پرتو بلاگ
معاونت علمی اعلام كرد؛

استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای کاشت یک میلیارد درخت

استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای کاشت یک میلیارد درخت

پرتوبلاگ: با مشارکت معاونت علمی ریاست جمهوری فراخوانی در خصوص شناسایی و دعوت به همکاری از شرکت های دانش بنیان و فناور برای مشارکت در طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت منتشر گردید.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ستاد اجرایی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در وزارت جهاد کشاورزی با ریاست وزیر جهاد کشاورزی و عضویت معاونین وزارت خانه و نمایندگان سایر دستگاههای همکار همچون دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی معاونت تشکیل شده است. مسئولیت کمیته اجرایی طرح با ریاست معاون وزیر و رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بوده و امور اجرایی طرح توسط این سازمان پیگیری می شود. برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در این طرح ملی همکاری و مشارکت دارد.
بنا به ضرورت توجه جدی به ابعاد اکولوژیکی، اجتماعی و اقتصادی توسعه پایدار و رعایت اصول علمی و مبانی فنی و اجرایی به منظور استمرار، ادامه و پایداری این نهضت، لازم است این طرح در چارچوب طرح های فنی اجرایی مصوب که بر مبنای اصول علمی و فنی تهیه شده باشند، به اجرا درآید. لازم به ذکر است نظارت بر حسن اجرا، نگهداری و مراقبت از عرصه های درخت کاری شده و نیز بررسی اثربخشی آن بر طبق این طرح ها تحقق خواهد یافت.
بر این اساس مشارکت همه شرکت ها و مجموعه های فناور و دانش بنیان به منظور استفاده از روش های علمی، فناورانه و دانش بنیان برای بهبود عملکرد این طرح ضروری می باشد. بدین منظور از کلیه شرکت ها، متخصصین و پژوهشگران برای مشارکت در این طرح دعوت به عمل می آید تا پیشنهادهای خودرا به دبیرخانه ستاد ملی طرح واقع در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ارسال و رونوشتی از مکاتبات را به دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی این معاونت منعکس نمایند.
از اهداف اصلی و کلان طرح کاشت یک میلیارد درخت میتوان به ایجاد تعادل بین تولید و ترسیب کربن، جبران روند تخریب جنگلها در سالهای قبل و افزایش سرانه فضای سبز در کشور اشاره نمود.
احیاء و توسعه جنگل، توسعه پوشش گیاهی مناطق مرتعی و بیابانی، توسعه فضای سبز و زراعت چوب نیز از برنامه های عملیاتی طرح کاشت یک میلیارد درخت است.
ارائه خدمات فنی، مهندسی و مشاوره ای به منظور انتخاب عرصه های مناسب، ارائه پیشنهادهایی در مورد انتخاب گونه های مناسب کاشت با عنایت به شرایط اقلیمی هر منطقه، مشارکت در تهیه طرح های اجرایی و برنامه ریزی عملیات کاشت و مشارکت در تولید و تامین بذور و نهال مورد نیاز و مناسب از لحاظ کیفیت و سازگاری اکولوژیکی با هر منطقه بعضی از محورهای اصلی همکاری شرکتهای دانش بنیان و فناور در طول اجرای این طرح است.
همچنین از دیگر محورهای اصلی میتوان به ارائه روش های بهینه و خلاقانه کاشت بذور و نهال با هدف کاهش زمان اجرا و به حداقل رساندن هزینه های مربوطه، ارائه پیشنهادهای فناورانه و نوآورانه به منظور تامین نیاز آبی در مناطق کاشت، ارائه روش های بهینه نگهداری از عرصه های درخت کاری شده در سالهای اولیه رشد و نیز ارائه راهکارهای نوین و فناورانه حفاظت و بهره برداری از عرصه های درخت کاری شده اشاره نمود.
در انتخاب عرصه برای اجرای طرح، توجه به موقعیت، توان اکولوژیک و خاصیت های رویشگاهی عرصه خیلی مهم است. ضرورتاً هر عرصه ای با پوشش گیاهی کم تراکم نمی تواند برای اجرای طرح مناسب باشد، بلکه باید به توان رویشگاه توجه جدی شود. همینطور توجه و دقت کافی در انتخاب گونه درختی و درختچه ای مناسب و بومی منطقه بسیار مهم و ضروری می باشد.
استاندارد و کیفیت نهال های تولیدی در نهالستان باید رعایت و به صورت مستمر تحت نظارت و کنترل قرار گرفته و در انتخاب نهال های باکیفیت و روش صحیح انتقال از نهالستان به عرصه های کاشت دقت لازم صورت بگیرد. این موارد بعضی از الزامات و سفارش های فنی ذکر شده در این طرح است. طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در بازه زمانی چهارساله از سال ۱۴۰۲ تا آخر سال ۱۴۰۵ اجرا خواهد شد.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه کنند.

1402/03/29
13:15:48
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پرتو بلاگ Parto Blog