پرتو بلاگ

پیاده سازی مدلی برای جذب گاز آلاینده دودکش صنایع توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

پیاده سازی مدلی برای جذب گاز آلاینده دودکش صنایع توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش پرتوبلاگ، محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کمک ابر رایانه سیمرغ مدلی را مبتنی بر هوش مصنوعی برای جذب دی اکسیدکربن از گاز در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی نیروگاهی عرضه کردند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، محسن مکاری از محققان این طرح اظهار داشت: بهره گیری از روش های هوش مصنوعی بخصوص یادگیری ماشین به ما کمک می نماید زمان، هزینه و مخاطرات ایمنی و زیست محیطی را در طراحی، ساخت و بهره برداری از صنایع شیمایی کاهش دهیم.

وی افزود: ازاین رو در این پژوهش با کمک یادگیری ماشین، طراحی و افزایش بهره وری واحدهای حذف کربن دی اکسید مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت و طی آن مدل هوش مصنوعی ساخته شد.

مکاری اجرای این پژوهش را توسعه نرم افزار هوش مصنوعی برای طراحی، ارزیابی عملکرد و بهینه سازی واحدهای حذف کربن دی اکسید با آمین دانست و خاطرنشان کرد: کارایی ابزار ساخته شده مورد آزمون واقع شد و نتایج آن نشان داد که از آن میتوان در صنعت بدون صرف زمان و یا هزینه زیاد برای طراحی واحدهای جدید و یا بهینه کردن کارکرد واحدهای موجود بهره برد.

این محقق ضمن اشاره به روند اجرای این طرح تحقیقاتی اظهار نمود: در این پروژه به کمک دانش هوش مصنوعی و حجم قابل توجه داده های محاسباتی، صنعتی و آزمایشگاهی موجود، توسعه مدل هوش مصنوعی جذب کربن دی اکسید با محلول های آمینی به وسیله الگوریتم های مختلف یادگیری ماشین اجرایی و برای پیاده سازی آن از ابر کامپیوتر سیمرغ استفاده شد.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، صنایع گاز، نفت، پتروشیمی، نیروگاهی و فلزی را از حوزه های اصلی کاربرد این دستاورد ذکر کرد و اضافه کرد: استفاده از هوش مصنوعی در مهندسی شیمی حوزه کاملا جدید و مورد توجه دانشگاه و صنعت است و امکان پذیری استفاده از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی در صنایع فرآیندی، بخش نوآورانه این مطالعات است.

وی توسعه مدل هوشمند فرآیند حذف کربن دی اکسید از گاز دودکش با محلول های آمینی به کمک الگوریتم های یادگیری ماشین را از مزایای این طرح دانست و اظهار داشت: بهینه سازی فرآیند حذف کربن دی اکسید از گاز دودکش با محلول های آمینی به کمک الگوریتم های مختلف بهینه سازی و دستیابی به حداقل و حداکثر میزان مصرف انرژی و حذف کربن دی اکسید در واحد و عرضه یک مدل جامع و گسترده در شرایط مختلف عملیاتی و هم چنین بازه وسیع از متغیرهای ورودی و خروجی فرآیند از دیگر دستاوردهای این طرح به حساب می آید.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این طرح با عنوان «شبیه سازی و بهینه سازی واحد جذب کربن دی اکسید از گاز دودکش به وسیله محلول های آمینی با الگوریتم های یادگیری ماشین» با هدایت و راهنمایی محمد رحمانی استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شد.
1402/11/04
12:10:00
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پرتو بلاگ Parto Blog