پرتو بلاگ

ثبت رکورد تازه انتقال حالت های کوانتومی از راه دور

ثبت رکورد تازه انتقال حالت های کوانتومی از راه دور

چین رکورد جدیدی را در زمینه انتقال حالت های کوانتومی بین دو ایستگاه زمینی با فاصله بیشتر از ۱۲۰۰ کیلومتر از راه یک ماهواره آزمایش علمی کوانتومی به ثبت رساند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از سی جی تی ان، دانشمندان چینی پیشرفت بی نظیری در زمینه انتقال حالت های کوانتومی بین دو ایستگاه زمینی با فاصله بیشتر از ۱۲۰۰ کیلومتر داشته اند و بدین منظور از یک ماهواره آزمایش علمی کوانتومی بهره برده اند که این امر گامی عظیم در جهت ایجاد یک شبکه جهانی پردازش اطلاعات و ارتباطات کوانتومی است.
این آزمایش به رهبری پان جیانوی، استاد فیزیک دانشگاه علم و صنعت چین انجام شد. انتقال حالت های کوانتومی از راه دور (QST)، یکی از نگاههای اصلی برای ساخت شبکه های ارتباطی کوانتومی و یک نیاز ضروری برای پردازش اطلاعات کوانتومی مختلف است.
با توزیع درهم تنیدگی کوانتومی در فواصل طولانی، میتوان حالت های کوانتومی را اندازه گیری نمود و سپس برای انتقال داده ها در فواصل طولانی، اقدام نمود.
چین نخستین ماهواره کوانتومی جهان به نام آزمایش های کوانتومی را در ۱۶ آگوست ۲۰۱۶ به فضا پرتاب کرد. بعد از بررسی اولیه انتقال حالت های کوانتومی در مسافت طولانی بین ایستگاه لیجیانگ در استان یوننان جنوب غربی چین و ایستگاه زمینی دلینگا در استان چینگهای در شمال غربی چین که ۱۲۰۰ کیلومتر از هم فاصله دارند، در نهایت تأیید شد.


منبع:

1401/02/18
15:01:11
5.0 / 5
547
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog