پرتو بلاگ
با حضور معاون علمی رئیس جمهور؛

مدرسه کوانتوم شریف

مدرسه کوانتوم شریف

پرتوبلاگ: مدرسه علم و فناوری کوانتوم شریف با نام نوآوری کوانتوم شریف با هدف آموزش و ترویج علم و فناوری کوانتوم در فضای علمی و مهندسی کشور راه اندازی شد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، همزمان با ایام الله دهه فجر و چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور دکتر روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری و دکتر رسول جلیلی رییس دانشگاه شریف؛ مجموعه اتاق تمیز این دانشگاه با هدف تحقیق و توسعه فناوری های پیشرفته در زمینه میکروالکترونیک، حسگرها و عملگرهای نوین، سامانه های ریزمقیاس زیستی و محصولات زیست فناورانه مورد بهره برداری قرار گرفت.
همچنین مدرسه علم و فناوری کوانتوم شریف با نام نوآوری کوانتوم شریف نیز با هدف آموزش و ترویج علم و فناوری کوانتوم در فضای علمی و مهندسی کشور راه اندازی شد.
دانشگاه شریف مقتدر یعنی جمهوری اسلامی ایرانی مقتدر
در ابتدای مراسم دکتر جلیلی رییس دانشگاه ضمن تبریک میلاد مولای متقیان حضرت علی (ع)، ایام الله دهه مبارک فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این دانشگاه یکی از دانشگاه های افتخارآفرین و مهم کشور است و اگر اقتدار آنرا تامین نماییم بطور قطع اقتدار جمهوری اسلامی ایران را تضمین خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: دانشگاه شریف با وجود همه مشکلات و موانع اهتمام کرده به ماموریت ویژه خود برای تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص درست عمل کند؛ اما برای این کار نیازمند وجود نگاهی متفاوت به این دانشگاه در زمینه تامین بودجه هستیم.
وی در ادامه با اشاره به مستهلک و فرسوده بودن برخی تجهیزات دانشگاه صنعتی شریف و تاکید بر ضرورت حل این مشکل مهم، از مسئولین خواست تا با افزایش بودجه در امتداد نوسازی شریف اقدامات مؤثری انجام دهند. دکتر جلیلی اضافه کرد: دانشگاه شریف نیازمند نوسازی است تا به دانشگاه مقتدر کشور تبدیل گردد و ماموریت خودرا درست انجام دهد.
مجموعه اتاق تمیز MNFC-CR شریف در دو بخش میکروالکترونیک و زیستی فعالیت می کند. اتاق تمیز میکروالکترونیک با هدف ارتقای توانمندی ها و امکانات کافی در راستای ساخت ادوات و ریزافزاره های میکرو ونانومتری در محیط اتاق تمیز با کلاس ۱۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ تولید شده است. استفاده از خدمات این مجموعه برای کلیه ‏ی دانشجویان کشور، پژوهشگران، مراکز تحقیقاتی و صنایع مرتبط، میسر است.
فرآیندهای ممکن در بخش میکروالکترونیک شامل؛ لایه نشانی به روش کندوپاش، تبخیر حرارتی و پرتو الکترونی، زدایش تر و خشک، فوتو لیتوگرافی و لیتوگرافی نرم قابل ارائه خدمت است. محور کارهای اتاق تمیز زیستی دانشگاه صنعتی شریف، طراحی و انجام مراحل تحقیق و توسعه محصولات مبتنی بر پزشکی بازساختی دانشگاه قبل از ورود محصول مورد نظر به بازار دارویی خواهد بود و ماموریت آن، ایجاد پل مطمئن و کارا میان مراحل آزمایشگاهی و پیش بالینی این نوع محصولات تا رسیدن به مرحله درمانی و تولید صنعتی محصول است.
مدرسه علم و فناوری کوانتوم شریف نیز در تلاش است با برگزاری رویدادهای آموزشی همچون کنفرانس های ملی و بین المللی، کارگاه ها، مسابقات علمی و تولید محتوای فاخر همچون پادکست، تدوین و تولید ویدیو های آموزشی، معرفی و نقد بالاترین آثار انتشار یافته و تولید اینفوگرافی ها، در راستای بالندگی جامعه علمی قدمی مؤثر بردارد. از این مجموعه با توان و گروهی که گردهم آورده است انتظار می رود بتواند سالانه حداقل ۲۰۰ دانش آموخته نرم افزارهای کوانتومی را به کشور تحویل دهد.


منبع:

1401/11/18
10:40:49
5.0 / 5
369
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog