پرتو بلاگ
در نتیجه نخستین كنفرانس حكمرانی دانش مبنا؛

۱۷ بسته خط مشی برای نظام حکمرانی در سه قوه تهیه شد

۱۷ بسته خط مشی برای نظام حکمرانی در سه قوه تهیه شد

پرتوبلاگ: 17 پیشنهاد عملیاتی و بسته خط مشی برای نظام حکمرانی در سه قوه، در نتیجه اولین کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی تهیه شد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، مجید غلامی، دبیر اجرائی اولین کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی، اظهار داشت: ۱۷ پیشنهاد عملیاتی و بسته خط مشی برای نظام حکمرانی در سه قوه، با تحلیل محتوای ۱۳۰ مقاله علمی و ۱۲ پیش نشست و سخنرانی های ارائه شده در پنل های تخصصی «نخستین کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی» که نتیجه تلاش علمی و حرفه ای ۱۶۰ نفر از ذی نفعان حکمرانی شامل اساتید، مدیران اجرا و اندیشمندان حکمرانی است، بعد از تأیید رییس دانشگاه تهران، برای رؤسای سه قوه ارسال خواهد شد.
وی با بیان این که اختتامیه اولین دوره کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی، آغازی بر کارهای بیشتر دبیرخانه حکمرانی دانش مبنا است، اضافه کرد: دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران آمادگی دارد بطور کامل روند مطالعاتی و اجرائی پیشنهادهای ارائه شده را آماده و روند شبیه سازی آنها در لابراتوار حکمرانی برقرار شود.
سامان یوسف وند مدیر علمی اولین کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمین نیز در نشست جمع بندی دستاوردهای این کنفرانس که با محوریت دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران برگزار گردید، اظهار داشت: با اهمیت ترین دستاورد این کنفرانس، فراهم کردن بستری برای گفتمان سازی و تضارب آرا درباره ی اندیشه حکمرانی بومی است.
وی وجه تمایز این کنفرانس از دیگر برنامه های مشابه را ناظر بر رویکرد مسئله محور، خط مشی پژوه و فرارشته ای بودن آن دانست و اضافه کرد: همچون دستاوردهای این کنفرانس، احصاء مسائل اولویت دار حکمرانی سرزمینی در عرصه های مختلف است؛ به شکلی که به تناسب مسائل شناسایی شده این کنفرانس، ۱۷ پیشنهاد عملیاتی و بسته خط مشی برای نظام حکمرانی در سه قوه احصاء شد.
عضو هیأت علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران از «تدوین سند ملی کاهش فقر و محرومیت»، «الزام به پایبندی پیوست عدالت در تصمیم گیری ها و مداخلات اجرایی»، «تدوین سند ملی حکمرانی همبستگی آب، انرژی و غذا»، «تصویب قانون مدیریت تعارض منافع و شفافیت»، «تدوین سند ملی مسئولیت پذیری اجتماعی» و «اصلاح ساختار بودجه و هوشمندسازی اعتبارات بودجه ای» را به عنوان تعدادی از با اهمیت ترین عناوین این پیشنهادها نام برد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، حجت الاسلام محمداسماعیل عبداللهی، عضو شورای سیاست گذاری کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی نیز در بررسی و تحلیل دستاوردهای علمی این کنفرانس، اظهار داشت: بسته های خط مشی و پیشنهادهای عملیاتی در رابطه با حوزه های فرهنگ شامل آموزش عالی، تربیت رسمی، علم و تکنولوژِی، ساختارهای فرهنگی، و…؛ و همین طور در رابطه با حوزه جامعه شامل ساختارهای اجتماعی، عدالت جغرافیایی، کاهش فقر، مسئولیت پذیری اجتماعی و... )؛ و در رابطه با حوزه های اقتصادی، سیاست، امنیت و صنعت در این کنفرانس ارائه شد.
عضو هیأت علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران اضافه کرد: کنفرانس ملی حکمرانی سرزمینی به پشتوانه متون علمی تولید شده، مقالات علمی دریافت شده، میزگردها و نشست های تخصصی و تعامل علمی با مراکز علمی و سازمان های اجرائی کشور، مفهوم پردازی حکمرانی سرزمینی و جریان سازی تولید و ترویج علم بنیادی و کاربردی از زاویه محلی، ملی و جهانی را پیشنهاد می دهد.
وی همین طور به ارائه سه پیشنهاد تاسیسی شامل ایجاد سه مرکز و رصدخانه در کشور شامل مرکز ملی تجمیع داده های حکمرانی و همین طور ایجاد رصدخانه ملی حکمرانی سرزمینی در وزارت کشور برای رصد زنده، پویا هدفمند و نظام مند عوامل و عناصر سرزمینی و ایجاد رصدخانه بررسی میزان عینیت بخشی و تحقق اسناد بالادستی ذیل قانون اساسی در دیوان عدالت اداری با نقش آفرینی دانشکده های حکمرانی پرداخت.
عبداللهی، بسترسازی و مطالعه راه اندازی ۳ رشته دانشگاهی در حوزه حکمرانی سرزمینی از زاویه محلی، ملی و جهانی را ضروری دانست و اظهار داشت: ایجاد زیست بوم تعامل ذی نفعان عرصه حکمرانی و اتصال آن به سایر زیست بوم های موجود در کشور، اتصال کنشگران و نهادهای علم و فناوری به عناصر و عوامل سرزمینی به عنوان پیشران های سرزمینی و زمینه سازی مشارکت و حمایت نخبگانی از تصمیم گیری های سخت مسئولین همچون محورهای مورد تاکید کارشناسان و متخصصان شرکت کننده در پنل های تخصصی کنفرانس بود.
وی صیانت از سرزمین را مستلزم فعال سازی سایر عناصر و عوامل سرزمینی شامل فناوری های نوظهور، کشاورزی، صنعت و … بجای خام فروشی دانست و اولویت دیپلماسی همسایگی و دیپلماسی مکمل (دیپلماسی آب، علم و تکنولوژِی، فرهنگی، سلامت، رسانه و..) را به عنوان راهبرد اصلی سیاست خارجی برشمرد و اضافه کرد: در نتیجه بررسی مقالات علمی پذیرش شده و همین طور سخنرانی های علمی ارائه شده در کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی به این جمع بندی رسیدیم که لازم است موضوع تغییرات اقلیمی و آثار آن بر سلامت، به عنوان یکی از اولویت های مهم برنامه های کلان کشور مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، ابراهیم مزاری، عضو شورای سیاست گذاری کنفرانس حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی نیز در تشریح دستاوردهای این کنفرانس، بیان داشت: بینش نوظهوری از دستاوردهای نخستین کنفرانس حکمرانی دانش مبنا شکل گرفت و بینش نوظهور حاصل از این کنفرانس، باز شدن دریچه پرداختن به حکمرانی شناختی بوده است.
وی با اعلان اینکه «حکمرانی سرزمینی» خوانشی مردمی، پیچیده و با دیده بانی سرزمینی به تحولات محلی و جهانی است که کلان معمای شناخت و در نتیجه حکمرانی شناختی را پررنگ می کند، اظهار داشت: در خوانش مردمی بودن حکمرانی (از مردم، بوسیله مردم و برای مردم)، فعال سازی عناصر سرزمینی (آب، خاک، محیط زیست، جغرافیا و…) و عوامل سرزمینی (فرهنگ، اقتصاد، تجارت، سیاست و..)، جز با مشارکت تمام مردم ایران زمین ممکن نخواهد بود و این امر یک پدیده بین الاذهانی و با مشارکت آگاهانه و همراه با شناخت ملت ایران است.
بگفته این عضو هیأت علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران، درک پیچیدگی حکمرانی بواسطه عناصر فراوان و عوامل گوناگون سرزمینی از یکسو و تعاملات بسیار زیاد، پویا و زنده این عناصر و عوامل با یکدیگر از طرف دیگر، تأکیدی دیگر بر اهمیت و تمرکز بر شناخت را در حکمرانی فراهم و پشتیبانی می کند. در نهایت، دیده بانی سرزمینی و پایش تحولات محلی و جهانی، روشنگری های قابل توجهی را فراهم می کند؛ که از آن جمله می توان به دستاوردهای شناختی نوظهور، قدرت داده، اطلاعات، هژمونی شناختی همچون رسانه و جنگ های شناختی که منجر به مهندسی و تسلط بر شناخت می شود، اشاره نمود که اهمیت شناخت را برجسته می نماید.
منبع:

1402/09/22
18:53:46
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog