پرتو بلاگ
در چین؛

جنین دایناسور 72 میلیون ساله کشف شد

جنین دایناسور 72 میلیون ساله کشف شد

یک جنین دایناسور سالم داخل یک تخم فسیل شده محفوظ مانده است. این جنین در جنوب چین کشف شده و قدمت آن به ۶۶تا ۷۲ میلیون سال می رسد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از دیلی میل، جنین دایناسور کشف شده «بچه یینگ لیانگ»(Baby Yingliang) نام دارد و در صخره های پارک صنعتی شاهه در شهر گانژو واقع در ایالت جیانگ شی کشف شده است. به قول دیرین شناسان دانشگاه بیرمنگام «بچه لینگ لیانگ» به گروهی از دایناسورهای بدون دندان منقار دار تروپود یا اویراپتوسارس متعلق می باشد. دایناسورهای اویراپتور که بدنشان پوشیده از پر بوده در صخره های آسیا و شمال آمریکا می زیسته اند. اندازه بدن و منقارهای این حیوانات با عنایت به طیف وسیع رژیم غذایی آنها متفاوت بوده است.
نمونه کشف شده کامل ترین جنین دایناسور شناخته شده بشمار می رود و از آن جهت اهمیت دارد که حالت بدنی آن به جای دایناسورها بیشتر شبیه جنین های پرندگان است. به صورت خاص «بچه یینگ لیانگ» درحال خروج از تخم بوده و سر آن زیر بدنش قرار داشته، پشت حیوان خمیده و پاهایش در کنار بدن آن قرار گرفته بودند. بدن پرندگان امروزی زمانی در این وضعیت قرار می گیرد که رفتارهای آن به وسیله سیستم عصبی مرکزی کنترل شود. این وضعیت برای خروج موفقیت آمیز جنین از تخم بسیار مهم می باشد. کشف چنین رفتاری در فسیل مذکور حاکی از آنست که این امر مختص پرندگان نیست، بلکه احیانا میان دایناسورهای تروپود غیر ماکیان هم وجود داشته است. «فیون وایزوم ما» دیرین شناس مهره داران و همکارانش در دانشگاه بیرمنگام این تحقیق را انجام داده اند.


منبع:

1400/10/05
21:33:53
5.0 / 5
557
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , صنعت
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog