پرتو بلاگ
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی درحال بازبینی است

آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی درحال بازبینی است

به گزارش پرتوبلاگ، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی از بازبینی آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی اطلاع داد و اظهار داشت: اصول حاکم بر آیین نامه تعریف شده و تمام شرایطی که برای اعضای هیات علمی مرد تعریف شد، نباید برای خانم ها هم لحاظ شود و خانمی که ازدواج کرده و صاحب فرزند است، نباید ساعات موظفی همانند آقایان داشته باشد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه در بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی با گرامیداشت ایام رجب و یاد شهدای امنیت اظهار نمود: اسناد شورایعالی انقلاب فرهنگی باید ملاک عمل باشد. بنای ما در دوره جدید شورا اینست که از اساتید دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در ساحت سیاستگذاری و تنظیم گری استفاده نماییم.

وی افزود: در این راه وقتی مقرر است شورایعالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم و فناوری تصمیمی بگیرد یا سندی مصوب کند باید زمینه مشارکت حداکثری استادان را فراهم آورد. ازاین رو بسترهای لازم را فراهم نموده ایم تا این امکان برای حضور اساتید وجود داشته باشد. بر این اساس در هر استانی هیئت اندیشه ورز علم و فناوری استانی تشکیل می شود که خوشبختانه این هیئت در استان البرز هم شکل گرفته است. تکنولوژی های جدید لحظه به لحظه درحال تحول است. امروز از هوش مصنوعی کوانتومی سخن به میان می آید. فناوری کوانتومی پارادایم جدیدی در علم بوجود آورده و علم امروز در هم تنیدگی زیادی دارد آنچنان که علوم پزشکی با علوم مهندسی پیوستگی زیادی پیدا کرده است.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: البته منظور از مشارکت هیئت های اندیشه ورز این نیست که فقط اعضای این هیئت ها در سیاستگذاری مشارکت داشته باشند بلکه باید از اساتید دیگر استان استفاده گردد تا سیاستگذاری با مشارکت حداکثری استادان صورت گیرد.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی شورایعالی انقلاب فرهنگی، خسروپناه افزود: موضوع هایی نظیر نقشه جامع علمی، جذب اساتید و ارتقای مرتبه علمی آنها به استادان مربوط است و برای اصلاح آنها باید اساتید مشارکت داشته باشند. هیئت های اندیشه ورز استانی باید فعال شوند و در مسائل علمی از اساتید مشورت بگیرند.

وی افزود: تکنولوژی های جدید لحظه به لحظه درحال تحول است. امروز از هوش مصنوعی کوانتومی سخن به میان می آید. فناوری کوانتومی پارادایم جدیدی در علم بوجود آورده و علم امروز در هم تنیدگی زیادی دارد آنچنان که علوم پزشکی با علوم مهندسی پیوستگی زیادی پیدا کرده است.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با طرح این پرسش که آیا نقشه جامع علمی کشور پاسخگوی پرسش های امروز هست؟ بیان نمود: این نقشه باید برای پاسخ به پرسش های امروز روزآمد شود و برای تغییرات لحظه به لحظه علم برنامه داشته باشد، روزآمدسازی نقشه به فرهنگستان علوم سپرده شده، هیئت های اندیشه ورز نظرات کارشناسی خویش را در این حوزه ارسال نمایند.

خسروپناه اظهار داشت: با تغییراتی که در فرهنگستان علوم ایجاد شده، این فرهنگستان جان جدیدی پیدا کرده است، امروزه تک تک دانشمندان فرهنگستان در فعالیتهای علم و فناوری شورا مشارکت دارند. نقشه جامع علمی کشور باید هر ۵ سال بازبینی شود. در روزآمدسازی نقشه جامع علمی ۸ سال تعویق داریم. در این راه فقط نباید به علوم پایه و مهندسی توجه گردد بلکه باید علوم انسانی و علوم اجتماعی مدنظر باشد چونکه علوم اجتماعی می تواند برای صدمه های اجتماعی پاسخ عرضه نماید.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: ۲۰ سال است که کرسی های نظریه پردازی شکل گرفته؛ اما در این زمان ۶۳ نظریه ثبت شده است باید در این حوزه فعالانه تر عمل نماییم.

وی ضمن اشاره به اصلاح آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی بیان نمود: آیین نامه درحال بازبینی است و وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد در این حوزه مشارکت دارند. اصول حاکم بر آیین نامه تعریف شده و تمام شرایطی که برای اعضای هیات علمی مرد تعریف شد نباید برای خانم ها هم لحاظ شود و خانمی که ازدواج کرده و صاحب فرزند است، نباید ساعات موظفی همانند آقایان داشته باشد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اصول حاکم بر آیین نامه فوق تعریف شده که شامل ۱۰ اصل می باشد و یکی از اصول خانواده محوری است.

خسروپناه بیان نمود: هیئت های اندیشه ورز می توانند در چهار ساحت با شورایعالی انقلاب فرهنگی همکاری داشته باشند، در گام اول برای شناسایی اولویت های علم و فناوری به شورایعالی انقلاب فرهنگی یاری برسانند. در تدوین و بازنگری سندها مشارکت داشته باشند، در اجرایی سازی اسناد مشارکت کنند و در نهایت بر اجرایی سازی مصوبات نظارت داشته باشند.

*به زودی اتاق وضعیت علم و فناوری را راه اندازی می کنیم

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به راه اندازی مرکز رصد، نظارت و ارزیابی اظهار داشت: بزودی اتاق وضعیت علم و فناوری را راه اندازی می نماییم تا تک تک دستاوردهای علم و فناوری در این سامانه قرار گیرد و ارزیابی شود، این رصد می تواند شاخص ارزیابی عملکرد دانشگاه ها و پژوهشگاه ها باشد.

وی با تاکید بر مبحث فرهنگ در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها اضافه کرد: در این حوزه ضروری است سند اسلامی شدن دانشگاه ها اجرا شود، خصوصیت مهم اسلام امانت داری و مسئولیت پذیری است. باید در مسئولیت های خود امانت دار باشیم. فرهنگ از علم و فناوری مهم تر است فرهنگ مثل هواست، فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی باید ترویج شود و گفتمان سازی در این حوزه صورت گیرد.

وی در انتها اظهار داشت: مساله مالی دانشگاه ها باید جدی گرفته شود. نخبگانی که در علم و فناوری مشارکت جدی دارند باید مزایای ویژه داشته باشند.
1402/11/13
12:17:21
5.0 / 5
281
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog