پرتو بلاگ
با الهام از طبیعت؛

تولید چسب زیرآبی با قدرت چسبندگی و استواری بی سابقه

تولید چسب زیرآبی با قدرت چسبندگی و استواری بی سابقه

پژوهشگران با الهام از طبیعت برای نخستین بار چسب قدرتمندی ساخته اند که از نظر توان چسبندگی به اندازه صدف و از نظر میزان استواری به اندازه تار عنکبوت قدرت دارد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، این چسب به ویژه جهت استفاده در محیط های مرطوب که چسب های عادی به اندازه کافی قدرتمند عمل نمی کنند، به کار می آید. چسب مذکور در قالب نوعی هیدروژل طراحی شده که می توان از آن برای تعمیر ابزار زیرآبی و نیز التیام زخم های بدن استفاده نمود.
صدف ها موجودات کوچک چسبنده ای هستند که پروتئین های ویژه ای ترشح می کنند که به آنها اجازه می دهد حتی در بین امواج اقیانوسی به شدت به سطوح بچسبند. استفاده از پروتئین های مذکور برای تولید چسب مناسب محیط های دریایی یا اتاق های عمل با تولید نوعی هیدروژل جدید به ثمر رسیده است. اما این هیدروژل چسبنده در گام اول استواری زیادی نداشت.
در بررسی های اولیه، مشاهده شد این چسب بااینکه سطوح را در زیر آب به هم می چسباند، اما با فشاری اندک از کار می افتد. برای حل این مشکل از پروتئین های تار عنکبوت استفاده شد و ترکیب آن با پروتئین صدف منجر به تولید نوعی پروتئین هیبریدی جدید با استواری و قدرت چسبندگی بی سابقه شد.
به گفته پژوهشگران دانشگاه واشنگتن این هیدروژل کمی متراکم تر از آب است، بدین سبب می توان به آسانی از آن در زیر آب بهره برد و این چسب را روی سطوح یا بین دو سطح قرار داد.


منبع:

1400/09/02
23:25:38
5.0 / 5
755
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog