پرتو بلاگ

مهم ترین تغییرات کنکور امسال چیست؟

مهم ترین تغییرات کنکور امسال چیست؟

پرتوبلاگ: کنکور 1401 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای نخستین بار تغییراتی اساسی در دفترچه، تعداد سئوالات و همین طور زمان پاسخگویی به سئولات همراه خواهد بود.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برمبنای دو قانون مصوب سال ۹۲ مجلس و اصلاحیه سال ۹۵ مجلس و همین طور قانون اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می شود.
دفترچه و پاسخ نامه آزمون ارتقاء پیدا کند، به این معنا که یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه یک پاسخ نامه عمومی و دو پاسخ نامه تخصصی در میان داوطلبان توزیع شود. بر این اساس سئوالات بصورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد. تعداد سئوالات، تعداد دفترچه ها و تعداد پاسخنامه ها نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود. هر دفترچه یک پاسخنامه دارد و هر درس یک ستون پاسخ دهی دارد.

زمان پاسخگویی به دفترچه سئوالات
زمان دفترچه ها هم متفاوت خواهد شد که یا ۷۰ دقیقه ای و یا ۸۰ دقیقه ای خواهد بود. دفترچه اول و پاسخنامه اول که داده می شود بعد از پاسخگویی داوطلب جمع آوری می شود و بعد دفترچه دوم و پاسخنامه دوم داده می شود.
بدین سبب با اهمیت ترین تغییر کنکور ۱۴۰۱ را تغییر شکل پاسخنامه است که پاسخنامه ۳۲۰ گزینه ای که تا سال ۱۴۰۰ بود با تغییراتی به شکل پاسخنامه سال ۱۳۸۸ تغییر می کند و پاسخنامه های جدید با بلوک بندی مشخص هم امنیت آزمون را زیاد می کند هم داوطلبان آسان تر پاسخ می دهند.
سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد؛ در کنکور امسال امنیت دفترچه ها و پاسخنامه ها تا سه برابر ارتقاء پیدا می کند. یک دفترچه عمومی و ۲ دفترچه تخصصی و یک پاسخنامه عمومی و یک پاسخنامه تخصصی خواهیم داشت.

سهمیه
تغییرات سهمیه های داوطلبان دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می شود، در این حوزه جلساتی هم تشکیل شده است اما این تغییرات به کنکور ۱۴۰۱ نمی رسد و در نتیجه ما شاهد تغییراتی در سهمیه ها نخواهیم داشت و اگر هم تصمیم گیری در حوزه سهمیه های ورود به دانشگاه اتفاق بیفتد از کنکور سال ۱۴۰۲ اعمال خواهد شد.
یکی از تغییراتی که کنکور ۱۴۰۱ خواهد داشت، اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای افزایش ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی خواهد بود که بر طبق این مصوبه سال جاری ۲۰ درصد به ظرفیت پذیرش داوطلب در این رشته ها اضافه خواهد شد.

افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی
در سال ۱۴۰۰ ما تعداد ۸۰۰۰ دانشجوی پزشکی در دانشگاه ها پذیرش کردیم که بر طبق مصوبه جدید شورا این ظرفیت با افزایش ۲۰ درصدی یعنی ۱۶۰۰ نفری به ۹۶۰۰ خواهد رسید که بخشنامه اجرائی افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی توسط وزارت بهداشت ابلاغ خواهد گردید، بعد از اعلام این بخشنامه، جزییات آن در دفترچه شماره ۲ به اطلاع داوطلبان خواهد رسید اما این پذیرش ها برای داوطلبان مناطق محروم خواهد بود که البته نحوه توزیع آن توسط وزارت بهداشت اعلام می شود.
ظرفیت پذیرش داوطلبان بهیاری امسال قطعی و ضریب آن چهار خواهد بود در حقیقت از سال ۱۴۰۱ در تمام دوره های روزانه، شهریه پرداز و دانشگاه آزاد این تغییرات اعمال می شود.
طبق اظهار نظر دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، دیگر کنکور به مفهوم واقعی نداریم. ۶۰ درصد سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود و تلفیقی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را نشان میدهد. این که یک سال فرد درس می خواند و در چهار ساعت نتیجه اش مشخص می شود استرس زیادی به داوطلب وارد میکند.

تعداد سئوالات کنکور
جزییات دفترچه های کنکور ۱۴۰۱ نیز به این صورت است؛یک دفترچه عمومی با پاسخنامه مجزا با ۱۰۰ سؤال و ۷۵ دقیقه وقت درنظر گرفته شده است. این دفترچه ها شخصی سازی شده و مختص هر داوطلب است.
در آزمون اختصاصی گروه ریاضی دو دفترچه درنظر گرفته شده است. دفترچه شماره ۲ شامل درس های ریاضیات با ۵۰ سؤال و ۸۰ دقیقه زمان و دفترچه شماره ۳ شامل درس فیزیک با ۴۰ سؤال و ۵۰ دقیقه زمان، شیمی با ۳۰ سؤال و ۳۰ دقیقه زمان در سه پاکت و در سه نوبت به داوطلبان داده می شود.
دفترچه های گروه تجربی کنکور ۱۴۰۱: در این گروه نیز ۲ دفترچه اختصاصی درنظر گرفته شده است، دفترچه شماره ۲ شامل ریاضی و زیست شناسی است. ریاضی ۳۰ سؤال با ۵۰ دقیقه، زیست شناسی ۵۰ سؤال با ۴۰ دقیقه و در مجموع ۸۰ سؤال با ۹۰ دقیقه درنظر گرفته شده است.
دفترچه سوم این گروه شامل فیزیک، شیمی و زمین شناسی است. فیزیک ۳۰ سؤال با ۳۷ دقیقه، شیمی ۳۵ سؤال با ۳۷ دقیقه، زمین شناسی ۲۰ سؤال با ۱۶ دقیقه و در مجموع ۸۵ سؤال با ۹۰ دقیقه درنظر گرفته شده است.
بهیاران نیز دفترچه اختصاصی دارند که شامل ۳۵ سؤال با ۲۰ دقیقه زمان است.
در گروه علوم انسانی دو دفترچه اختصاصی دارند، دفترچه شماره ۲ شامل درس ریاضی با ۲۰ سؤال و ۲۵ دقیقه زمان، اقتصاد ۱۵ سؤال با ۱۰ دقیقه، زبان فارسی ۳۰ سؤال با ۳۰ دقیقه زمان، علوم اجتماعی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه زمان و در مجمو ۸۵ سؤال با ۸۰ دقیقه زمان درنظر گرفته شده است.
دفترچه شماره ۳ این گروه شامل زبان عربی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه، تاریخ و جغرافیا ۳۰ سؤال با ۲۵ دقیقه. فلسفه و منطق ۲۰ سؤال با ۲۰ دقیقه، روانشناسی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه و در مجموع ۹۰ سؤال با ۸۰ دقیقه درنظر گرفته شده است. گروه هنر یک دفترچه اختصاصی با ۱۶۵ سؤال و ۱۶۰ دقیقه زمان و گروه زبان با ۷۰ سؤال و ۱۰۵ دقیقه زمان درنظر گرفته شده است.

معدل داوطلبان
داوطلبان باید در درج معدل خود توجه داشته باشند، چونکه مغایرت در معدل، قبولی آنها را ملغی می کند. پنج نوبت فرصت به داوطلبان داده می شود تا معدل خودرا اصلاح کنند، در غیر این صورت در صورت مغایرت، قبولی آنها در کنکور ۱۴۰۱ ملغی می شود.

کنکور تماما الکترونیکی
طبق تصمیم جدید سازمان سنجش آموزش کشور؛ در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه ها از منطقه بندی حذف می شود. آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی هم گسترش پیدا می کند و زمان بیشتری پیدا می کند و تحولات اساسی در کنکورهای سراسری از ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ که آزمون ها تمام الکترونیک و هوشمند می شود رخ می دهد.
بر این اساس تا سال ۱۴۰۳ دیگر هیچ کاغذی بین داوطلب و سازمان سنجش تبادل نمی گردد یعنی برای هر داوطلب یک مانیتور و یک صفحه هوشمند طراحی می شود که آزمون خودرا برگزار کند، همین طور اهتمام می شود از ظرفیت گوشیهای تلفن همراه متصل به اینترنت، تحت شرایطی برای برگزاری آزمون استفاده گردد.
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایام ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ تیرماه سال ۱۴۰۱ برگزار می شود و نتایج آن نیز همانند سنوات گذشته اواسط مردادماه ۱۴۰۱ اعلام می شود.
انتخاب رشته داوطلبان بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری ۱۴۰۱ شروع می شود و نتایج داوطلبان بورسیه و با شرایط خاص در آخر مردادماه صورت می گیرد و نتایج آن نیز پیش از مهرماه و اوایل دهه سوم شهریورماه بوسیله سایت سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد تا داوطلبان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از شروع سال تحصیلی وارد دانشگاه ها شوند.
منبع:

1401/01/07
21:33:28
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog