پرتو بلاگ

رعد و برق های ماقبل تاریخ شبیه سازی شد

رعد و برق های ماقبل تاریخ شبیه سازی شد

پرتوبلاگ: تازه ترین گمانه زنی در مورد نحوه شکل گیری حیات در کره زمین نشان میدهد که وقوع رعد و برق هایی مهیب با انرژی بسیار زیاد به ایجاد زندگی در این سیاره کمک کرده است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، پژوهشگران می گویند همین پدیده می تواند عامل شکل گیری حیات در دیگر سیاره ها نیز باشد.
فسفر یکی از شش عنصر حیاتی برای شکل گیری حیات در کره زمین است و بااینکه امروزه این عنصر به شکل گسترده در دسترس ماست، اما در گذشته چنین وضعیتی حاکم نبوده و پس رشد مولکول های زیستی به دشواری ممکن بوده است.
اشکال زیستی فسفر که به رشد مولکول های موجودات مختلف کمک می کنند، اغلب بوسیله انفجارهای ابرنواخترها به وجود می آیند و با برخورد ستاره های دنباله دار و سیارک ها به زمین به کره خاکی منتقل شده اند. اما پژوهش تازه پژوهشگران دانشگاه های ییل و لیدز نشان میدهد که تسهیل دسترسی به فسفر در زمین بوسیله رعد و برق های مهیب ما قبل تاریخ نیز انجام شده است.
برخورد صاعقه های مهیب با زمین سبب ذوب شدن سنگ های ستاره های دنباله دار و سیارک ها شده و فسفر موجود در آنها را آزاد کرده است. در نتیجه شکل گیری حیات در زمین به همین شکل شروع شده است.
شبیه سازی کامپیوتری رعد و برق های ماقبل تاریخ نشان میدهد هر سال بین ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد رعد و برق مهیب در جهان رخ می داده که سبب آزادسازی حداکثر هزار کیلوگرم فسفید و ده هزار کیلوگرم فسفیت و هیپوسفیت در سال می شده است.


منبع:

1399/12/30
14:36:57
0.0 / 5
567
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog