پرتو بلاگ
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرتوبلاگ اعلام كرد

احتمال تغییر تاریخ برگزاری آزمون دستیاری

احتمال تغییر تاریخ برگزاری آزمون دستیاری

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از احتمال تغییر زمان برگزاری چهل و هشتمین آزمون دستیاری آگاهی داد و اظهار داشت: جلساتی در این خصوص با وزیر بهداشت برگزار شده و احتمال تغییر زمان برگزاری این آزمون وجود دارد که جزئیات آن اعلام خواهد شد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا؛ دکتر سیما سادات در نشست خبری که امروز به صورت مجازی انجام شد در پاسخ به ایسنا درباب آخرین تصمیم وزارت بهداشت درباب زمان برگزاری چهل و هشتمین آزمون دستیار تخصصی اظهار داشت: این آزمون هر ساله در اسفند ماه انجام می شود. امسال به سبب شیوع ویروس کرونا در ۱۶ مرداد انجام شد و به همین جهت، دسیتاران به فاصله برگزاری این آزمون اعتراض داشتند.
ایشان سپس اشاره کرد: معاونت آموزشی وزارت بهداشت اصرار داشتند که نباید زمان برگزاری آزمون دستیاری تغییر کند چونکه بر هم خوردن نظم این آزمون سبب خواهد شد که در سال آینده برنامه ریزی سخت تر شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اشاره کرد: آخرین اطلاعات درباب زمان برگزاری آزمون دستیاری این است که بتازگی مسئولان معاونت آموزشی جلسه ای با وزیر بهداشت داشتند و احتمال تغییر زمان برگزاری این آزمون وجود دارد اما درباب جزئیات آن اطلاعی ندارم.
سخنگوی وزارت بهداشت به آخرین وضعیت مبتلاشدن دانشجویان علوم پزشکی به ویروس کرونا اشاره نمود و اشاره کرد: ما در معاونت دانشجویی و فرهنگی طرحی با عنوان "طرح همدلی" برای دانشجویان علوم پزشکی طراحی کردیم که بر طبق این طرح وضعیت اضطراب، افسردگی، شرایط روحی و روانی دانشجویان را مورد سنجش قرار دهیم که بررسی وضعیت مبتلاشدن به کرونا نیز یکی از بندهای این طرح است.
دکتر لاری اشاره کرد: در طرح همدلی سه سوال از دانشجویان علوم پزشکی درباب مبتلاشدن به کرونا ویروس پرسیده شده است که سوال اول به مبتلاشدن خود دانشجو، سوال دوم مبتلاشدن بستگان نزدیک و سوال سوم نیز فوت آنها اشاره دارد. بر این اساس از حدود ۲۴۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی حدود ۲۷ هزار نفر در این طرح شرکت کردند.
وی اشاره کرد: ۱۱ درصد دانشجویان شرکت کننده در طرح همدلی عنوان کردند که خودشان و ۱۶ درصد خانواه های آنها به ویروس کرونا مبتلاشدن شده اند و ۵ و نیم درصد آنها نیز تاکید نمودند در میان بستگان و خانواده آنها فوتی داشتند.
معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ۱۰ درصد دانشجویان حاضر در خوابگاه ها نیز به کرونا مبتلا شدند، اظهار داشت: از بین ۶۰ تا ۷۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی که در خوابگاه ها حضور دارند نیز فقط ۱۰ درصد آنها به کرونا مبتلا شدند و خوشبختانه دانشجوی فوتی بر اثر کرونا نداشتیم.
لاری به آخرین تصمیم وزارت بهداشت درباب بازگشایی خوابگاه ها و دانشگاه های علوم پزشکی در ترم آتی اشاره نمود و اضافه کرد: بازگشایی ها به شرایط بیماری و شرایط هر استان بستگی دارد و ما به رنگ بندی و استاندارد های موجود توجه داریم. آموزش اصلی به صورت مجازی است و بازگشایی تنها برای برنامه های آموزش کلینیکی و بالینی صورت می گیرد. البته ابتدای شیوع ویروس کرونا چالش هایی برای تامین مواد ضد عفونی کننده در دانشگاه ها داشتیم اما حالا این چالش رفع شده و برای همه دانشجویان مواد ضدعفونی و حفاظتی دردسترس است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اعلان اینکه فعلا اولویت حضور دانشجویان در خوابگاه ها تغییر نکرده است، تصریح کرد: در هر شرایطی که بازگشایی صورت بگیرد اساس این است که حداقل در هر اتاق ۲ نفر باشند، غذاها در قالب پک ارائه می شود و همه دانشگاه ها برای ایزوله کردن فرد کرونائی اتاق اختصاص داده باشند. هر دانشجوی جدیدی که وارد خوابگاه می شود تست می دهد و هر دانشجویی که می خواهد به شهر خود برود هم تست می دهد و اگر منفی بود می تواند برود.
وی از افزایش ۵۰ درصدی مبلغ وام های دانشجویی امسال آگاهی داد و اظهار نمود: البته تعدادی از وام های دانشجویی به میزان ۶۰ تا ۷۰ درصد در مهرماه ۹۹ افزایش داشته اند و تلاش می نماییم این وام ها در سال آینده رشد ۶۰ درصدی داشته باشند. بااینکه تمرکز اصلی صندوق رفاه دانشجویان بر روی وام ودیعه مسکن می باشد.
لاری به آخرین وضعیت پرداخت وام دستیاری اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۴۵ میلیارد تومان سهم بودجه و ۱۵ میلیارد تومان سهم صندوق رفاه در یکی از بانک ها سرمایه گذاری شده است که بتوانیم با این ۶۰ میلیارد تومان به دستیاران وام بدهیم. این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان است که تا حالا توانسته ایم به نیمی از دستیاران وام بدهیم. سعی کردیم این اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی را به رقم ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش دهیم که تصویب گردید و در سال آینده به همه دستیاران وام ۱۵ میلیون تومانی می دهیم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اشاره کرد: البته امسال هم اهتمام داریم با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی که مقرر است از طرف معاونت توسعه به ما داده شود به همه دستیاران وام دهیم و تلاش می نماییم این اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان برای بیمه تامین اجتماعی و وام دستیاری همه دستیاران تخصیص یابد. ضمن اینکه بسته بیمه تکمیلی برای دستیاران تخصصی پزشکی تعریف کردیم که در این بیمه تکمیلی موضوع دندانپزشکی، درمان های نازایی و سایر موارد مورد نیاز نیز تعریف شده است.
بگفته وی؛ با وجود کوشش برای افزایش شاخص خوابگاه های دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی هنوز این شاخص در خوابگاه های متاهلی مطلوب نمی باشد و تنها ۲۰ درصد شاخص خوابگاه های متاهلی را رشد داده ایم که بسیار ناچیز است. از همین رو می خواهیم وام ودیعه مسکن را افزایش دهیم.
لاری افزود: حالا بیش از ۴ میلیارد برای وام ودیعه مسکن اختصاص می یابد که تلاش داریم این میزان به ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد تا بتوانیم مبلغ بیشتری به دانشجویان متاهل وام دهیم ولی هنوز سرنوشت این ۱۰۰ میلیارد تومان در کمیسیون بودجه معین نیست.
سخنگوی وزارت بهداشت با اعلان اینکه دانشجویان کارورز و اینترن اغلب تحت پوشش خانواده ها هستند اما باید ارزیابی دقیقی بکنیم که چه میزان از دانشجویان تحت پوشش بیمه هستند، اظهار داشت: در مورد دستیاران نیز از ۱۷ هزار دستیار پزشکی در حال تحصیل، ۷ هزار دستیار مشمول بیمه شدند.1399/11/16
12:58:01
0.0 / 5
624
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog