پرتو بلاگ
سرنوشت داوطلبان چهل و هشتمین آزمون دستیاری تخصصی پزشكی چه می شود؟

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری

ورود دیوان عدالت اداری به اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری

پرتوبلاگ: بعد از اعتراضات مکرر داوطلبان چهل و هشتمین آزمون دستیاری تخصصی پزشکی به زمان برگزاری آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته ها و به نتیجه نرسیدن این اعتراضات، داوطلبان این آزمون با ارسال شکایتی به دیوان عالی عدالت اداری خواهان ورود این دیوان برای رسیدگی به اعتراضات شان در خصوص تخلفات معاونت آموزشی و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت شدند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا؛ در پی بی توجهی مسئولان وزارت بهداشت به اعتراضات داوطلبان چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری در مورد زمان برگزاری آزمون و همین طور تغییر زودتر از موعد و ناگهانی منابع برخی رشته ها و بی نتیجه ماندن کوشش های این داوطلبان برای متقاعد کردن مسئولان، داوطلبان دست به دامان مسئولان رده نخست کشوری و قانون گذار شدند و علاوه بر ارسال نامه ای به رئیس قوه قضاییه و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، مطالبات خودرا بوسیله دیوان عدالت اداری نیز پیگیری کردند.
در قسمتی از نامه داوطلبان به دیوان عالی عدالت اداری تاکید گردیده است که " عدم رعایت فاصله قانونی و منطقی بین زمان برگزاری آزمون قبلی و فعلی: طبق ماده ۱۲ مقررات و بخشنامه های آموزش دستیار تخصصی، آزمون دستیاری تخصصی پزشکی باید با روندی مشابه کنکور سراسری فقط یک دفعه در سال در بهمن و یا اسفند اجرا شود. باتوجه به شرایط بیماری کرونا و تعویق های مکرر آزمون دوره قبل، این آزمون که قرار بود در اسفند ۹۸ اجرا شود.
در نهایت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در تاریخ ۱۶ مرداد برگزار و نتایج آزمون نیز در مهر ماه اعلام گردید. این در حالیست که فاصله زمانی برگزاری آزمون دوره ۴۶ با آزمون دوره ۴۷، حدود ۱۷ ماه بوده است. اما باتوجه به تاریخ فعلی آزمون دوره ۴۸، مدت زمان بین تاریخ اعلام نتایج آزمون قبلی و تاریخ برگزاری آزمون فعلی کمتر از ۵ ماه است."


عدم رعایت فاصله قانونی زمان برگزاری آزمون
در ادامه این نامه آمده است: "تاکید قانون گذار بر برگزاری آزمون یک نوبت در سال در بهمن یا اسفند ماه، دو وجه اساسی دارد، اول مشخص نمودن تاریخ برگزاری آزمون ها و اعلام منابع حداقل از ۹ ماه قبل و دوم حفظ فاصله منطقی بین مدت زمان برگزاری آزمون ها. برگزاری آزمون دوره ۴۷ با ۵ ماه تاخیر در مرداد ۹۹ به سبب مصوبه ستاد کرونا و برگزاری آزمون دوره ۴۸ در زمان مقرر اسفند ماه واضحا نافی مقرره رعایت مدت زمان منطقی بین برگزاری دو آزمون است و این به دور از عدالت آموزشی و انصاف هست.
اینکه آزمون دوره ۴۷ با مصوبه ستاد کرونا، با تعویق ۶ ماهه برگزار شده است دلیلی بر این نیست تا آزمون دوره ۴۸ بدون رعایت فاصله مناسب بین دو آزمون اجرا شود. این حق قانونی، منطقی و عقلانی شرکت کنندگان در آزمون است که زمان کافی و مناسب جهت آمادگی جهت شرکت در آزمون را داشته باشند.
آیین نامه اجرائی نشست ۶۶ شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، منابع اعلام شده ۹ ماه پس از ابلاغ مرجع آزمون شناخته خواهند شد. جدول زمان بندی آزمون های وزارت بهداشت در سال ۹۹ اعلام گردید و تاریخ ۷ اسفند ۹۹ بعنوان تاریخ برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ تعیین شد. اما به شکل بی سابقه ای منابع آزمون، چندین ماه بعد از تعیین تاریخ آزمون (اردیبهشت ۹۹ )و در تاریخ ۳۰ شهریور جاری اعلام گردید. در حقیقت مدت زمان بین اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون تنها ۵ ماه است.
بنابراین می توان نتیجه گرفت که فاصله ۹ ماه بین اعلام منابع و زمان برگزاری آزمون، موضوعی قانونی و پذیرفته شده در سطح تصمیم گیران است و صد البته منطقی نیز هست، چونکه داوطلبین باید فرصت کافی و مناسب را جهت مطالعه منابع اعلامی داشته باشند. چگونه است که وزارت بهداشت، در مدت ۵ ماه از زمان اعلام منابع در صدد برگزاری آزمون است؟"


تخلف درنحوه اعلام منابع
در قسمتی از نامه داوطلبان آزمون چهل و هشتم آمده است: "تغییر رفرنس درس جراحی برای آزمون دوره ۴۸ باتوجه به مستندات ارائه شده و تغییر رفرنس درس زنان برای آزمون دوره ۴۸ باتوجه به مستندات، مغایر با قانون مصوب می باشد و در صورتیکه رفرنس های اعلام شده برای آزمون دوره ۴۸، حتی با رعایت زمانبندی قانونی اعلام می شود، همچنان با قوانین و مصوبات پیشین مغایرت داشت."


