پرتو بلاگ

اعلام آمار شرکت کنندگان ۵ گروه آزمایشی آزمون ارشد

اعلام آمار شرکت کنندگان ۵ گروه آزمایشی آزمون ارشد

پرتوبلاگ: در آزمون کارشناسی ارشد سال 1402 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، زنان با حضور 67 درصدی در گروه آزمایشی علوم پایه و مردان با آمار 72 درصدی در گروه آزمایشی فنی مهندسی بیشترین شرکت کنندگان گروه ها هستند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دومین روز برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از ساعت هشت بامداد امروز در زمینه های امتحانی برگزار می گردد و در این آزمون تعداد ۴۷۰ هزار و ۵۲۸ داوطلب شرکت کردند و داوطلبان در پنج گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی به رقابت می پردازند. در حقیقت برای آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲، ۱۳۴ رشته تعریف شده است که داوطلبان در آذرماه جهت شرکت در این آزمون ثبت نام کردند.
همین طور کارت ورود به جلسه آزمون هشتم اسفندماه سال جاری بر روی سازمان سنجش قرار گرفت و آزمون نیز در سه نوبت پس از ظهر پنج شنبه ۱۱ اسفندماه و بامداد و پس از ظهر امروز جمعه ۱۲ اسفندماه برگزار می گردد.
بر طبق آمار اعلام شده از طرف سازمان سنجش در گروه آزمایشی علوم انسانی ۳۱۵ هزار و ۸۲۱ داوطلب، در گروه آزمایشی علوم پایه ۲۷ هزار و ۴۴۵ نفر، در گروه آزمایشی فنی مهندسی ۸۷ هزار و ۵۹۷ نفر، در گروه آزمایشی کشاورزی و منابع طبیعی ۹۷۳۸ نفر، گروه آزمایشی هنر ۲۸ هزار و ۲۲۶ نفر و در گروه آزمایشی دامپزشکی ۱۷۰۱ داوطلب رقابت می کنند.
نتیجه اول آزمون کارشناسی ارشد سال۱۴۰۲ بصورت کارنامه تهیه و در دهه دوم خرداد ماه سال آینده اعلام می شود و داوطلبان می توانند در همین دهه انتخاب رشته خودرا شروع کنند و نتیجه نهایی آزمون در دهه اول شهریورماه اعلام خواهد شد.
بنابر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، داوطلبان زن در گروه آزمایشی علوم انسانی ۱۸۷ هزار و ۸۴۰ نفر یعنی ۵۹ درصد شرکت کنندگان را تشکیل می دهد و در گروه آزمایشی علوم پایه نیز ۱۸ هزار و ۳۱۴ نفر از داوطلبان شرکت کننده که ۶۷ درصد داوطلبان را می سازند زن و ۹۱۳۱ نفر مرد هستند.
در گروه آزمایشی فنی مهندسی که در مجموع ۸۷ هزار و ۵۹۷ نفر شرکت کردند ۶۳ هزار و ۳۸۵ نفر که ۷۲ درصد داوطلبان را می سازند مرد و مابقی زن هستند.
در گروه آزمایشی کشاورزی و منابع طبیعی نیز که ۹۷۳۸ داوطلب شرکت کننده دارد ۵۲۱۰ نفر که ۵۴ درصد داوطلبان را می سازند زن هستند و مابقی داوطلبان را مردان می سازند و همین طور در گروه آزمایشی هنر نیز ۲۸ هزار و ۲۲۶ نفر داوطلب رقایبت می کنند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۵۴ نفر که ۶۵ درصد داوطلبان را زنان می سازند و مابقی مرد هستند.
همین طور در گروه آزمایشی دامپزشکی نیز ۱۷۰۱ شرکت کننده با هم رقابت می کنند که ۱۰۷۰ نفر آنها زن و ۶۳۱ نفر مرد هستند.
بطور کلی داوطلبان زن آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲، ۲۵۵ هزار نفر می باشند که ۵۴ درصد کل داوطلبان را می سازند و مردان نیز با ۲۱۶ هزار و ۵۲۸ نفر شرکت کننده ۴۶ درصد متقاضیان را از آن خود کرده اند.
منبع:

1401/12/12
10:20:23
5.0 / 5
310
تگهای خبر: پزشكی , دانشگاه , سازمان
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog