پرتو بلاگ
در گزارش پرتوبلاگ عنوان شد؛

اعتدال بهاری در آینه علم نجوم

اعتدال بهاری در آینه علم نجوم

یک کارشناس نجوم با اعلان اینکه برای تشخیص نخستین روز بهار، لحظه تحویل سال را با لحظه ظهر شرعی همان روز مقایسه می کنند، اظهار داشت: نوروز تحویلی سال جاری، یک روز پس از تحویل سال است.احسان مهرجو در گفتگو با خبرنگار مهر درباب لحظه تحویل سال از دیدگاه نجوم اظهار داشت: از لحاظ نجومی لحظه تحویل سال، لحظه ای ست که سیاره زمین در مدار خودش به دور خورشید به نقطه اعتدال بهاری می رسد.
وی با تاکید بر اینکه جایی که سیاره زمین از نیمکره جنوبی آسمان وارد نیمکره شمالی آسمان شود نقطه اعتدال بهاری است، اظهار داشت: زمین در ساعت ۱۳: ۰۷ دقیقه روز شنبه سی ام اسفندماه ۱۳۹۹ به نقطه اعتدال بهاری می رسد و این همان لحظه تحویل سال جدید است.
کارشناس نجوم اشاره کرد: در اولین روز بهار، طول شب و روز با هم برابر می شود به طوریکه در تمام جهان ۱۲ ساعت روز و ۱۲ ساعت شب است. سپس هرچه به انتهای بهار نزدیک شویم، به طول روز افزوده می شود بطوریکه در آخرین روز بهار که زمین به نقطه انقلاب تابستانی می رسد شاهد بلندترین روز سال در نیمکره شمالی آسمان خواهیم بود.
وی با تاکید بر اینکه تقویم شمسی دقیق ترین تقویم جهان محسوب می شود، بیان کرد: این تقویم بر خلاف سایر تقویم ها برمبنای حرکت زمین به دور خورشید محاسبه می شود و بر خلاف تقویم میلادی، هر ۴ سال یکبار سال کبیسه (اسفندماه ۳۰ روزه) را داریم.
وی اظهار داشت: در تقویم هجری شمسی، کبیسه های ۵ ساله هم داریم، به این معنا که گاهی پس از چهار سال، سال پنجم را کبیسه می گیریم و این موجب می شود دقت تقویم هجری شمسی بالا رود.
کارشناس نجوم با اشاره به یکی از دلیلهای دقیق بودن تقویم شمسی اشاره کرد: شروع سال میلادی دقیقاً در نیمه شب نجومی است ولی در تقویم شمسی لحظه تحویل سال متغیر است برای اینکه برمبنای لحظه رسیدن زمین به نقطه اعتدال بهاری محاسبه می شود.
وی درباب شروع روز اول فروردین اظهار داشت: ممکنست برای بعضی مردم سوال پیش بیاید که چرا بعضی سال ها همان روزی که سال تحویل می شود روز اول بهار است و گاهی فردای روز تحویل سال، روز اول فروردین است (مانند سال ۱۴۰۰ که تحویل آن شنبه است، اما اول فروردین روز یکشنبه است) که در پاسخ به این پرسش می توان گفت این مساله به قاعده ای در تقویم شمسی بر می گردد که نشان میدهد نوروز ما ایرانیان تحویلی است.
مهرجو افزود: تقویم نویسان ایرانی از گذشته، برای تثبیت شروع سال بر ابتدای بهار از قاعده نوروز تحویلی استفاده می نمایند. به این صورت که ابتدا لحظه تحویل سال را محاسبه می کنند و سپس آنرا با لحظه ظهر شرعی همان روز مقایسه می کنند. اگر تحویل سال پیش از لحظه ظهر شرعی رخ بدهد همان روز که سال تحویل شده اول فروردین است اما اگر تحویل سال همزمان یا پس از ظهر شرعی باشد فردای آن روز اول بهار یا فروردین است.
وی عنوان کرد: در حقیقت برمبنای قاعده نوروز تحویلی، نوروز منطبق با اول بهار است.

1400/01/02
14:06:48
5.0 / 5
871
تگهای خبر: جهان , سیاره
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog