پرتو بلاگ

مهم ترین تغییرات کنکور سال جاری چیست؟

مهم ترین تغییرات کنکور سال جاری چیست؟

کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای نخستین بار تغییراتی اساسی در دفترچه، تعداد سئوالات و همینطور زمان پاسخگویی به سئولات همراه خواهد بود.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ بر اساس دو قانون مصوب سال ۹۲ مجلس و اصلاحیه سال ۹۵ مجلس و همینطور قانون اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اجرا می شود.
دفترچه و پاسخ نامه آزمون ارتقاء پیدا کند، به این مفهوم که یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه یک پاسخ نامه عمومی و دو پاسخ نامه تخصصی در میان داوطلبان توزیع شود. بر این اساس سئوالات به صورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد. تعداد سئوالات، تعداد دفترچه ها و تعداد پاسخنامه ها نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود. هر دفترچه یک پاسخنامه دارد و هر درس یک ستون پاسخ دهی دارد.

زمان پاسخگویی به دفترچه سئوالات
زمان دفترچه ها هم متفاوت خواهد شد که یا ۷۰ دقیقه ای و یا ۸۰ دقیقه ای خواهد بود. دفترچه اول و پاسخنامه اول که داده می شود بعد از پاسخگویی داوطلب جمع آوری می شود و بعد دفترچه دوم و پاسخنامه دوم داده می شود.
ازاین رو مهم ترین تغییر کنکور ۱۴۰۱ را تغییر شکل پاسخنامه است که پاسخنامه ۳۲۰ گزینه ای که تا سال ۱۴۰۰ بود با تغییراتی به شکل پاسخنامه سال ۱۳۸۸ تغییر می کند و پاسخنامه های جدید با بلوک بندی مشخص هم امنیت آزمون را زیاد می کند هم داوطلبان راحتتر پاسخ می دهند.
سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد؛ در کنکور سال جاری امنیت دفترچه ها و پاسخنامه ها تا سه برابر ارتقاء پیدا می کند. یک دفترچه عمومی و ۲ دفترچه تخصصی و یک پاسخنامه عمومی و یک پاسخنامه تخصصی خواهیم داشت.

سهمیه
تغییرات سهمیه های داوطلبان دانشگاه ها در شورایعالی انقلاب فرهنگی بررسی می شود، در این حوزه جلساتی هم تشکیل شده است اما این تغییرات به کنکور ۱۴۰۱ نمی رسد و در نتیجه ما شاهد تغییراتی در سهمیه ها نخواهیم داشت و اگر هم تصمیم گیری در زمینه سهمیه های ورود به دانشگاه اتفاق بیفتد از کنکور سال ۱۴۰۲ اعمال خواهد شد.
یکی از تغییراتی که کنکور ۱۴۰۱ خواهد داشت، اجرای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی برای افزایش ظرفیت پذیرش در رشته های پزشکی خواهد بود که بر طبق این مصوبه سالجاری ۲۰ درصد به ظرفیت پذیرش داوطلب در این رشته ها اضافه خواهد شد.

افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی
در سال ۱۴۰۰ ما تعداد ۸۰۰۰ دانشجوی پزشکی در دانشگاه ها پذیرش کردیم که برپایه مصوبه جدید شورا این ظرفیت با افزایش ۲۰ درصدی یعنی ۱۶۰۰ نفری به ۹۶۰۰ خواهد رسید که آئین نامه اجرایی افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی توسط وزارت بهداشت ابلاغ خواهد گردید، بعد از اعلام این آئین نامه، جزئیات آن در دفترچه شماره ۲ به اطلاع داوطلبان خواهد رسید اما این پذیرش ها برای داوطلبان مناطق محروم خواهد بود که البته نحوه توزیع آن توسط وزارت بهداشت اعلام می شود.
ظرفیت پذیرش داوطلبان بهیاری سال جاری قطعی و ضریب آن چهار خواهد بود در واقع از سال ۱۴۰۱ در تمام دوره های روزانه، شهریه پرداز و دانشگاه آزاد این تغییرات اعمال می شود.
طبق اظهار نظر دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، دیگر کنکور به معنای واقعی نداریم. ۶۰ درصد سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود و تلفیقی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را نشان داده است. این که یک سال فرد درس می خواند و در چهار ساعت نتیجه اش مشخص می شود استرس زیادی به داوطلب وارد می نماید.

تعداد سئوالات کنکور
جزئیات دفترچه های کنکور ۱۴۰۱ هم به این صورت است؛یک دفترچه عمومی با پاسخنامه مجزا با ۱۰۰ سؤال و ۷۵ دقیقه وقت درنظر گرفته شده است. این دفترچه ها شخصی سازی شده و مختص هر داوطلب است.
در آزمون اختصاصی گروه ریاضی دو دفترچه درنظر گرفته شده است. دفترچه شماره ۲ شامل درس های ریاضیات با ۵۰ سؤال و ۸۰ دقیقه زمان و دفترچه شماره ۳ شامل درس فیزیک با ۴۰ سؤال و ۵۰ دقیقه زمان، شیمی با ۳۰ سؤال و ۳۰ دقیقه زمان در سه پاکت و در سه نوبت به داوطلبان داده می شود.
دفترچه های گروه تجربی کنکور ۱۴۰۱: در این گروه هم ۲ دفترچه اختصاصی درنظر گرفته شده است، دفترچه شماره ۲ شامل ریاضی و زیست شناسی است. ریاضی ۳۰ سؤال با ۵۰ دقیقه، زیست شناسی ۵۰ سؤال با ۴۰ دقیقه و در مجموع ۸۰ سؤال با ۹۰ دقیقه درنظر گرفته شده است.
دفترچه سوم این گروه شامل فیزیک، شیمی و زمین شناسی است. فیزیک ۳۰ سؤال با ۳۷ دقیقه، شیمی ۳۵ سؤال با ۳۷ دقیقه، زمین شناسی ۲۰ سؤال با ۱۶ دقیقه و در مجموع ۸۵ سؤال با ۹۰ دقیقه درنظر گرفته شده است.
بهیاران هم دفترچه اختصاصی دارند که شامل ۳۵ سؤال با ۲۰ دقیقه زمان است.
در گروه علوم انسانی دو دفترچه اختصاصی دارند، دفترچه شماره ۲ شامل درس ریاضی با ۲۰ سؤال و ۲۵ دقیقه زمان، اقتصاد ۱۵ سؤال با ۱۰ دقیقه، زبان فارسی ۳۰ سؤال با ۳۰ دقیقه زمان، علوم اجتماعی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه زمان و در مجمو ۸۵ سؤال با ۸۰ دقیقه زمان درنظر گرفته شده است.
دفترچه شماره ۳ این گروه شامل زبان عربی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه، تاریخ و جغرافیا ۳۰ سؤال با ۲۵ دقیقه. فلسفه و منطق ۲۰ سؤال با ۲۰ دقیقه، روانشناسی ۲۰ سؤال با ۱۵ دقیقه و در مجموع ۹۰ سؤال با ۸۰ دقیقه درنظر گرفته شده است. گروه هنر یک دفترچه اختصاصی با ۱۶۵ سؤال و ۱۶۰ دقیقه زمان و گروه زبان با ۷۰ سؤال و ۱۰۵ دقیقه زمان درنظر گرفته شده است.

معدل داوطلبان
داوطلبان باید در درج معدل خود توجه داشته باشند، چون که مغایرت در معدل، قبولی آنها را ملغی می کند. پنج نوبت فرصت به داوطلبان داده می شود تا معدل خویش را اصلاح کنند، در غیر این صورت در صورت مغایرت، قبولی آنها در کنکور ۱۴۰۱ ملغی می شود.

کنکور تماما الکترونیکی
طبق تصمیم جدید سازمان سنجش آموزش کشور؛ در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه ها از منطقه بندی حذف می شود. آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی هم گسترش پیدا می کند و زمان بیشتری پیدا می کند و تحولات اساسی در کنکورهای سراسری از ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۳ که آزمون ها تمام الکترونیک و هوشمند می شود رخ می دهد.
بر این اساس تا سال ۱۴۰۳ دیگر هیچ کاغذی بین داوطلب و سازمان سنجش تبادل نمی گردد یعنی برای هر داوطلب یک مانیتور و یک صفحه هوشمند طراحی می شود که آزمون خویش را برگزار کند، همینطور تلاش می شود از ظرفیت گوشیهای تلفن همراه متصل به اینترنت، تحت شرایطی برای برگزاری آزمون استفاده گردد.
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایام ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ تیرماه سال ۱۴۰۱ برگزار می شود و نتایج آن هم همانند سنوات گذشته اواسط مردادماه ۱۴۰۱ اعلام می شود.
انتخاب رشته داوطلبان بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری ۱۴۰۱ شروع می شود و نتایج داوطلبان بورسیه و با شرایط خاص در انتها مردادماه صورت می گیرد و نتایج آن هم پیش از مهرماه و اوایل دهه سوم شهریورماه از راه سایت سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد تا داوطلبان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از آغاز سال تحصیلی وارد دانشگاه ها شوند.
منبع:

1401/01/10
12:16:18
5.0 / 5
471
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پرتو بلاگ Parto Blog