دلایل درخواست دستور موقت
داوطلبان این آزمون در نامه خود تاکید دارند که باتوجه به دلیلهای فوق، مستندات فوق، تقاضای صدور دستور موقت در خصوص لغو برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ در تاریخ ۷ اسفند سال ۹۹ شدند که تعدادی از دلیلهای درخواست به شرح زیر است:
۱. ضرورت موضوع که با آینده شغلی هزاران پزشک مرتبط می باشد.
۲. تخلفات و تناقضات گوناگون رخداده که موجب وارد شدن فشار مضاعفی بر پزشکان عمومی جوان که در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز مراقبتی و مراکز بهداشتی شهرها و روستاهای دور و نزدیک در خط مقدم مبارزه با همه گیری بیماری کروناویروس هستند، شده است.
۳. قرار داشتن در اوج شیوع ویروس کرونا ویروس طی چندین ماه گذشته و افزایش تصاعدی نرخ بیماران که گذشته از افزایش حجم کاری پزشکان، صدمات روحی-روانی گسترده ای نیز به این افراد وارد نموده و فرصت مطالعه برای آزمون نیز برای این گروه بسیار کمتر شده است.
۴. با وجود مراجعات مکرر و مکاتبات گوناگون به ارکان بالا دستی وزارت متبوع و تمایل موکلین در خصوص حل مسالمت آمیز مشکل، متاسفانه توفیقی تا حالا حاصل نشده است است.
۵. چنانچه آزمون در تاریخ ۷ اسفند سال جاری برگزار شود، دیگر رسیدگی به ماهیت اعتراض بی فایده و موضوع خواسته، سالبه به انتفاع موضوع خواهد شد. چونکه معاونت آموزشی وزارت بهداشت مبادرت به برگزاری آزمون نموده و دیگر موضوعی برای رسیدگی وجود نخواهد نداشت.
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، داوطلبان آزمون دستیاری همین طور با تشکیل کمپینی با عنوان " تعویق آزمون دستیاری" با بیش از ۶ هزار امضا خواهان تعویق چهل و هشتمین آزمون دستیاری شدند.
ارسال نامه به رئیس قوه قضاییه کشور از دیگر اقدامات داوطلبان آزمون دستیاری است که در این نامه خواهان ورود آیت الله رییسی به تخلفات برگزاری این آزمون شدند.
در نامه داوطلبان به رئیس قوه قضاییه آمده است:
" معاونت آموزشی وزارت بهداشت که بعنوان متصدی برگزاری آزمون های علمی و تخصصی دوره های پزشکی می باشد، درباب برگزاری آزمون دوره 48 دستیاری تخصصی ضمن ارتکاب تخلفات قانونی از مصوبات و بخشنامه های جاری و بدون لحاظ شرایط ویژه و اضطراری بیماری کرونا و فشارهای شبانه روزی وارده به جامعه پزشکان، مبادرت به اعلام تاریخ آزمون به فاصله حدود 5 ماه بجای 9 ماه مصوبه قانونی از زمان اعلام رسمی منابع آزمون و نیز فاصله زمانی کمتر از یک سال از آزمون قبلی نموده است که این مهم مورد اعتراض قانونی جامعه پزشکی در مراجع ذی صلاح از قبیل دیوان عدالت اداری قرار گرفته است. البته در کنار این تخلفات اصلی، تخلفات گوناگون دیگری از بخشنامه ها و چارچوب قانونی در انتخاب و اعلام بعضی رفرنس ها نیز صورت گرفته که همگی نشان از قانون گریزی حاکم بر معاونت آموزشی دارد.
بنابراین وزارتخانه طی مصاحبه های گوناگون رسانه ای که سوابق آن نیز موجود است، اعلام نموده که دیوان عدالت اداری در این خصوص رای به نفع پزشکان صادر نمی کند و اینطور اظهارات منجر به وهن نظام قضایی و نقض عدالت و تضییع حق این قشر زحمت کش خواهد بود. بدین سبب تقاضامندیم در رسیدگی به این موضوع، امر به اقدام فرمایید".
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا؛ اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری به تاریخ برگزاری این آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته ها در حالی وارد دومین ماه می شود که معاونت آموزشی وزارت بهداشت هیچ توضیحی درباب این تصمیم خلق الساعه و اعتراضات منطقی داوطلبان ارائه نمی کند و این وزارت خانه فقط به انتشار یک اطلاعیه مختصر بسنده کرده است.
با وجودی که پیگیری های ایسنا برای انتشار نظر و دیدگاه مسئولان معاونت آموزشی تا حالا بی نتیجه مانده، این خبرگزاری آماده انعکاس نظرات و پاسخ های مسئولان امر است؛ اما بنظر می رسد مسئولان سیاست سکوت را بر شفاف سازی و روشنگری اعتراضات و مطالبات دانشجویی ترجیح می دهند.

منبع:

1399/11/05
21:09:57
0.0 / 5
524
تگهای خبر: پزشكی , درمان
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog