پرتو بلاگ
دبیر شورای عالی انقلاب مطرح كرد:

لزوم اصلاح و بازنگری اساسنامه جایزه فناوری مصطفی (ص)

لزوم اصلاح و بازنگری اساسنامه جایزه فناوری مصطفی (ص)

به گزارش پرتوبلاگ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: هرچند برخی ابهامات و مشکلات در بسط و ارتقای جایزه مصطفی (ص)مطرح است، ولی می توان در دوره های بعدی جایزه نسبت به بازنگری و اصلاح اساسنامه اقدام نمود.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی یازدهمین نشست شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص)، با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و تعدادی از اعضای این شورا برگزار و گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته برای برگزاری چهارمین دوره آن ارائه شد.
عاملی در این جلسه ضمن تشکر از برگزار کنندگان این جایزه اظهار داشت: در چند سال اخیر جایزه مصطفی در زمره جوایز مهم و کلیدی جهانی شمرده می شود که کار دشواری بوده و دبیرخانه جایزه در کشف و شناسایی چهره های شاخص علمی جهانی موفق عمل کرده است.
وی رعایت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب جایزه جهانی پیامبر اعظم (ص) را لازم دانست.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: ایرانیان به سبب فرهنگ میزبانی خوبی که دارند برخی مواقع خودشان را فراموش کرده و دیگران را مرجح می دانند. نمی توان رتبه جهانی ایران که در سال ۲۰۲۰ تولید علم آن از لحاظ کمی رتبه ۱۵ و از لحاظ رتبه کیفی ۱۲ و در نانو رتبه چهارم پیدا کرده را نادیده گرفت و در اهدای جوایز دانشمندان ایرانی را لحاظ نکرد؛ البته نباید جانبداری دراین زمینه کرد ولی نباید دانشمندان داخلی را فراموش نماییم و باید نگاه واقع بینانه داشته باشیم.
عاملی اضافه کرد: دانشمندان ما با محدودیت امکانات و منابع خلاقیت های بسیار بالایی داشتند، بالاترین امکانات پژوهشی در آمریکا است ولی اگر کسی با امکانات کمتر بتواند خلق اثر علمی کند خود این شاخص است.
وی افزود: بهتر است واقع بینانه و عادلانه به ظرفیت های دانشمندان همه کشورها توجه گردد خصوصاً کشورهایی که از لحاظ فاکتورهای جهانی رتبه بالایی دارند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از استماع گزارش دبیرخانه و هیأت داوران درباره نامزدهای این دوره اظهار داشت: باید به رأی داوران اعتماد کرد و جزئیاتی که راجع به افراد گفته شد نشان دهنده این است که افراد وزین و قابل اعتمادی انتخاب شده اند؛ هرچند برخی ابهامات و مشکلات در بسط و ارتقای جایزه مطرح است که می توان برای دوره های بعدی جایزه نسبت به بازنگری و اصلاح اساسنامه اقدام نمود.
لازم به ذکر است، اساسنامه جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص) معروف به جایزه مصطفی (ص) در جلسه ۷۱۴ مورخ ۳۰ خرداد ۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی بعنوان جایزه عالی علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده و محوریت اصلی جایزه، شناسایی و معرفی بالاترین های علم و فناوری جهان اسلام است. این امر بوسیله ارزیابی طرح های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصین برتر در سطح جهان اسلام صورت می گیرد. بعلاوه، این جایزه به دنبال ایجاد فضایی است که در آن صاحبان و متقاضیان فناوری در کشورهای اسلامی حضور یابند و ضمن ارائه دستاوردها و نیازهای خود، زمینه برای تعامل و همکاری بیشتر آنها برقرار شود. جایزه مصطفی (ص) هر دو سال یک دفعه به دانشمندان برتر جهان اسلام در زمینه های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته ها اعطا می شود.منبع:

1400/03/20
22:48:23
5.0 / 5
461
تگهای خبر: اطلاعات , پزشكی , پژوهش , جهان
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog