پرتو بلاگ
در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

طراحی سامانه مدیریت مصرف آب در کشاورزی

طراحی سامانه مدیریت مصرف آب در کشاورزی

به گزارش پرتوبلاگ محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی سامانه ای به همراه نرم افزار آن شدند که کشاورزان می توانند با استفاده از آن، آبیاری در کشاورزی را مدیریت کنند.میترا اسمعیل زاده حسینی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با عنایت به مباحث تغییر اقلیم و افزایش خشکسالی ها و همینطور برداشت بی رویه از ذخایر منابع آب، حالا در شرایطی هستیم که بایستی بر مقوله افزایش بهره وری مصرف آب در کشور خصوصا بخش کشاورزی متمرکز شویم.
وی با تکیه بر این که در این حوزه برای کاهش مصرف و افزایش بهره وری آب در کشاورزی، سامانه ای هوشمند و پیشرفته تحت عنوان سامانه مدیریت مزرعه طراحی و پیاده سازی کردیم، اظهار داشت: در این سامانه کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری با رویکرد ارزیابی یکپارچه عوامل موثر بر مصرف آب در بخش کشاورزی مد نظر بوده است.
اسمعیل زاده حسینی در مورد سامانه طراحی شده در این شرکت اظهار داشت: این سامانه شامل دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است؛ در بخش سخت افزاری «دیتالاگر هوشمند » را طی یک فرایند پیچیده تحقیق و توسعه، طراحی و تولید کردیم.
وی اضافه کرد: این محصول دانش بنیان شامل حسگرهای مختلفی برای سنجش پارامترهای کلیدی محیطی در رابطه با هواشناسی، خاک و آب در مزارع، باغات و گلخانه ها است که کشاورز را هر لحظه از وضعیت زمین خود آگاه می سازد.
وی با اشاره به اینکه بخش نرم افزاری این سامانه، شامل دو قسمت است، اظهار داشت: قسمت اول، برنامه ها و مدلهای تخصصی و پیشرفته توسعه یافته هستند که داده های خام جمع آوری شده توسط دیتالاگر و سایر منابع اطلاعاتی، در برنامه ها و مدلهای مذکور، پردازش و آنالیز شده و در نهایت نتایج این تجزیه و تحلیل ها در چارچوب یک برنامه اندرویدی که طراحی کردیم در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
به گفته اسمعیل زاده حسینی، دستاوردهای بارز این سامانه شامل مدیریت منابع آب در حوزه کشاورزی با بهینه سازی مصرف آب است، اظهار داشت: این مدیریت منابع آب ناشی از بهره گیری از مدل پایش و پیشبینی تنظیم زمان آبیاری، انجام می گیرد.
مدیر شرکت تصریح کرد: هم اکنون این سامانه در بخش خصوصی در سطح مزارع، باغات و گلخانه ها مورد استفاده قرار گرفته است.

1400/10/19
20:07:11
5.0 / 5
689
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog