پرتو بلاگ

تاثیر همه گیری كرونا بر اقتصاد آموزش عالی

تاثیر همه گیری كرونا بر اقتصاد آموزش عالی

به گزارش پرتوبلاگ رئیس گروه آموزش فرهنگستان علوم پزشكی كشور ضمن تایید تاثیر همه گیری كرونا بر اقتصاد آموزش عالی، اظهار داشت: در بعد كارهای بین المللی دانشگاه ها شاهد اتفاق های كم نظیری هستیم.


در وبینار آموزش پزشکی در دوران پساکووید مطرح شد: برگزاری وبینارهای بین المللی منشا حرکتی جدید در راه بین المللی سازی آموزش
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در وبینار آموزش پزشکی در دوران پساکووید با بیان این که با گذشت حدود ۸ ماه از آغاز همه گیری بیماری کووید-۱۹ نظام های سلامت در دنیا درگیر این همه گیری هستند و هر روز یافته های علمی جدید در مورد این همه گیری آشکار می شود، اظهار داشت: این پاندمی نه فقط یک چالش جدی برای نظام های سلامت در جهان است، بلکه روی نظام های آموزشی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیز تاثیر بسزایی داشته است؛ بطوریکه بر اساس گزارش یونیسف، آموزش حدود ۸۰ درصد از دانش آموزان جهان تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته است و بخش زیادی از دانشگاه ها در اروپا و آمریکا کارهای حضوری خودرا تا سال ۲۰۲۱ به حالت تعویق در آورده اند.
رئیس گروه آموزش فرهنگستان علوم پزشکی کشور اضافه کرد: از نظر بار اقتصادی نیز گزارش های بین المللی نشان داده که کرونا به اقتصاد کشورها خصوصا کشورهایی که اقتصاد شکننده دارند لطمه های جدی وارد کرده است.
ایشان سپس اظهار نمود: در حوزه آموزش نیز کرونا تاثیرات شگفت انگیزی بر اقتصاد آموزش عالی، کارهای بین المللی دانشگاه ها و روند مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان بین المللی داشته است بطوریکه کشورهایی که موقعیت مطلوب تری در کنترل پادمی داشته اند، انتخاب اول برای مهاجرت تحصیلی هستند.
وی افزود: در بعضی کشورهای غربی باتوجه به وضع محدودیت های صدور ویزا برای دانشجویان بین المللی و محدیدیت تردد برای دانشجویان بومی تمرکز بیشتری بر آموزش آنلاین و ادغام برنامه های تحصیلی قرار گرفته است.
عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور با اعلان اینکه آموزش پزشکی یکی از مهمترین حوزه های آموزش عالی است، اشاره کرد: با توجه به این که آموزش های در عرصه و عملی در رشته های پزشکی نقش بسیار پررنگی دارد، لطمه پذیری این حوزه نیز در دوران کرونا بیش از حوزه های دیگر آموزش است.
دکتر لاریجانی افزود: لازم است که نظام آموزش عالی در همه کشورها، خصوصا در کشور ما، سیاست های روشنی برای تحولات آموزش پزشکی با تاثر از همه گیری کووید-۱۹، اتخاذ کند چونکه افت کیفی آموزش پزشکی تاثیراتی نه فقط در داخل کشور بلکه تاثیرات فرامرزی و جهانی به دنبال خواهد داشت.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی که برای حدود ۶ سال محور کارهای آموزش در کشور بود، نگاه طولانی مدت تر و قالب منطقی و تجربه شده ای را برای سیاستگذاری در حوزه آموزش به متولیان امر معرفی کرده است و بنظر می رسد که تجربه آموخته شده در اجرای این سیاست ها امروزه نیز به کار بیاید و باتوجه به الزامات القا شده بواسطه کرونا بتوان نسخه به روز شده ای از این سیاست ها را در اختیار گرفت.
دکتر لاریجانی اضافه کرد: مهمترین رکن در تدوین این سیاست ها، آینده نگاری و تعیین آینده مطلوب در جهان بعد از کووید و تبیین سیاست های تحولی مبتنی بر آینده است و مرکز آینده پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تجربیات ارزشمندی دراین زمینه دارد و طی تدوین و اجرای برنامه های تحول نیز کمک شایانی به اجرای این سیاست ها داشته است.
برمبنای اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، در این وبینار همین طور دکتر رضا ملک پور افشار، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، به شرح فرصت ها و چالش های آموزش علوم پزشکی در دوران کرونا و تجربیات دانشگاه علوم پزشکی کرمان دراین زمینه و دکتر رضا دهنویه، رئیس مرکز تحقیقات آینده نگری و نوآوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان، به بیان اهمیت تقویت نگاه به آینده در برنامه های حوزه آموزش علوم پزشکی پرداختند.
منبع:

1399/06/21
22:22:54
5.0 / 5
1089
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog