پرتو بلاگ
در نشست مشترك رئیس دانشگاه تهران و مدیرعامل منطقه آزاد ارس مطرح شد؛

افزایش دانشجویان بین الملل از اهداف گسترش پردیس ها

افزایش دانشجویان بین الملل از اهداف گسترش پردیس ها

به گزارش پرتوبلاگ، رییس دانشگاه تهران از افزایش دانشجویان بین الملل به عنوان یکی از اهداف گسترش پردیس های بین الملل دانشگاه تهران برشمرد و اضافه کرد: پردیس بین المللی ارس دارای ظرفیت مناسبی جهت جذب دانشجویان کشورهای همسایه به ویژه عراق و ترکیه است که تقویت زیرساخت های این پردیس بین المللی با حمایت سازمان منطقه آزاد ارس می تواند در تحقق این هدف مؤثر باشد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر محمد مقیمی در نشست مشترک با دکتر مجید کیانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: انتظار از مناطق آزاد کشور این است که نقش محوری در جذب و ساماندهی ظرفیت های علمی و دانشگاهی کشور در این مناطق داشته باشند و علاوه بر بهره گیری از رویکرد علمی در برنامه تحولی مناطق آزاد، نوعی مرکزیت هم در امتداد گسترش همکاری دانشگاه های کشور با کشورهای هم مرز پیدا کنند.
وی با بیان آمادگی دانشگاه تهران برای همکاری مشترک با سازمان منطقه آزاد ارس بمنظور راه اندازی مراکز علمی تحقیقاتی مشترک با سایر دانشگاه ها در این منطقه آزاد، اظهار داشت: این مراکز علمی تحقیقاتی با هدف انجام پژوهش برای حل مسائل منطقه آزاد ارس و همین طور مشارکت در تدوین برنامه های راهبردی عملیاتی برای این منطقه و همین طور به عنوان نقاط کانونی با ماموریت ویژه گسترش همکاری دانشگاه تهران با دانشگاه های تراز اول کشورهای همسایه ایجاد شوند.
رییس دانشگاه تهران اضافه کرد: جهت گیری دانشگاه تهران به سمت تحقق «دانشگاه حل مسئله» است که در این جهت کارهای علمی و پژوهشی با نگاه به حل مسائل جامعه و کشور ساماندهی می شوند. با این نگاه، توجه ویژه پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران به حوزه های آب و کشاورزی باتوجه به ظرفیت استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و همین طور منطقه آزاد ارس، می تواند با جاری و ساری کردن نگاه علمی در این عرصه ها، سبب حل مشکلات و ارتقای راندمان در مزیت های نسبی این منطقه از کشور شود.
دکتر مقیمی همین طور با بیان آمادگی دانشگاه تهران بمنظور رونق کارهای دانش بنیان در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: با فراهم شدن فضای فیزیکی مناسب در منطقه آزاد ارس، برخی شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برای ایجاد شعبه در منطقه آزاد ارس آمادگی دارند؛ که در این صورت امکان مناسب تری بمنظور بازاریابی محصولات دانش بنیان ایرانی و توسعه صادرات آنها به کشورهای همسایه فراهم می شود.
رییس دانشگاه تهران در پایان، راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در منطقه آزاد ارس را سبب رونق کارهای دانش بنیان در این منطقه دانست و اظهار داشت: با راه اندازی این شعبه، شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور جدید متناسب با ظرفیت های محلی و همین طور استعدادهای کشورهای هم مرز، تحت نظارت و حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران امکان استقرار پیدا خواهند کرد.

دانشگاه، نهاد حل مسئله است
دکتر مجید کیانی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این جلسه با پشتیبانی از طرح توسعه پردیس بین المللی ارس، بر بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه تهران در حوزه توسعه کارهای دانش بنیان و استقرار واحدهای فناور در منطقه آزاد ارس اصرار کرد.
وی افزایش جذب دانشجویان کشورهای همسایه توسط پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران را سبب رونق گرفتن منطقه آزاد ارس داست و اظهار داشت: برای گسترش زیرساخت ها و ایجاد جذابیت برای جذب بیشتر دانشجویان غیرایرانی آمادگی کامل داریم.
دکتر کیانی با ابراز تمایل جهت راه اندازی مراکز علمی تحقیقاتی مشترک با سایر واحدهای دانشگاهی در منطقه آزاد ارس، اشاره کرد: این اقدام با محوریت دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه جامع، یک اقدام زیربنایی برای توسعه منطقه آزاد ارس شمرده می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در آخر با استقبال از رویکرد رییس دانشگاه تهران در حوزه جهت گیری دانشگاه به عنوان نهاد حل مسئله، خواهان نگاه همه جانبه به رفع مشکلات و توسعه مناطق آزاد از مناظر فرهنگی، اقتصادی، صنعتی و غیره شد.
منبع:

1402/01/02
14:35:16
5.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پرتو بلاگ Parto Blog