پرتو بلاگ
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور خبر داد:

۳ تغییر اساسی کنکور ۱۴۰۱

۳ تغییر اساسی کنکور ۱۴۰۱

به گزارش پرتوبلاگ رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه کنکور از سال 1402 بصورت تمام الکترونیکی برگزار می شود، اظهار داشت: کنکور 1401 نیز سه تغییر اساسی شامل ˮکاهش تعداد سئوالاتˮ، ˮکاهش زمان پاسخگوییˮ و ˮافزایش دفترچه سئوالاتˮ خواهد داشت.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس در نخستین جلسه خبری خود که امروز در محل ساختمان مرکزی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، به مهم ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۱ اشاره نمود و اظهار داشت: نخستین قولی که به داوطلبان دادیم این است که دفترچه و پاسخ نامه آزمون ارتقاء پیدا کند، به این معنا که یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه یک پاسخ نامه عمومی و دو پاسخ نامه تخصصی در میان داوطلبان توزیع شود.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همین طور اشاره کرد: در گذشته روال به این صورت بود که پاسخ نامه های عمومی و تخصصی چهار تا چهار و نیم ساعت در دست داوطلبان قرار داشت و داوطلبان در طول این مدت موظف به پاسخگویی بودند، در کنکور ۱۴۰۱ ما بااینکه شمایلی از روند گذشته را خواهیم داشت اما در عین حال تغییراتی را در این روند اعمال می نماییم.
دکتر پورعباس اشاره کرد: یکی از تغییرات این است که پاسخ نامه ها حداقل ۷۰ تا ۸۰ دقیقه در اختیار داوطلب قرار داشته باشند و پس از اتمام کار داوطلب با پاسخ نامه اول، پاسخ نامه بعدی به داوطلب داده شود که این تصمیم امنیت آزمون را به شدت تقویت می کند.
وی اشاره کرد: به تبع تغییر دفترچه ها در آزمون ۱۴۰۱، تعداد سئوالات آزمون نیز تغییر خواهدنمود و ممکنست تعداد پنج یا شش پرسش کمتر از گذشته باشد اما در عین حال محتوایی کردن سئوالات مدنظر سازمان سنجش قرار دارد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه کنکور از سال ۱۴۰۲ بصورت تمام الکترونیکی برگزار می شود، اظهار نمود: بااینکه تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۱ شروع شده اما تغییرات اساسی و عمده آن از سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ اعمال خواهد بود و تصمیم داریم کنکور در این سال ها بصورت تمام الکترونیکی اجرا شود.
رسیدگی به تقلبات کنکوری ها
رییس سازمان سنجش آموزش کشور به برنامه این سازمان برای افزایش امنیت آزمون ها اشاره نمود و اضافه کرد: ما در این سازمان گروه امنیت آزمون داریم که به موضوع ادعاهایی در خصوص لو رفتن سوالات و تقلب و خرید و فروش سوالات کنکور تسلط دارد و همه این ادعاهای پوچ و دروغ را رصد می کند. فردی شناسایی شده که ۷۰ میلیون هم پول داده است اما حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشده است.
به گفته وی، برخی با سیستم های آفلاین و برخی گوشیها ممکنست تصاویری هم گرفته باشند اما همه این شبکه ها شناسایی شده اند و پیش از آزمون دستگیر می شوند. در حقیقت کیفیت چاپخانه سنجش را ارتقا می بخشیم. برای هر درس یک ستون پاسخنامه خواهیم داشت و سرعت عمل ایجاد می نماییم و اهتمام می نماییم بدون خطا پیش برویم.
پورعباس با اعلان اینکه موضوع برگزاری حداقل دو بار در سال آزمون سراسری مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اظهار داشت: با فرآیندی که ما طراحی می نماییم آزمون های الکترونیک تنها به دو بار اکتفا نمی گردد و هر ماه یک آزمون برگزار می گردد و فرد حداکثر ۲ مرتبه شرکت می کند.
پورعباس با اعلان اینکه بعد از آن که آزمون ها الکترونیک شد دیگر زمان خاصی جهت شرکت در آزمون ها نخواهیم داشت، اظهار نمود: نخستین آزمون الکترونیک ETS در کشور در سازمان سنجش برگزار شده و این تجربه در کشور وجود دارد و آزمون سازی سازمان سنجش توان دارد در هر دقیقه ۱۰ میلیون سوال ارائه کند.
اصلاح سهمیه ها در دستور کار شورا
وی همین طور اشاره کرد: موضوع سهمیه های کنکور در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است. با توافق مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار شد شورای عالی به موضوع سهمیه ها ورود کند. این مساله در مرحله تدوین است تا تعدد سهمیه ها متعادل شود. این تغییرات به کنکور ۱۴۰۱ نمی رسد و همان سهمیه های پیشین اعمال می شود.
پورعباس به تغییرات سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور اشاره نمود و اظهار داشت: به نظر من بعنوان آزمون ساز، دیگر کنکور به مفهوم واقعی نداریم. ۶۰ درصد سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود و تلفیقی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را نشان میدهد. این که یک سال فرد درس می خواند و در چهار ساعت نتیجه اش مشخص می شود استرس زیادی به داوطلب وارد میکند.
ضرورت توجه به آزمون های هوشمند
به گفته پور عباس، از سوالات چهار گزینه ای، سوالات هم گزینه ای، سوالات پاسخ کوتاه، سوالات پاسخ بسته و حتی سوالات تشریحی گزینه هایی هستند که برای آزمون های هوشمند در نظر گرفته شده است که استرس را هم از بین می برد.
منطقه بندی و سهمیه ها مجدد بررسی می شود
وی درباب منطقه بندی در کنکور نیز اظهار داشت: موضوع منطقه بندی و سهمیه های یک و دو و سه و آزاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مجدداً بررسی خواهد شد اما در کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه ها و آزمون عمومی نخواهیم داشت. آزمون تخصصی گسترش پیدا می کند و با زمان بیشتری طراحی می شود.
تغییر در ترکیب طراحان کنکور
پور عباس اشاره کرد: سامانه ای طراحی کردیم که هر استاد دانشگاه یا هر معلمی در هر نقطه ای از کشور می تواند طراح سوال کنکور باشد و آنرا داشبوردی که فرد دارد قرار دهد. جهت استفاده از این سوالات هیات ممیزه سوال داریم که بصورت هوشمند سوالاتی که کدینگ شده اند و به خط کتاب رفرنس داده اند استفاده می نمایند.
در واقع مخزن سوالات همیشه پر بار است و دوره چرخه سوالات بصورت هوشمند اجرا می شود. ممکنست یک سوال تکرار شود اما پاسخ های آن متفاوت باشد. این تغییرات تا سال ۱۴۰۳ اجرائی می شود.
تفاوت در اجرای قانون سنجش و پذیرش
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: حالا سنجش از پذیرش جدا است اما در اجرای آن تفاوت هایی وجود دارد. عملاً در دوره دکتری این اتفاق رخ داده است.
به گفته وی، روشی که فرد به دانشگاه ها درخواست بدهد و از طرف چند دانشگاه برای وی پذیرش صادر شود و فرد یکی را انتخاب نماید در دنیا هم درحال منسوخ شدن است. دانشگاه ها با تعامل با سازمان سنجش و ضوابط و مقررات باید شرایطی ایجاد کنند که انتخاب رشته با شکل هوشمند صورت گیرد که این برنامه هم تا سال ۱۴۰۳ اجرا می شود.
داوطلبان فاقد سوابق تحصیلی نگران نباشند
پورعباس درباب چگونگی شرکت در کنکور برای افرادی که فاقد سوابق تحصیلی هستند، اضافه کرد: جای هیچ نوع نگرانی نیست و تمامی افراد می توانند در آزمون شرکت نمایند. هم اکنون برای گروههای هنر و زبان سوابق تحصیلی موجود نیست. همین طور دانش آموزان فنی حرفه ای و یا کار دانش و یا دیپلمه های قدیم هم سوابق تحصیلی ندارند اما می توانند در آزمون شرکت نمایند.
منبع:

1400/11/10
21:53:33
5.0 / 5
623
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog