پرتو بلاگ
رییس دانشگاه تشریح كرد

سه سناریوی مهم دانشگاه شریف برای ترم تحصیلی آینده

سه سناریوی مهم دانشگاه شریف برای ترم تحصیلی آینده

به گزارش پرتوبلاگ رئیس دانشگاه صنعتی شریف با تاكید بر این كه پیشنهادها و سناریوهای مختلفی برای نحوه آموزش و فعالیت دانشگاه برای ترم آینده مطرح است، اظهار نمود: هنوز درباب هیچ كدام از این پیشنهادات تصمیم گیری قطعی نشده است.


دکتر محمود فتوحی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با تاکید بر این که امتحانات اختتام ترم دانشجویان دانشگاه شریف از هفتم تیرماه شروع شده است، اظهار نمود: تابحال مشکل خاصی در برگزاری این امتحانات نداشتیم ضمن این که ما مرکز پاسخگویی آموزشهای الکترونیکی دانشگاه را راه اندازی کردیم تا بطور دائم در طول زمان امتحانات اگر برای دانشجویان یا اساتید مشکل خاصی تلاش وجود داشته باشد با این مرکز تماس بگیرند و مشکلات احتمالی آنها در اسرع وقت مرتقع گردد.
وی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون در تلاشیم که برگزاری امتحانات را به نحو احسن به پایان برسانیم. کلیه امتحانات اختتام ترم دانشجویان دانشگاه شریف به صورت مجازی برگزار می گردد البته درباب وضعیت فعالیت در آزمایشگاه های دانشگاه نیز فکر کردیم و سعی شده است تا جایی که امکان پذیر است عمده آزمایشگاه ها نیز به صورت مجازی اجرا شود تا دانشجویانی که واحدهای عملی دارند یا کسانی که در شرف فارغ التحصیلی هستند بتوانند واحدهای عملی و آزمایشگاهی خودرا بگذرانند.
رییس دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد: دنبال این هستیم که بیندیشیم برای ترم تحصیلی آینده چه اقداماتی را انجام بدهیم بااینکه وضعیت ترم آینده کاملا بستگی به مساله ی شیوع ویروس کرونا دارد. در واقع پیشنهادهای مختلفی برای نحوه ی برگزاری ترم تحصیلی آینده وجود دارد و ما داریم در این خصوص فکر می نماییم.
دکتر فتوحی اشاره کرد: یکی از پیشنهادها این است که دروس ترم آینده به صورت ترکیبی اجرا شود. براین اساس دانشجویانی که به خوابگاه نیاز ندارند به صورت حضوری در کلاسهای درس حضور داشته باشند و همزمان دانشجویان ساکن شهرستان ها بوسیله مجازی کلاس را دنبال کنند، یعنی کلاس ها در ساعت و تقویم زمانی خود اجرا شود اما این کلاس ها فقط برای تعدادی به صورت حضوری و تعدادی به صورت مجازی اجرا شود.
به گفته رئیس دانشگاه صنعتی شریف یکی دیگر از پیشنهادها درباب نحوه ی برگزاری ترم آینده این است که تمامی کلاس ها همانند ترم جاری برای همه دانشجویان به صورت مجازی اجرا شود و البته پیشنهاد دیگر این است که برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که حدودا نصف جمعیت دانشجویان دانشگاه شریف را می سازند به صورت حضوری اجرا شود و کلاسهای دانشجویان کارشناسی همانند این ترم به روش مجازی برگزار شوند، اما در نهایت هیچ کدام از این روش ها به صورت قطعی مورد تصمیم گیری قرار نگرفته است و باید بیشتر روی آنها فکر نماییم، چونکه اگر ما بخواهیم به هر شکلی حضور دانشجویان در دانشگاه را داشته باشیم دو نکته اساسی را باید در نظر بگیریم اول حفظ سلامت دانشجویان، اساتید و کارمندان و دوم کیفیت آموزش و پژوهش دانشگاه.
وی درباب وضعیت تحصیلی دانشجویان جدیدالورود برای ترم آینده نیز اظهار داشت: هنوز در این خصوص تصمیمی نگرفتیم اما طبق اعلام وزارت علوم این دانشجویان از اوایل آبان ماه کلاس های درس شان آغاز می شود. طبیعی است اگر بخواهیم کلاس های آموزشی این دانشجویان را حضوری برگزار نماییم باید خوابگاه به آنها داده شود و باید دید وضعیت بیماری به چه صورت پیش می رود. هم اکنون اولویت با دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که برای کارهای آموزشی و پژوهشی خود نیاز به حضور فیزیکی در دانشگاه و آزمایشگاههای خود دارند و یا دانشجویانی که در شرف فارغ التحصیلی هستند.
دکتر فتوحی درباب نحوه برگزاری امتحانات اختتام ترم دانشجویان دانشگاه شریف اظهار نمود: امتحانات اختتام ترم دانشجویان به صورت مجازی در حال برگزاری است. بااینکه خیلی از اساتید تلاش نموده اند تا در طول ترم نیز ارزیابی مستمر نیز داشته باشند. علاوه بر این برخی از اساتید علاوه بر امتحانات کتبی اختتام ترم ارزیابی به صورت امتحان شفاهی نیز انجام داده اند.
رییس دانشگاه صنعتی شریف درباب برنامه این دانشگاه برای برگزاری ترم تابستانی دانشجویان افزود: برنامه ما قبلا این بود که اگر بخواهیم دانشجویان در دانشگاه حضور داشته باشند این فرصت برای دروس عملی اتفاق می افتد تا دانشجویانی که در شرف فارغ التحصیلی هستند ازاین فرصت استفاده کنند ولی باتوجه به شیوع مجدد ویروس کرونا و ادامه ی این وضعیت بعید می دانم بتوانیم در تابستان شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه باشیم. البته باید دید در چند هفته آینده روند شیوع این بیماری رو به کاهش خواهد بود و یا خیر.
دکتر فتوحی از فوت سه دانشجوی دانشگاه شریف طی ماه های اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: متاسفانه یکی از دانشجویان کارشناسی مهندسی عمران این دانشگاه در اثر بیماری کرونا در یکی از شهرستانهای شمال کشور فوت کرد. همین طور با کمال تاسف دو دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه، یکی دانشجوی دکتری نانو و دیگری دانشجوی ام بی ا که هر دو مراحل پایانی کار خودرا می گذراندند، نیز در طول این مدت فوت کردند که علت فوت آنها بیماری کرونا نبوده است.
منبع:

1399/04/16
17:33:15
5.0 / 5
1634
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog