پرتو بلاگ
تحقیقات محققان كشور نشان داد؛

معرفی نوعی نانوذره برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

معرفی نوعی نانوذره برای انتقال هدفمند ژن به غضروف

پرتوبلاگ: پژوهشگران کشور موفق به معرفی نانو ذرات کندروئیتین سولفات بهینه سازی شده با کیتوزان به عنوان ابزار مناسبی برای انتقال هدفمند ژن به غضروف شدند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، استئوآرتریت شایع ترین بیماری مفصلی است که زندگی مبتلایان را با محدود کردن حرکتشان تحت تأثیر قرار می دهد.
بنابر گزارش ها تا سال ۲۰۳۰ میلادی تنها در ایالات متحده ۶۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا خواهند بود. زمینه ژنتیکی، لطمه های مفصلی و افزایش سن با اهمیت ترین دلیلهای مبتلاشدن به این بیماری هستند.
همزمانی درد و التهاب در مبتلایان به استئوآرتریت موجب پیچیدگی درمان می شود؛ بنا بر این درمان مؤثری که ترمیم بافت لطمه دیده را ممکن کند، تا حالا یافت نشده است.
درمان های مرسوم استئوآرتریت مانند روش های مهندسی بافت و انتقال هدفمند دارو به سبب ساختار خاص و فشرده غضروف موجب ترمیم مؤثر آن نمی گردد.
انتقال هدفمند و مؤثر ژن جهت برقراری مجدد هموستازی مناسب در بافت غضروف ضرورت دارد. انتقال هدفمند و مؤثر ژن به غضروف، راهی برای درمان استئوآرتریت است.
دکتر محمد رضا باغبان اسلامی نژاد، دکتر فاطمه باقری و نغمه اکبری مقدم در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی به ساخت ناتو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات برای انتقال ژن به بافت غضروف پرداختند.
نانو ذرات مذکور به سبب ساخته شدن از پلیمرهای طبیعی دارای کمترین توکسیسیته (اثر سمی) بوده و به سبب وجود کندروئیتین سولفات به شکل مؤثری به غضروف منتقل می شوند. ژن مورد نظر به شکل پلاسمید درون نانو ذرات قرار گرفت و ذرات به وجود آمده از نظر ساختار و عملکرد بررسی گردید.
نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Colloids and Surfaces B: Biointerface انتشار یافته است، نشان داد، جذب نانو ذرات مذکور توسط سلول ها و زنده مانی سلول ها بعد از آن با نانو ذرات کیتوزان و لیپوفکتامین قابل مقایسه است.
همچنین نشان داده شد استفاده از نانو ذرات تولید شده در این پژوهش جذب پلاسمیدها و زنده مانی سلول ها بعد از آنرا به میزان قابل توجهی می افزاید.
نتایج این پژوهش نشان داد نانو ذرات کیتوزان-کندروئیتین سولفات می توانند به عنوان ابزار مناسبی در ژن درمانی استئوآرتریت مورد استفاده قرار گیرند.


منبع:

1401/08/20
14:00:36
5.0 / 5
397
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , درمان , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog