پرتو بلاگ
در گزارش پرتوبلاگ اعلام شد؛

تولید ۳۰ هزار خودروی برقی تا ۱۴۰۴

تولید ۳۰ هزار خودروی برقی تا ۱۴۰۴

به گزارش پرتوبلاگ دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: پیش بینی می نماییم تا 1404 تعداد خودرو های برقی به 30 هزار دستگاه برسد.منوچهر منطقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه شرکت های زیادی در حوزه تولید اتوبوس، خودرو و موتور برقی فعالیت می نمایند، اظهار نمود: هر یک از شرکت های تولید کننده لزوماً دانش بنیان نیستند.
وی با اشاره به رویکرد های تولید اتوبوس، خودرو و موتوربرقی شرکت های تولید کننده اظهار داشت: تعدادی از این شرکتها با کمک خارجی ها و تجهیزاتی غیر ایرانی به مونتاژ و توزیع خودرو و موتور برقی می پردازند و برخی دیگر با کسب دانش فنی تولید تجهیزات این وسایط نقلیه در صدد هستند تولید انبوه داشته باشند.
وی با تاکید بر این که معاونت علمی و فناوری در این راه همیشه تاکید دارد که دانش فنی ساخت این وسائط نقلیه کسب شود، اظهار داشت: چندین پروژه در عرصه تولید اتوبوس، مترو و خودروی برقی اجرائی می شود که لزوماً ممکنست همه آنها دانش بنیان نباشند.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موتورسیکلت های برقی اغلب در بخش خصوصی تولید می شوند بطوریکه از ۵ سازنده بزرگ موتوربرقی، ۳ تولیدکننده دانش بنیان نیستند و دو شرکت دیگر که دانش بنیان هستند از طرف معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته اند.
منطقی درباب خودرو های برقی اظهار داشت: قبل از این یک خودروی برقی رونمایی گردید و در آینده مقرر است یک خودروی دیگر رونمایی شود؛ دو شرکت خودروساز هم تولید خودروی برقی را در برنامه خود دارند.
وی درباب چشم انداز وسائط نقلیه برقی اظهار داشت: با توجه به این که قیمت باتری در این وسائط از قیمت بالایی برخوردارست و نیمی از قیمت هر یک از این وسائط نقلیه مربوط به باتری می شود لازم است که دولت میانجی گری کند و مبلغ باتری را متقبل شود.
وی اظهار داشت: اگر وزارت صمت برمبنای تبصره ۱۲ قانون رفع موانع تولید و قانون هوای پاک خرید باتری ها را سوبسید بدهد به آسانی می توان شاهد استفاده و بکارگیری موتور و خودرو های برقی در کشور بود.
وی با اشاره به چشم انداز استفاده از خودرو های برقی افزود: این مساله نیازمند حمایت عمومی و یک حمایت قانونی می باشد و پیش بینی می نماییم تا ۱۴۰۴ تعداد خودرو های برقی به ۳۰ هزار خودرو برسد.
منطقی درباب اتوبوس برقی اظهار داشت: اتوبوس های برقی در مسیری است که با تامین بودجه زودتر مورد استفاده قرار می گیرد برای اینکه فرهنگ استفاده از اتوبوس برقی در کشور جا افتاده و این مساله حمایت بیشتر دولت و شهرداری را می طلبد.
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: اگر این بحث سوبسید باتری برای موتورهای برقی بصورت جدی پیگیری شود می توانیم پیش بینی نماییم که در بین مدت صنعتی سازی این وسیله نقلیه با سرعت بیشتری پیش می رود و قیمت برای عموم مردم ارزان تر شود.


منبع:

1400/10/20
13:14:58
5.0 / 5
630
تگهای خبر: باتری , پروژه , صنعت , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پرتو بلاگ Parto Blog