پرتو بلاگ

ساخت دستگاه تحریک عمقی مغز برای درمان اعتیاد

ساخت دستگاه تحریک عمقی مغز برای درمان اعتیاد

پرتوبلاگ: دستگاه تحریک عمقی غیر تهاجمی مغز به روش تداخل زمانی چهارکاناله برای درمان اعتیاد با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری ­های شناختی در گروه مهندسی پزشکی دانشکده برق دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ستاد علوم شناختی، دکتر امیر اخوان، سرپرست تیم فنی–پژوهشی ساخت این دستگاه و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار داشت: در تحریک تداخل زمانی از دو زوج الکترود بصورت فراجمجمه ای با دو جریان های سینوسی فرکانس بالا استفاده شده و تداخل سازنده دو میدان الکتریکی به وجود آمده توسط جریان ها، موجب تقویت شدت تحریک در عمق مشخصی از مغز می شود.
وی با اعلان اینکه در این پژوهش اثربخشی تحریک تداخل زمانی در درمان اعتیاد به مورفین برای نخستین بار، در مدل حیوانی بررسی گردید، اظهار داشت: اعتیاد یک بیماری روانشناختی است که موجب ایجاد لطمه های شناختی مغز می شود. یکی از این لطمه ها معضل اعتیاد، اختلال در عملکردهای مغزی افراد مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر است و به کارگیری علوم و فناوری های شناختی در این زمینه برای بهبود کیفیت زندگی بیماران، توسعه مداخلات پیشگیرانه و روش های بازتوانی در طب اعتیاد، اهداف کاربردی این حوزه است.
اخوان با اعلان اینکه تحریک الکتریکی مغز یک مداخله غیردارویی است که در درمان اختلالاتی همچون افسردگی، آلزایمر، پارکینسون و اعتیاد مؤثر است، اظهار داشت: تحریک عمقی مغز روشی است که به کمک آن می توان به تحریک نواحی عمیق مغز دست یافت و به دو صورت تهاجمی و غیرتهاجمی استفاده می شود.
وی تصریح کرد: از محدودیت های تحریک عمقی مغز با رویکرد تهاجمی می توان به جراحی و کاشت الکترود اشاره نمود که از شایع ترین عوارض و مشکلات این روش می توان به خونریزی داخل جمجمه و عدم استفاده این روش در کاربردهای کلینیکی اشاره نمود.
به گفته وی یکی از راهکارهای جایگزین، روش تحریک عمقی مغز با رویکرد غیرتهاجمی، تحریک تداخل زمانی است و در امتداد تحقق این هدف دستگاه تحریک تداخل زمانی چهار کاناله در گروه مهندسی پزشکی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و ساخته شد.
اخوان با اعلان اینکه تحریک الکتریکی مغز به روش تداخل زمانی با رویکرد غیرتهاجمی می تواند یک مداخله غیردارویی و روشی جدید جایگزین های سنتی و تهاجمی در درمان اعتیاد باشد، اظهار امیدواری کرد که نتایج این پژوهش افق و چشم انداز جدیدی را در عرصه های درمان اعتیاد پدید آورد.


منبع:

1402/07/04
13:29:16
5.0 / 5
297
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog