پرتو بلاگ

اجرای دو تصمیم مهم آموزشی وزارت علوم از سال جدید

اجرای دو تصمیم مهم آموزشی وزارت علوم از سال جدید

پرتوبلاگ اجرای دو تصمیم مهم آموزشی وزارت علوم از سال جدید


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، حذف کنکور نظام قدیم در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ یکی از مهم ترین تصمیمات شورای سنجش و پذیرش بود که بر این اساس از امسال سئوالات نظام قدیم در آزمون سراسری داوطلبان حذف می شود.
سال ۹۷ آخرین سالی بود که داوطلبان نظام قدیم وارد کنکور شدند یعنی این داوطلبان حداقل سه مرتبه کنکور نظام قدیم یعنی از سال ۹۷ تا ۹۹ شرکت کردند. اما شورای سنجش و پذیرش در سالهای ۹۸ و ۹۹ با تصویب مصوبه ای اعلام نمود که سال ۹۹ آخرین سال کنکور نظام قدیمی ها است.
در این رابطه دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور سال قبل در حاشیه جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور به تشریح آخرین وضعیت برگزاری کنکور نظام قدیم پرداخت و اظهار نمود: این مساله دو بار که یک دفعه آن در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و یک دفعه نیز در شورای سنجش و پذیرش کشور مورد بررسی قرار گرفت این که اعداد و ارقامی که دراین زمینه اعلام می شود باید گفت من نمی پسندم این اعداد از طرف کسانی مطرح می شود که اطلاعاتی در دست ندارند. در حقیقت ما در سال ۹۹ تعداد ۲۵۹ هزار نفر داوطلب نظام قدیم داشتیم که از این تعداد حدود ۶۳ هزار نفر به سبب این که سال قبل انتخاب نوع نظام اختیاری بود تعداد ۶۳ هزار نفر آنها سوالات نظام جدید را امتحان دادند و تعداد سئوالات چاپ شده در کنکور ۹۹، ۱۹۶ هزار نفر سوال بود که از این تعداد ۵۳ هزار نفر آنها داوطلبانی هستند که فارغ التحصیل کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد بودند.
ایشان سپس اشاره کرد: حدود ۱۴۲ هزار نفر از داوطلبان فوق کسانی بودند که حداقل ۳ برابر کنکور دادند که از این تعداد ۱۱۷ نفر آنها داوطلب علوم تجربی بودند در حقیقت همه این داوطلبان می خواستند در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرش شوند در غیر این صورت زیر ۸ درصد داوطلبان نظام قدیم داوطلب سایر گروه ها و رشته های آموزشی هستند.
رئیس سازمان سنجش کشور همین طور اشاره کرد: اعدادی که درباب داوطلبان نظام قدیم اعلام می کنند واقعا درست نیست و من درخواست می کنم کسانی که اطلاعاتی ندارند ذهن داوطلبان و جامعه را مخدوش نکند.
وی اشاره کرد: بدین سبب از مباحث جدید نظام آموزش متوسطه سوالات در آزمون کمتر مطرح خواهد شد تا سوالات ما هم تراز شود. در نتیجه نه دانش آموز و نه معلم به تغییرات نظام آموزش متوسط که بیشتر از شش سال است شروع شده توجهی نخواهد کرد. در صورتیکه تغییرات نظام آموزش متوسطه بر طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش صورت گرفته است یعنی ما این سند و سند نقشه جامع علمی کشور را معطل کردیم و اجازه نمی دهیم به خاطر بخش مشترک سوالات درست اجرا شود. بدین سبب نمی گردد کل سیستم آموزش کشور معطل عده ای شود که فقط می خواهند وارد سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شوند.
وی اشاره کرد: ما تغییرات کنکور را از یک سال قبل اعلام نمودیم و تمامی استدلال های خودرا نیز در مراکز ذی ربط بررسی و اعلام گردید بدین سبب آن چه که تصویب گردید مصوبه شورای سنجش آموزش کشور است و کنکور سال ۱۴۰۰ نیز بر طبق این مصوبه تعیین تکلیف شده است
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، بااینکه این مساله از همان ابتدا علاوه بر اینکه سبب بروز حواشی و گاهی اعتراضات از طرف برخی داوطلبان نظام قدیم و نمایندگان مجلس شد اما دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ۲۲ آبان ماه ۹۹ مجدد با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود که کنکور سال ۱۴۰۰ فقط برمبنای دروس نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ برگزار می شود. اما باتوجه به سنگینی کفه تراوزی موافقان و تصمیم گیران این مساله (وزیر علوم، شورای سنجش و پذیرش، سازمان سنجش آموزش کشور و همین طور شورای عالی انقلاب فرهنگی) زور مخالفان بر بازگشت نظام قدیمی ها در کنکور ۱۴۰۰ نرسید، در نهایت وزارت علوم نیز با انتشار اطلاعیه مجدد آب پاکی را بر روی مخالفان و چشم انتظاران نظام قدیم بسته شد.
در متن این اطلاعیه همین طور ذکر شده بود: بنا به درخواست برخی از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال بر طبق دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال ۱۴۰۰، موضوع درجلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه ۲۵) مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفت.
در جلسه فوق مصوبه جلسه ۲۴ شورای مذکور مورخ ۲۲ مهر ۹۹، مجدداً مورد تائید و مقرر شد، آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ و پس از آن، فقط برمبنای دروس نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ اجرا شود.
باتوجه به تایید مجدد مصوبه هفدهمین جلسه ۲۶ اسفند سال ۹۷ شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ و پس از آن، سنجش فقط با یک آزمون و برمبنای دروس نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ انجام می شود.


حذف پذیرش دانشجوی ارشد فراگیر
یکی دیگر از مهم ترین تصمیم های آزمونی شورای سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۹۹، حذف پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد فراگیر در دانشگاه پیام نور است که بر این اساس از سال جاری پذیرش دانشجوی ارشد فراگیر پیام نور ممنوع می شود.
بااینکه تصمیم فوق یک دفعه در جلسه پانزدهم چهارم مرداد ماه سال ۹۹ به تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو رسید و به دانشگاه پیام نور نیز ابلاغ گردید و در نامه ای به دکتر محسنی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور تاکید شد: "پذیرش دانشجو به شیوه فراگیر در مقطع کارشناسی ارشد، در مراکز و واحدهای وابسته به آن دانشگاه لغو شده است. کماکان ملاحظه می شود موسسات آموزشی تبلیغات زیادی برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به شیوه فراگیر و بدون کنکور در دانشگاه پیام نور را بوسیله رسانه ها و شبکه های مجازی انجام می دهند که این امر می تواند منجر به انحراف عمومی شده و زمینه را برای سودجویی و کلاهبرداری از متقاضیان فراهم آورد.
بدین جهت خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به نحو مقتضی و بوسیله رسانه های عمومی و نشریات کثیرالانتشار به اطلاع عموم مردم و متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه رسانده شود. تا از هرگونه تبلیغات سو استفاده های احتمالی توسط موسسات آموزشی جلوگیری به عمل آید."
اما دانشگاه پیام نور توانست با رایزنی های فراوان مجوز پذیرش حدود ۳۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد فراگیر در سال ۹۹ را از وزارت علوم بگیرد و پذیرفته شدگان این آزمون برای نیم سال تحصیلی سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بر سر کلاس های آموزشی نشستند.
بعد از آن دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، در ارتباط با عدم پذیرش دانشجو به شیوه فراگیر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور از سال ۱۴۰۰ موافقت نمود.
بر طبق مصوبه جلسه شانردهم مورخه ۱۰ آبان شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در سال ۱۳۹۹، قرار شد برای آخرین بار پذیرش به شیوه فراگیر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور انجام گیرد و از سال ۱۴۰۰ این نوع پذیرش باتوجه به مغایرت با «قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور» لغو شود.
بر این اساس، هیچ موسسه ای مجاز نیست برای داوطلبان، دوره های فراگیر برگزار کند و در صورت مشاهده هر نوع فعالیت برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
منبع:

1400/01/10
00:54:03
5.0 / 5
742
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog