پرتو بلاگ
معاون وزیر بهداشت خبر داد

مطالعه روی داروی فاموتیدین برای درمان كرونا

مطالعه روی داروی فاموتیدین برای درمان كرونا

به گزارش پرتوبلاگ معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آخرین وضعیت مطالعات درمان های جدید كرونا در ایران را شرح داد و اظهار داشت: بزودی داروهای جدید هم وارد فاز مطالعاتی درمان كرونا در ایران می شوند.دکتر رضا ملک زاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مبحث ورود داروی درمان معده به پروتکل درمانی برای کروناویروس اظهار داشت: با عنایت به عدم مؤثر بودن داروهای ضد ویروس برای درمان بیماران بستری کووید ۱۹، قرار شده مطالعاتی هم در ایران و هم در دنیا در زمینه درمان سرپایی بیماران با دیگر داروهای ضد ویروس صورت گیرد.
وی اضافه کرد: یکی از داروهایی که در این حوزه مطرح گردیده است داروی فاموتیدین Famotidine است و ان شاءالله زمانی که این مطالعه آغاز شد اخبار آن به اطلاع می رسد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بیشتر از ۶ دارو حالا مدنظر متخصصان است که در دست بررسی قرار دارد و احتمالاً بخشی از آنها مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه مطالعاتی بر این مقرر است که افرادی که مبتلا می شوند با این داروها درمان شوند تا بیماری آنها پیشرفت نکند و احتیاج به بستری نداشته باشند.
وی درباره نتایج مطالعات پلاسمادرمانی برای درمان بیماران مبتلا به کروناویروس اظهار داشت: مطالعاتی انتشار یافته اما هنوز درمان مؤثری برای کرونا ویروس وجود ندارد و مبحث پلاسما درمانی هم هنوز در دست بررسی و تحقیق است.
ملک زاده تصریح کرد: از همه درمان ها و داروها مؤثرتر، مبحث جلوگیری از ابتلاء به کرونا است. افراد باید تلاش کنند که مبتلا نشوند و استفاده از ماسک و اجرای فاصله گذاری را جدی بگیرند.
وی اضافه کرد: نکته مهم این است که با وجود مطالعات بسیار زیادی که انجام شده است هنوز از نظر علمی درمان مؤثر و قطعی برای بیماری کرونا وجود نداشته است اما در مورد بیماران بستری در بیمارستان ها مراقبت های بهداشتی و دادن اکسیژن برای هر بیماری مؤثر است.
معاون وزیر بهداشت درباره تحقیقات ایرانی در زمینه موتاسیون و جهش کروناویروس اظهار داشت: در ایران تحقیقات زیادی در مورد جهش ویروس صورت گرفته و مشخص شده است که نوع اولی که در ایران پیدا شد از نوع همان ویروس ووهان چین آمده بود و جهش نداشت و بیماری ملایم تر بود.
وی اضافه کرد: از حدود ۲ ماه پیش کرونا ویروسی که در اروپا و ایتالیا جهش پیدا کرده بود، وارد ایران شده است و بخش عمده ای که بیمار می شوند از این نوع کروناویروس که از اروپا آمده و جهش یافته است مبتلا شده اند که بیماری واگیردارتر و انتشار آن به مراتب بیشتر است.
ملک زاده افزود: بیماری بسیار شدیدتر شده و ویروس سرایت بیشتری پیدا کرده است.


منبع:

1399/08/05
23:00:24
5.0 / 5
1092
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog