پرتو بلاگ
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم:

به دنبال مأموریت گرا كردن و افزایش كیفیت دانشگاه ها هستیم

به دنبال مأموریت گرا كردن و افزایش كیفیت دانشگاه ها هستیم

به گزارش پرتوبلاگ معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: تیم مدیریتی این وزارتخانه به دنبال مأموریت گرا کردن و افزایش کیفیت دانشگاه ها است و این مهم با تدابیر وزارت علوم در حال انجام می باشد و یکی از نیازهای امروز کشور به حساب می آید.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر علی اسلامی پناه معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست با هیئت رئیسه دانشگاه جیرفت، اظهار داشت: یکی از اولویت های دانشگاه ها در منطقه باید رفع نیازهای آن منطقه باشد و امروز دانشگاهی در ابعاد مختلف موفق است که تأثیرگذاری آن در بخش های گوناگون قابل مشاهده باشد.

دکتر اسلامی پناه اضافه کرد: باید با ورود دانشگاه و اعضای هیئت علمی به عرصه های مختلف ظرفیت های منطقه به صورت علمی شناسایی شود و از این پتانسیل ها برای توسعه و آبادانی منطقه استفاده گردد. امروز یکی از دستاوردهای شما باید ثروت آفرینی برای مردم باشد.

وی اشاره کرد: تیم مدیریتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دنبال مأموریت گرایی کردن و افزایش کیفیت دانشگاه ها است و این مهم با تدابیر وزارت علوم در حال انجام می باشد و یکی از نیازهای امروز کشور شمرده می شود.

در ادامه این نشست، دکتر مرتضی مختاری رئیس دانشگاه جیرفت با اشاره به قدمت این دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه جیرفت از سال ۱۳۶۸ تحت عنوان آموزشکده کشاورزی زیر نظر دانشگاه باهنر کرمان آغاز به فعالیت کرد و در سال ۸۸ با تصویب شورای گسترش وزارت عتف بعنوان دانشگاه جیرفت فعالیت خویش را ادامه داد.

دکتر مختاری با بیان این مطلب که امروز ۱۰۸ عضو هیئت علمی در دانشگاه جیرفت مشغول فعالیت آموزشی وپژوهشی هستند، اضافه کرد: بیشتر از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو در دانشگاه جیرفت در پنج دانشکده مشغول تحصیل هستند.

وی با اشاره به مزیت های جنوب استان کرمان در بخش های کشاورزی، صنعت، معدن و گردشگری بیان نمود: امروز بیشتر از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در جنوب استان کرمان تولید می شود و یکی از مهم ترین دستاوردهای این منطقه وجود بیشتر از سه هزار فارغ التحصیل دانشگاه جیرفت می باشد که در این بخش در حال فعالیت هستند.

دکتر مختاری با بیان این مطلب که جنوب استان کرمان بعنوان بهشت معادن و رتبه سوم معادن کشور را به خود مختص کرده است، اشاره کرد: یکی از نیازهای دانشگاه جیرفت توسعه دانشکده فنی و مهندسی در جهت بهره مندی دانش آموزان و جوانان برای حضور در بازار کار در بخش صنعت و معدن است.

رئیس دانشگاه جیرفت در انتها با اشاره به کارهای دانشگاه در بخش های مختلف در منطقه اشاره کرد: دانشگاه جیرفت با بهره گیری از ظرفیت اعضای هیئت علمی جوان و توانمند توانسته در بخش های مختلف برنامه ریزی و در جهت رفع نیازهای منطقه گام بردارد.

همچنین دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری و دکتر علی اسلامی پناه معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جهت اجرای طرح آمایش آموزش عالی کشور از آزمایشگاه ها و امکانات آموزشی و پژوهشی مجتمع آموزش عالی بم هم بازدید نمودند.

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین دانشی، امام جمعه بم اظهار داشت: باتوجه به گستردگی شرق استان کرمان و شهرستان بم، نیازمند است که این منطقه از جهات مختلف، مورد توجه هرچه بیشتر قرار گیرد؛ چونکه امنیت این منطقه، امنیت مرکز کشور است و تقاضای مردم این است که باتوجه به زیرساخت های لازم و امکانات و شرایط منطقه کمک گردد که مجتمع آموزش عالی بم به دانشگاه ارتقا یابد.

امام جمعه بم با تاکید بر اینکه فراگرفتن علم و دانش در نهایت باید منجر به تولید شود و مشکلات جامعه را برطرف کند، اظهار داشت: باوجود کمبودها و مشکلات، به برکت انقلاب اسلامی، کشور به پیشرفت های بسیار خوبی دست یافته است. در مجتمع آموزش عالی بم هم به همت اعضای هیئت علمی و کارمندان مجتمع با طراحی و ساخت دستگاه طناب باف از الیاف خرما جهت بستن خوشه های خرما، دستگاه کارتن تاکن و منگنه کوب جهت بسته بندی خرما، پهپاد امدادگر و ربات انباردار انجام و انشاالله بزودی روانه بازار و گره گشای مشکلات مردم منطقه خواهند بود.

دایر بودن رشته های تحصیلی مجتمع آموزش عالی بم بر مبنای ظرفیت های شهرستان
در ادامه دکتر محمد علی نورالهی، رئیس مجتمع آموزش عالی بم گزارش کاملی از کارهای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و عمرانی این مجتمع عرضه کرد و اظهار داشت: مجتمع آموزش عالی بم از سال ۱۳۹۰ با استقلال از دانشگاه شهید باهنر کرمان پیشرفت چشمگیری داشته و اغلب پروژه های مجتمع بدون اینکه حتی یک پروژه ملی داشته باشیم با صرفه جویی در اعتبارات و کمک های شهرستان اجرا شده است.
وی ادامه داد: ایجاد ۱۲۰۰۰ متر فضای خوابگاهی، ۱۸۰۰۰ متر فضای آموزشی و اداری، تجهیز آزمایشگاه ها و حصارکشی ۴۰ هکتار زمین، اتمام پروزه گازکشی و بهره برداری از آن، راه اندازی مرکز رشد و مرکز جوار فنی حرفه ای همچون کارهای انجام شده در مجتمع آموزش عالی بم است.
دکتر نورالهی اشاره کرد: باتوجه به جمعیت بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر در شرق استان در سرشماری سال ۱۳۹۵، خیلی از جوانان این منطقه باتوجه به محرمیت و فاصله زیاد با مرکز استان توانایی ادامه تحصیل ندارند و از این نعمت بی بهره می مانند و نیاز است که با تبدیل مجتمع به دانشگاه در همین منطقه جذب و ادامه تحصیل دهند.
وی با اعلان اینکه اقتصاد شهرستان بم بر سه پایه اقتصادی صنعت خودروسازی ارگ جدید، کشاورزی (خرما و انواع مرکبات) و گردشگری استوار است، اظهار داشت: مجتمع رشته های تحصیلی خویش را بر مبنای ظرفیت های شهرستان دایر کرده و دراین زمینه خدمات و کمک های خوبی از سوی مجتمع به شهرستان شده است.
رئیس مجتمع آموزش عالی بم گفت: در بخش گردشگری، سند توسعه گردشگری شرق استان توسط اعضای هیئت علمی مجتمع تهیه که مورد توجه استانداری و میراث فرهنگی استان و الگوبرداری سایر استان ها گردید و در بحث کشاورزی باتوجه به عدم وجود رشته های کشاورزی، مجتمع در برگزاری همایش های خرما و استارتاپ ها در جهت رشد و شکوفایی صنعت خرما یاری رسان مردم منطقه بوده و در بخش خودروسازی ارگ جدید هم باتوجه به تربیت نیروی ماهر در رشته های فنی مهندسی کمک شایانی دراین زمینه داشتیم.

حجت الاسلام والمسلمین دانشی، امام جمعه بم هم در این نشست اظهار داشت: باتوجه به گستردگی شرق استان کرمان و شهرستان بم، نیازمند است که این منطقه از جهات مختلف، مورد توجه هرچه بیشتر قرار گیرد؛ چونکه امنیت این منطقه، امنیت مرکز کشور است و تقاضای مردم این است که باتوجه به زیرساخت های لازم و امکانات و شرایط منطقه کمک گردد که مجتمع آموزش عالی بم به دانشگاه ارتقا یابد.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، امام جمعه بم با تاکید بر اینکه فراگرفتن علم و دانش در نهایت باید منجر به تولید شود و مشکلات جامعه را برطرف کند، اظهار داشت: باوجود کمبودها و مشکلات، به برکت انقلاب اسلامی، کشور به پیشرفت های بسیار خوبی دست یافته است. در مجتمع آموزش عالی بم هم به همت اعضای هیئت علمی و کارمندان مجتمع با طراحی و ساخت دستگاه طناب باف از الیاف خرما جهت بستن خوشه های خرما، دستگاه کارتن تاکن و منگنه کوب جهت بسته بندی خرما، پهپاد امدادگر و ربات انباردار انجام و ا شاءالله بزودی روانه بازار و گره گشای مشکلات مردم منطقه خواهند بود.

منبع:

1399/11/26
23:13:56
0.0 / 5
601
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog