پرتو بلاگ
رئیس مركز ذخایر ژنتیكی عنوان كرد؛

لزوم حفظ ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران

لزوم حفظ ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی در پیامی به مناسبت روز ذخایر ژنتیکی و زیستی به لزوم حفظ ذخایر متنوع ایران تاکید نمود.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، دکتر مجید تولیت پیامی به مناسبت «روز ذخایر ژنتیکی و زیستی» در خصوص لزوم حفظ و نگهداری از تنوع ژنتیکی و زیستی ایران صادر کرد.
متن این پیام به شرح زیر است؛
«از موهبت ها و نعمت های بی شمار خالق هستی، ثروت های فراوانی است که در دل طبیعت برای بشر از زمان خلقت تا کنون به ودیعه گذاشته شده است. گذشت زمان و پیشرفتهای روزافزون علمی هر روز دریچه تازه ای را به روی همگان گشوده و سبب شده تا انسان به اهمیت و ارزش حتی ریزترین موجودات زنده و نقش آنها در تنوع زیستی و زنجیره حیات پی ببرد.
همه این موجودات زنده (اعم از گیاهان، جانوران، میکروارگانیسم هاو…) و در اقلیم ها و شرایط جغرافیایی مختلف پراکنده هستند، نه تنها تاثیر زیادی در همه عرصه ها از تولید غذا گرفته تا تولید دارو، درمان بیماری ها، محیط زیست و غیره دارند، بلکه بعنوان تنوع زیستی و ژنتیکی هر کشور و ثروت ملی و آینده حیات بشریت به شمار می روند و رکن اصلی برای امنیت غذایی، امنیت سلامت و امنیت اقتصادی هستند که باید در جهت حفظ و نگهداری آنها کوشید.
کشور ایران به علت شرایط اقلیمی خاص از تنوع ژنتیکی و زیستی بالایی برخوردار است؛ از طرفی همین تنوع زیستی عظیم، به علت شرایط مختلف مانند حوادث طبیعی، دستکاری ها و بی توجهی انسان سبب انقراض و یا از بین رفتن گونه های مختلف گیاهی، جانوری و میکربی شده است. این در شرایطی است که در دنیای امروز با استفاده از این ذخایر و منابع زیستی در حوزه های مختلف بخصوص بیوتکنولوژی، نانو بیوتکنولوژی، کشف دارو و واکسن برای بیماری های صعب العلاج، لاعلاج و بیماری های همه گیر مانند به ثروت عظیمی دست یافت.
بنابراین حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی و استفاده از فناوری های نوین برای بهره مندی از این ثروت ملی به منظور توسعه و پیشرفت کشور و ایجاد فعالیتهای درآمدزا و بهره رسان، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
روز ذخایر ژنتیکی و زیستی، بهانه ای است تا یکبار دیگر یادآور شویم که چگونه از این مزیت الهی محافظت و در جهت بهبودی و ارتقای کیفیت زندگی، سطح سلامت و پیشرفت کشور بهره مند شویم. بنابراین گرامیداشت روزی از ایام سال به نام ذخایر ژنتیکی و زیستی در کشور جمهوری اسلامی ایران را میتوان بعنوان اولین گام فرهنگی برای حفاظت و بهره برداری صحیح از این نعمات پرارزش الهی دانست.
شرایط اقلیمی متنوع کشور ما بگونه ای است که سبب تنوع زیستی بالا در گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم ها شده است و این یک سرمایه عظیم ملی است که در صورت استفاده صحیح میتوان قاطعانه چهره فقر و گرسنگی را از این کشو زدود.
امید است تا با همیاری همه اقشار در حفظ و حراست از این گنجینه های پرارزش کشورمان کوشا بوده و بر غنای آنها بیفزاییم. این مرکز بعنوان یک بخش خدمتگزار در حوزه ذخایر ژنتیکی افتخار آنرا دارد که طی ۱۳ سال قبل توانسته است هسته مرکزی برای جمع آوری، شناسایی، حفاظت و تکثیر این ذخایر را فراهم سازد. از خداوند متعال خواهان توفیق در حفاظت از این گنجینه پرارزش هستیم.»منبع:

1400/01/17
12:39:02
5.0 / 5
632
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog