پرتو بلاگ

معرفی برترین دانشگاه های قاره آسیا

معرفی برترین دانشگاه های قاره آسیا

به گزارش پرتوبلاگ نظام رتبه بندی ˮکیواسˮ (QS) دانشگاه های آسیا را برای سال ۲۰۲۳ میلادی رتبه بندی کرد که بر مبنای آن دانشگاه ˮملی سنگاپورˮ موفق به کسب رتبه نخست در این قاره شد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، این رتبه بندی برای سال ۲۰۲۳ میلادی بر مبنای ۸ شاخص است که سال جاری شامل حدودا ۱۵۰۰ مؤسسه آموزش عالی و دانشگاه از سراسر جهان می شود.
بالاترین جایگاه های این رتبه بندی در ارتباط با دانشگاه هایی از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی است.
رتبه­ بنـدی کیو اس توسط مؤسسه "کاکارلی سیموندز" در کشور انگلستان انجام می­ گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ به صورت مستقل دانشگاه های دنیا را مورد ارزیابی قرار می دهد. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس بر مبنای دامنه گسترده ای از فعالیتهای دانشگاهی طراحی شده است. دانشگاه ها توسط ۶ شاخص در چارچوب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می شوند. در رتبه بندی جهانی کیو اس بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن ۵ درص، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه ها بهره برده شده است.
در رتبه بندی ۲۰۲۳ کیواس، دانشگاه ها بر مبنای قاره های مختلف هم رتبه بندی شدند که به شرح ذیل است:
۱- دانشگاه ملی سنگاپور (سنگاپور)
دانشگاه ملی سنگاپور(NUS) یک دانشگاه برجسته آسیایی، با شهرتی جهانی است. این دانشگاه آموزش و تحقیقات را با شیوه جهانی و با تمرکز بر چشم اندازی آسیایی عرضه می دهد.
این دانشگاه بیشتر از ۱۷ دانشکده در ۳ پردیس خود دارد و بیشتر از ۴۰هزار دانشجو از ۱۰۰ کشور جهان در آن تحصیل می کنند. دانشگاه ملی سنگاپور قدیمی ترین دانشگاه و از نظر تعداد دانشجو بزرگترین دانشگاه سنگاپور به حساب می آید.
رتبه دانشگاه ملی سنگاپور در سطح جهان ۱۱ است.


۲- دانشگاه پکن (چین)
دانشگاه پکن، همواره در افزایش دانش و بهبود شرایط جامعه، نقشی مهم ایفا کرده است.
این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ میلادی، تولد ۱۲۰ سالگی خویش را جشن گرفت.
دانشگاه پکن حدود ۴۵ هزار دانشجو دارد که ۱۶ هزار نفر از آنها در مقطع کارشناسی، ۱۷ هزار در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۱ هزار نفر هم در مقطع دکتری به تحصیل مشغول هستند.
رتبه دانشگاه پکن در سطح جهان ۱۸ است.


۳- دانشگاه شینهوا (چین)
دانشگاه شینهوا دانشگاهی در شهر پکن، کشور چین است که همواره در خیلی از رتبه بندی های ملی و بین المللی اغلب یکی از دو دانشگاه برتر چین به حساب می آید.
این دانشگاه که در سال ۱۹۱۱ تاسیس شد، دارای ۲۰ مدرسه و ۵۹ گروه آموزشی در چارچوب دانشکده های علوم، مهندسی، حقوق، تاریخ، پزشکی، فلسفه، اقتصاد، مدیریت، علوم انسانی، آموزش و پرورش و هنر است.
رتبه بندی ۲۰۲۱ این دانشگاه در سطح جهان، ۱۷ است.


۴- دانشگاه صنعتی نانیانگ (سنگاپور)
دانشگاه صنعتی "نانیانگ" در سال ۱۹۸۱ میلادی، با سرمایه گذاری مالی ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در جنوب غربی کشور سنگاپور شروع به کار کرد.
دانشگاه صنعتی "نانیانگ" از چندین کالج و دانشکده شامل "دانشکده مهندسی"، "دانشکده علوم"، "دانشکده بازرگانی نانیانگ"، "دانشکده پزشکی لی کنگ چیان" "دانشکده تحصیلات تکمیلی"، "کالج علوم انسانی"، "دانشکده هنری" و "دانشکده علوم اجتماعی" تشکیل شده است.
هم اکنون ۲۷ درصد از دانشجویان این دانشگاه را خارجی ها می سازند و نسبت دانشجویان زن به مرد این دانشگاه ۴۸ به ۵۲ است.
رتبه دانشگاه صنعتی نانیانگ در سطح جهانی، ۱۲ است.


۵- دانشگاه هنگ کنگ (هنگ کنگ)
این دانشگاه در سال ۱۹۱۱ تأسیس شده و از قدیمی ترین موسسات آموزشی عالی هنگ کنگ به حساب می آید.
دانشگاه هنگ کنگ مشتمل بر ۱۰ دانشکده است که زبان آموزش همه آنها انگلیسی است. این رشته ها شامل حسابداری و مالی، پزشکی، دندان پزشکی، آموزش و پرورش، علوم انسانی، حقوق، زبان شناسی، علوم سیاسی و علوم اجتماعی می شود. دانشگاه هنگ کنگ به جهت میراث قوی خود، همواره به آینده نگاه می کند.
رتبه دانشگاه هنک کنگ در سطح جهان، ۲۲ است.


۶- دانشگاه توکیو (ژاپن)
دانشگاه توکیو در سال ۱۸۷۷ بعنوان نخستین دانشگاه ملی ژاپن تاسیس شد و بعنوان یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو در ژاپن شناخته شده است.
این دانشگاه دارای ۱۰ دانشکده است و حدود ۳۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
این دانشگاه دارای ۱۱ موسسه تحقیقاتی است که بزرگترین و برترین مراکز تحقیقاتی این کشور هستند و دولت ژاپن کمک های مالی زیادی به این موسسات می کند و نسبت به دانشگاه های دیگر این کشور تسهیلات بیشتری دریافت می کند.


۷- دانشگاه ملی سئول (کره جنوبی)
"دانشگاه ملی سئول" شامل شش دانشکده، یک مدرسه فارغ التحصیلی و ۹ مدرسه حرفه ای است. تعداد دانشجویان این دانشگاه، ۳۰ هزار دانشجو در مقطع لیسانس تا دکترا است. همینطور ۱۱ هزار دانشجو هم از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.
بر مبنای داده های گردآوری شده از دانشگاه های این کشور، دانشگاه ملی سئول یا "SNU" پرجمعیت ترین دانشگاه کره جنوبی است.


۸- دانشگاه فودان (چین)
دانشگاه فودان ( Fudan University ) در سال ۱۹۰۵ با نام اولیه مدرسه عمومی فودان (Fudan Public School) در شانگهای چین بنا شد. این دانشگاه یکی از نخستین و کلیدی ترین دانشگاه های چین است که در سال ۱۹۱۷ بعنوان یک دانشگاه خصوصی شناخته شد.
دانشگاه فودان دارای بیشتر از ۲۰۰۰ هیات علمی و ۵۰۰۰ کارمند اداری دارد. همینطور این دانشگاه بیشتر از ۳۰۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در دل خود جای داده و بین دانشگاه های چین بیشترین تعداد دانشجو را دارد.
دانشکده های این دانشگاه شامل دانشکده شیمی، علوم کامپیوتر، دانش و فناوری اطلاعات، مطالعات بین المللی، حقوق هستند.


۹- دانشگاه کیوتو (ژاپن)
دانشگاه کیوتو یکی از برترین های آسیا در زمینه تحقیقات است. به این علت این دانشگاه رویکرد منحصر به فردی در امر آموزش و پژوهش دارد که دانشجویان را در انجام تحقیقات تشویق می کند.
لابراتوار های پیشرفته و امکانات تحقیقاتی این دانشگاه به اندازه ای زیاد است که محققان را قادر می سازد در کارهای عملی پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته باشند.
دانشگاه کیوتو علاوه بر عرضه دروه های درسی به زبان ژاپنی، دوره های متنوعی را به زبان انگلیسی عرضه می دهد.


۱۰- دانشگاه چینی هنگ کنگ (هنگ کنگ)
دانشگاه چینی هنگ کنگ از نظر قدمت، دومین دانشگاه با سابقه هنگ کنگ است و در آغاز دارای سه پردیس بود ولی امروزه، دارای نه پردیس و هشت دانشکده است و دانشگاه منحصر به فرد این سرزمین به حساب می آید.





1401/04/20
07:47:44
5.0 / 5
406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog