پرتو بلاگ
آخرین وضعیت اجرای سند نخبگان؛

پیگیری مطالبه رهبری درباره سند نخبگان

پیگیری مطالبه رهبری درباره سند نخبگان

بنیاد ملی نخبگان در امتداد پیگیری مطالبه مقام معظم رهبری در رابطه با به روزرسانی سند راهبری نخبگان، نام دستگاههایی كه برای اجرای این سند با بنیاد همكاری كردند را اعلام نمود.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، سال قبل مقام معظم رهبری در مراسم دیدار تعدادی از نخبگان با ایشان به موضوع به روز رسانی سند راهبری نخبگان تاکید نمودند و در ۲ نامه جداگانه به بنیاد ملی نخبگان و شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستند که تمهیدات لازم در به روز رسانی سند را فراهم سازند.
با توجه به اینکه تهیه و تدوین سند راهبری کشور در امور نخبگان بر عهده بنیاد ملی نخبگان و تصویب آن بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است بدین جهت می بایست شورای عالی انقلاب فرهنگی در امتداد به روزرسانی سند اقدام و به بنیاد ملی نخبگان اعلام نماید.
اما در این میان تهیه گزارش از همکاری دستگاه ها و ارائه آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عهده بنیاد ملی نخبگان است در همین راستا برای پیگیری مطالبه رهبری دراین زمینه و آخرین وضعیت همکاری دستگاه های اجرائی گفتگویی با سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان داشتیم که به شرح زیر است.
دکتر داوود طالبی، سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان در گفتگو با خبرنگار مهر درباب وضعیت سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با تاکید بر اینکه اسناد ملی معمولاً گفتمان ساز، حرکت آفرین و قانون ساز هستند، اظهار داشت: این سند یک سند کشوری و ملی است که مربوط به همه دستگاه ها است.
وی اضافه کرد: طبق آنچه در فصل ۴ این سند آمده است، شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان نهاد سیاستگذار و ناظر راهبردی است و بنیاد ملی نخبگان مسئول تدوین سیاست های اجرائی و طراحی سازوکارهای تحقق اهداف سند است. همه دستگاه ها بعنوان نهادهای همکار در اجرائی شدن این سند نقش دارند و گفتمان سازی، ایجاد فضای همکاری و صمیمی و استفاده از روش های نرم مدیریتی و رفتاری از مهمترین سازوکارهای موثر در اجرائی سازی این سند کشوری بشمار می رود.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با اعلان اینکه مسئولیت مشترک اجرائی سازی سند برعهده بنیاد ملی نخبگان و همه دستگاه های اجرائی کشور است، اشاره کرد: همه دستگاه های علمی، فناوری و فرهنگی در اجرائی سازی سند در ابعاد مختلف علمی، فناوری، فرهنگی نقش آفرین هستند. این سند فراگیر مربوط به همه بخش های کشور (دولتی و غیر دولتی) می شود.
وی با اعلان اینکه در ابتدای شروع اجرائی سازی سند، کمیسیون ها و شوراهای تخصصی با حضور نمایندگانی از دستگاه های مربوط در بنیاد تشکیل شد، بیان کرد: سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با ۸ هدف کلان، ۵ راهبرد کلان، ۱۲ راهبرد ملی و ۷۰ اقدام تدوین شد.
طالبی با اعلان اینکه برای هر کدام از این راهبردهای کلان کمیسیون های مختلفی با حضور نمایندگانی از دستگاه های مربوط و در چارچوب شوراهای تخصصی شکل گرفتند، اظهار داشت: در این شوراهای تخصصی به تهیه و تدوین سیاست های اجرائی هر اقدام ملی پرداخته می شود؛ همین طور بررسی فاکتورهای مربوط و بخشنامه ها و دستورالعمل های اجرائی در بنیاد توسط کمیسیون ها و شوراهای تخصصی انجام شد و خوشبختانه تا حالا سیاست اجرائی ۲۹ اقدام ملی تهیه و به تصویب شورای سند رسیده است.
ایجاد مسیر نخبگی برای دستگاه ها هدف سند استراتژیک کشور در امور نخبگان
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با اعلان اینکه در این سند به موضوعات مختلفی برای هم افزایی در نظام نخبگانی تاکید شده که مهم ترین آن همکاری و تعامل موثر دستگاه ها است، اشاره کرد: بخش مهم این سند با محورهای شناسایی و هدایت اجتماعات نخبگانی، توانمندسازی اجتماعات نخبگانی در قالب گفتمان اسلامی ایرانی، زمینه سازی برای اثرگذاری افراد و گروه های نخبه در جامعه، ارتقا نظام سیاست گذاری و مدیریت امور نخبگان، توسعه زیرساخت های فرهنگی پژوهشی و اطلاع رسانی نظام در رابطه با نخبگان درباب عملکرد دستگاه هاست. در اصل بواسطه اقدام های ملی این سند مسیرهای نخبگی برای دستگاه ها تعریف شده و اهتمام در نهادینه کردن آن است.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان عنوان کرد: در بررسی عملکرد این دستگاه های اجرائی میزان انطباق اقدامات شان با اقدامات و محورهای سند مورد ارزیابی قرار می گیرد.
طالبی با اشاره به تقویم سند استراتژیک کشور در امور نخبگان اضافه کرد: حالا کمتر از ۳ سال از عمر بند «ث» ماده ۶۴ قانون برنامه ششم می گذرد؛ در سال اول تعهدات برنامه ای دستگاه ها تهیه شد و میثاق نامه ای بین دستگاه ها و بنیاد ملی نخبگان به امضا رسید؛ سال دوم، نخستین سال اجرائی تعهدات برنامه ای دستگاه ها بود و بیش از ۳۰ دستگاه با بنیاد همکاری کردند و امسال که سال سوم است مقرر است دستگاه ها گزارش های خودرا عرضه کنند.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان با تاکید بر اینکه از گزارشاتی که دستگاه ها به بنیاد ملی ارائه کردند راضی بودیم، اظهار داشت: تا کنون 38 دستگاه از ۴۴ دستگاه گزارش های خودرا ارائه کرده اند و منتظریم تا بقیه دستگاه ها هم برنامه های خودرا به ما گزارش دهند که در حال انجام می باشد.
طالبی با اشاره به نام این دستگاه ها اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان علوم، کمیته امداد امام خمینی (ره)، معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، جمعیت هلال احمر، وزارت نفت، وزارت نیرو، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت امور زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، وزارت کشور، وزارت میراث فرهنگی، وزارت دادگستری، سازمان امور اداری و استخدامی کشور، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان انرژی اتمی، موسسه عالی و آموزش و پژوهش و مدیریت و برنامه ریزی ریاست جمهوری، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد امور دارایی و دارایی، سازمان محیط زیست، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان، جهاددانشگاهی، شهرداری، سازمان برنامه و بودجه، وزارت آموزش و پرورش بنیاد مستضعفان همچون دستگاه هایی هستند که تا حالا عملکرد سال دوم خود در امتداد اجرائی سازی سند استراتژیک کشور برابر بند «ث» ماده ۶۴ قانون برنامه ششم توسعه گزارش ارائه کردند.
ارائه گزارش سند به شورای عالی انقلاب فرهنگی و تذکر به دستگاه هایی که همکاری نکردند
وی با اعلان اینکه تا اختتام مهرماه فرصت باقی است که مابقی دستگاه ها گزارش دهند، اظهار داشت: ما نیز در بنیاد ملی نخبگان گزارش های دستگاه ها را مورد بررسی قرار می دهیم و بعد از جمع بندی و تدوین در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی قرار می دهیم.
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند استراتژیک کشور در امور نخبگان اضافه کرد: اگر دستگاهی هم راستای سند حرکت نکرده از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش مورد تذکر قرار می گیرد؛ در واقع بنیاد ملی نخبگان گزارشات را با سند استراتژیک کشور در امور نخبگان مورد انطباق و بررسی قرار می دهد.
به گفته طالبی، ان شاء الله این گزارش های دریافتی در آینده نزدیک (در شش ماهه دوم سال) مورد بررسی قرار می گیرد و سپس گزارش نهایی تهیه خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه ماهیت سند به شکلی است که نتایج این همکاری ها در بلندمدت مشخص می شود، اظهار داشت: طبیعی است که به سبب ذات کار در سال های اول با سرعت پایین مواجه باشیم اما در اصل هدف اولیه ما ایجاد گفتمان مبتنی بر سند و نهادینه سازی روح حاکم بر سند در کلیه نهادها، سازمانها و دستگاه ها است که خوشبختانه دستگاه ها از این کار استقبال کرده اند.
تسری امر اجرائی سازی سند راهبری کشور در امور نخبگان در استان ها
سرپرست دفتر راهبری اجرای سند راهبری کشور در امور نخبگان اشاره کرد: حالا این دستگاه ها که با ما در این خصوص همکاری می کنند دستگاه های اصلی و مرجع هستند اما ما ظرفیت های نخبگانی خوبی را در استانها می بینیم که توسط بنیادهای نخبگانی استانی رصد می شوند.
طالبی اظهار داشت: در این راستا در صدد هستیم که برنامه برش استانی اجرائی سازی سند و بند ث ماده ۶۴ را برای ۳۱ استان تهیه و اجرائی نماییم و محورهای نهادینه سازی گفتمان حاکم بر سند را در این استانها پیگیر باشیم تا به مرور در کل کشور توسعه یابد تا زمینه های لازم برای اثرگذاری اجتماعات نخبگانی بیش از پیش در سراسر کشور برقرار شود. آنگاه می توانیم امیدوار باشیم که جامعه نخبگانی در کشور اثر گذار باشند.
وی اظهار داشت: ان شاء الله در برنامه هفتم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور نیز به موضوع ادامه اجرائی سازی این سند خواهیم پرداخت. در این خصوص امیدواریم که دستگاه ها و نهادهای ذیربط به ویژه سازمان برنامه و بودجه همچون قبل یاریگر ما باشند.


منبع:

1399/07/28
20:01:49
5.0 / 5
1202
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog