پرتو بلاگ
سرپرست دانشگاه امیركبیر خبر داد

چهار محور اصلی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

چهار محور اصلی تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش پرتوبلاگ، سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چهار محور اصلی تحقیقاتی این دانشگاه در شرایط فعلی اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون چهار محور اصلی تحقیقاتی شامل مطالعات دریایی، مطالعات هوایی، مباحث در ارتباط با انرژی و مباحث در ارتباط با فناوری های نوظهور بخصوص هوش مصنوعی را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر دنبال می نماییم.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، علیرضا رهایی در نشست امیردریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با دانشجویان این دانشگاه تصریح کرد: شاخصهای گوناگونی برای تعیین دانشگاه های برتر تعریف شد که بر مبنای آن ۱۳ دانشگاه کشور انتخاب شدند و دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم یکی از این دانشگاه های برتر بود که هم در زمینه های آموزشی و هم در زمینه های پژوهشی فعالیتهای گستردهای داشت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در چارچوب ۱۸ دانشکده، ۱۷ پژوهشکده و یک پارک علم و فناوری فعالیت خویش را انجام می دهد و تمام دانشکده هایی که در دانشگاه فعال می باشند در هر سه مقطع تحصیلی یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو پذیرش می کنند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر همینطور تصریح کرد: پژوهشکده ها و واحدهای تحقیقاتی این دانشگاه مجموعه‎هایی هستند که فارغ از فعالیتهای آموزشی، صرفاً در انجام طرح های تحقیقاتی بزرگ در کشور فعالیت می نمایند. شاید اگر دوران گذشته را ارزیابی نماییم مقطع تاریخی که ما در سالهای ۹۰ تا ۹۲ داشتیم دورانی بود که در کشور دو نوع صورت گرفت اول این که یک ارزیابی از نیازهای بزرگ و کلان کشور مطرح و بحث نیاز سنجی و انتخاب طرح های کلان ملی مورد توجه قرار گرفت. به طوریکه در این خصوص با مصوبه مجلس شورای اسلامی، شورای عتف تشکیل شد و در این شورا ارزیابی نیازهای کشور دنبال شد تا وقتی که در سطح این شورا مجموع از برخی وزرا و در راس آن وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشت. ازاین رو طرح های کلان ملی در این شورا که طرح های بزرگی هم بود، تعیین شدند.

رهایی یاد آور شد: طراحی شبکه ملی اطلاعات کشور، طراحی و ساخت هواپیمای با اندازه متوسط، راه اندازی مراکز ملی دفاع سایبری، تدوین نرم افزارهای امنیتی، سیستم های هوشمند توزیع برق، سیستم های هوشمند حمل و نقل درون شهری و برون شهری، قطار پرسرعت، ذخیره سازی نفت و مدیریت یکپارچه سایت پارس جنوبی همچون طرح های بزرگ ملی بود که در جلسه شورای عتف تعریف شده بود تا بتواند نیازهای کلان کشور را برآورده نماید.

وی تصریح کرد: در آن زمان دانشگاه ها به فراخور توان و ظرفیتی که داشتند در برخی از طرح های کلان ملی درگیر شدند و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری اساتید خود در ۱۶ طرح کلان ملی درگیر بود و حدودا محیط دانشگاه ها درگیر شوراها و کمیته هایی بود که با همکاری سایر دانشگاه ها بتوانند در این طرح های کلان ملی توفیقاتی را برای کشور ایجاد کنند.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: خوشبختانه این دانشگاه در طرح های بزرگ کار خویش را ادامه داد به صورت نمونه بحث طرح ماهواره یکی از این طرح های بزرگ بود که در دانشگاه انجام شد. طراحی و ساخت ابر رایانه ملی از دیگر طرح های بزرگی بود که هم اکنون بزرگترین ابر رایانه کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعال است و قالب مجموعه های صنعتی نظیر کارخانه ها و وزارت خانه ها برای پردازش کارهای سنگین خود از ابر رایانه امیرکبیر تحت عنوان ابر رایانه سیمرغ استفاده می نمایند.

رهایی همینطور تصریح کرد: یکی از زمینه هایی که در سالهای اخیر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مورد توجه بوده است مباحث در ارتباط با دریا می باشد. ما هم اکنون چهار محور اصلی تحقیقاتی شامل مطالعات دریایی، مطالعات هوایی، مباحث در ارتباط با انرژی و مباحث در ارتباط با فناوری های نوظهور بخصوص هوش مصنوعی را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر دنبال می نماییم.

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در زمینه فعالیتهای دریایی جز معدود دانشگاه هایی در کشور هستیم که دانشکده مهندسی دریا و همینطور دانشکده هوا و فضا داریم همینطور دانشکده های ویژه ما فعالیتهای بخصوصی را در دانشگاه انجام می دهند. از نظر ارتباط با ارگان ها هم با سازمان دریایی ارتباط خوبی داریم بگونه ای که آخرین نشست ما پنج شنبه گذشته برگزار و در این خصوص یک موافقت نامه همکاری تدوین کردیم به طوریکه همکاریهای گسترده ای در قسمت مهندسی دریا و مباحث مربوط با مدیریت انجام می دهیم.

رهایی تصریح کرد: با سازمان بنادر ودریانوردی هم موافقت نامه گسترده ای تدوین کردیم و همکاریهای گسترده ای با این سازمان انجام می دهیم. امیدواریم با مجموعه در ارتباط با نیروی دریانی هم باب همکاریهای خوبی را باز نماییم.

وی تصریح کرد: در قسمت هوایی از زمان طراحی طرح های کلان ملی درگیر ساخت هواپیمای با سایز متوسط شدیم و کار مدل سازی هواپیمای ۷۲ نفره در این دانشگاه صورت می گیرد. همینطور در زمینه فناوری های نوظهور و هوش مصنوعی مجموعه خوبی را داریم که فعالیت می نمایند. به طوریکه با ستاد نیروهای مسلح همکاری نزدیکی داریم قرار شد انجام مباحث و مطالعات در ارتباط با هوش مصنوعی را برای آنها برعهده بگیریم و پژوهشکده مشترکی هم در این عرصه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در حوزه در ارتباط با انرژی هم به علت این که ما از سال ۶۰ در زمینه های مهندسی هسته ای درگیر بودیم بگونه ای که با دریافت مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۶۶ گروه مهندسی هسته ای را در دانشگاه راه اندازی کردیم به طوریکه امروز ۸۰ نفر از ۱۰۰ کادر فعال سازمان انرژی اتمی از فارغ التحصیلان دانشگاه ما هستند.
1402/12/11
20:14:50
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پرتو بلاگ Parto Blog