پرتو بلاگ

با جوان ترین دانشگاه های برتر دنیا آشنا شوید

با جوان ترین دانشگاه های برتر دنیا آشنا شوید

پرتوبلاگ: هنگامی که صحبت از سن و قدمت دانشگاه های دنیا به میان می آید، همیشه نام دانشگاه های برتری چون آکسفورد، کمبریج، هاروارد و پرینستون در ذهن تداعی می شود. ولی دانشگاه های زیادی هم وجود دارند که قدمت این دانشگاه های قدیمی را ندارند ولی ثابت کرده اند که از نظر کیفی در سطوح بالایی قرار دارند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، در حال حاضر دانشگاه های زیادی در دنیا وجود دارند که قدمتشان به ۵۰ سال یا کمتر می رسد ولی در طول این مدت با چشم اندازهای طولانی مدت و برنامه ریزی های دقیق خودرا به سطح دانشگاه های تراز اول دنیا رسانده اند.
دانشگاه هایی که به معرفی آنها می پردازیم، زیر ۵۰ سال قدمت دارند.
دانشگاه علوم و فناوری "هنگ کنگ"(HKUST) – هنگ کنگ
دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ یک دانشگاه دولتی و تحقیقاتی است که در سال ۱۹۹۱ در خلیج کلیر واتر هنگ کنگ تأسیس شده است. هم اکنون این دانشگاه شامل ۴ دانشکده اصلی علوم، مهندسی، کسب وکار و مدیریت، علوم انسانی و علوم اجتماعی است.
HKUST بعنوان یکی از دانشگاه های جهان است که پیشرفت بسیار سریعی را از خود نشان داد.
۳۱ درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهد.


دانشگاه صنعتی "نانیانگ" ( Nanyang Technological University) – سنگاپور
دانشگاه صنعتی "نانیانگ" تاریخ اول اوت سال ۱۹۸۱ میلادی، با سرمایه گذاری مالی ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در جنوب غربی کشور سنگاپور شروع به کار کرد.
دانشگاه صنعتی "نانیانگ" از چندین کالج و دانشکده شامل "دانشکده مهندسی"، "دانشکده علوم"، "دانشکده تجاری نانیانگ"، "دانشکده پزشکی لی کنگ چیان" "دانشکده تحصیلات تکمیلی"، "کالج علوم انسانی"، "دانشکده هنری" و "دانشکده علوم اجتماعی" تشکیل شده است.
هم اکنون ۲۷ درصد از دانشجویان این دانشگاه را خارجی ها می سازند و نسبت دانشجویان زن به مرد این دانشگاه ۴۸ به ۵۲ است.


دانشگاه "علوم و ادبیات پاریس"( PSL)- فرانسه
دانشگاه علوم و ادبیات پاریس، یک دانشگاه شامل مراکز پژوهشی و آموزشی در فرانسه است که در سال ۲۰۱۰ میلادی تأسیس شده است و بطور رسمی از سال ۲۰۱۹ میلادی بعنوان دانشگاه فعالیت می کند.
این دانشگاه در طول این مدت زمان کم توانسته جایگاه بالایی در رتبه بندی های جهانی از آن خود کند. PSL در رتبه بندی ۲۰۲۱ "کیواس"، رتبه ۵۲ جهان شد.


"مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره"( KAIST) – کره جنوبی
مؤسسه علم و فناوری پیشرفته کره یک دانشگاه تحقیقاتی ملی است که بعنوان نخستین مؤسسه تحقیقاتی علوم و مهندسی کشور در سال ۱۹۷۱ توسط دولت کره جنوبی تأسیس شد.
این دانشگاه در زمینه آموزش کسب وکار از اعتبار بین المللی برخوردارست. KAIST از ۳ کالج، ۲ دانشکده و ۳۳ گروه آموزشی تشکیل شده است.
در رتبه بندی مؤسسه تایمز در سال ۲۰۱۹ میلادی، این دانشگاه در رتبه ۱۰۲ جهان قرار گرفت.


دانشگاه "ماستریخت"( Maastricht) – هلند
دانشگاه ماستریخت یکی از برجسته ترین دانشگاه های دولتی در هلند و اروپا، و از برجسته ترین دانشگاه ها برای رشته ی حقوق در جهان است که در شهر ماستریخت قرار گرفته است.
این دانشگاه در سال ۱۹۷۶ بنیانگذاری شده و بعنوان یکی از تازه تاسیس ترین دانشگاه های هلند شمرده می شود.


دانشگاه "شهر هنگ کنگ" (CityU)- هنگ کنگ
دانشگاه شهر هنگ کنگ در سال ۱۹۹۴ میلادی با ارائه سالانه بیش از ۱۳۰ مدرک تحصیلی به دانشجویان تاسیس گردید. این مرکز یکی از مراکزی است که در آن به سبب امکانات تحقیقاتی، طرح هایی برای مقابله با خیلی از مشکلات آسیا و فراتر از آن مطرح می شود. این دانشگاه در رتبه بندی "تایمز" هفتمین دانشگاه جوان برتر دنیا است.


دانشگاه "علم و فناوری پوهانگ"- کره جنوبی
دانشگاه علم و فناوری پوهانگ یک دانشگاه خصوصی واقع در شهر پوهانگ کره جنوبی است که از سال ۱۹۸۶ میلادی فعالیت خودرا آغاز نموده است.
این دانشگاه توسط شرکت پوسکو (POSCO)، یکی از شرکت های پیشرو فولاد جهان تأسیس شد و هدف آن ارائه آموزش های پیشرفته برای تربیت مهندسان و آماده کردن زمینه برای توسعه فناوری آینده کشور کره بود.
این دانشگاه نخستین مرکزی بود که بطور رسمی در سال ۲۰۱۰ پردیش دانشگاهی دو زبانه خودرا تأسیس نمود و برنامه های تحصیلی در مقاطع مختلف را به هر دو ربان کره ای و انگلیسی برای دانشجویان فراهم نمود.


دانشگاه فناوری "کوئینزلند"( QUT ) – استرالیا
این دانشگاه استرالیایی در سال ۱۹۸۹ میلادی در کوئینزلند استرالیا تاسیس شد. دانشگاه کوئینزلند دارای ۳ پردیس است و از بالاترین های دنیا در زمینه تحقیقات و اکتشافات جدید است.
رتبه این دانشگاه در بین دانشگاه های جوان دنیا در آخرین رتبه بندی "تایمز"، ۱۴ است.


منبع:

1400/01/06
13:30:13
5.0 / 5
604
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , تحقیقات , جهان
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog