پرتو بلاگ
در آلمان؛

حالت جدیدی از ماده کشف شد

حالت جدیدی از ماده کشف شد

پژوهشگران آلمانی موفق به شناسایی گروهی چهارتایی از الکترون ها شده اند که در کنار یکدیگر حالت جدیدی از ماده را ایجاد کرده و توانایی ابررسانایی منحصر به فردی دارند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، ابررسانایی زمانی اتفاق می افتد که الکترون های موجود در یک فلز جفت شوند و بدون مقاومت در درون ماده حرکت کنند، اما این پروسه ساده نیست و تقویت آن با کشف جدیدی سبب خوشی دانشمندان شده است.
افزایش رسانایی سبب تسهیل حرکت الکترون ها و انتقال الکتریسیته شده و بدین جهت اهمیت زیادی دارد. حتی در مواد دارای رسانایی بالا مانند طلا، الکترون ها با برخی مقاومت ها و موانع مواجه می شوند. اما در صورت ایجاد خاصیت ابررسانایی در فلزات، تمامی این موانع از بین می رود و مقاومت در مقابل حرکت الکترون ها حتی در سرمای بسیار شدید به صفر می رسد.
علت حرکت راحت و سریع الکترون ها در ابررساناها جفت شدن آنها بوسیله یک اثر کوانتومی موسوم به جفت کوپر است. با انجام این کار، الکترون ها حداقل انرژی لازم برای تداخل با الکترون ها را می افزایند و اگر ماده به اندازه کافی سرد باشد، اتم های آن انرژی حرارتی کافی برای برهم زدن این جفت های کوپر را ندارند و به الکترون ها اجازه می دهند آزادانه و بدون از دست دادن انرژی حرکت کنند.
محققان آلمانی برای نخستین بار توانسته اند دو جفت کوپر را با هم جفت کنند و مجموعه ای از چهار الکترون را به وجود آورند که یک حالت جدید ماده بوده و خاصیت ابررسانایی بی نظیری دارد.
این کشف با بهره گیری از یک فلز ابررسانا حاوی باریم، پتاسیم، آهن و آرسنیک از طبقه ای به نام پنکتیدهای آهن انجام شد.
چنین پدیده ای از نظر تئوریک حدود یک دهه پیش پیش بینی شده بود، اما تا حالا هیچ شواهد تجربی به دست نیامده بود.
در نهایت پژوهشگران با بهره گیری از هفت روش مختلف، دو سال وقت را صرف تأیید این یافته کردند و به نتیجه رسیدند. این کشف زمینه را برای تولید سنسورهای کوانتومی و محصولات پیشرفته الکترونیک فراهم می آورد.

1400/08/23
10:08:26
5.0 / 5
310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog