پرتو بلاگ
پس از ۴ بار تاخیر؛

اسپیس ایکس ماهواره ایتالیایی را به مدار زمین برد

اسپیس ایکس ماهواره ایتالیایی را به مدار زمین برد

به گزارش پرتوبلاگ یک موشک فالکون9 دو قسمتی همراه ماهواره نسل دوم CSG2 ایتالیا از مقر کیپ کاناورال ایالت فلوریدا آمریکا به فضا پرتاب شد. بوستر این موشک قبلا همراه فالکون هوی 2 بار به فضا رفته بود.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از اسپیس، اسپیس ایکس در ابتدا تصمیم داشت این ماموریت را در ۲۷ ژانویه (پنج شنبه هفته گذشته) انجام دهد اما آب و هوای بد شرکت را مجبور کرد ماموریت را ۳ روز متوالی به تعویق بیندازد. بعد از آن در روز یک شنبه هرچند وضعیت آب وهوا مساعد بود، اما یک کشتی تفریحی از منطقه ممنوعه کیپ کاناورال گذر کرد و در نتیجه پرتاب موشک و ماهواره به فضا به تعویق افتاد. موشک فالکون۹ مذکور در زمان مقرر پرتاب شد و قسمت اول آن ۸ دقیقه بعد از پرتاب روی زمین فرود آمد. در این میان قسمت دوم موشک سفر خودرا ادامه داد و CSG-۲ را به مدار زمین برد و ۶۰ دقیقه بعد از پرتاب ماهواره ها به مکان دقیق خود پرتاب شدند.
جسی اندرسون مدیر پروژه اسپیس ایکس اعلام نمود این صد و چهارمین عملیات موفقیت آمیز فرود بوستر شرکت بوده است. بوستر مذکور قبلاً بعنوان بوستری کنار موشک فالکون هوی، ۲ بار به فضا پرتاب شده است. در ماموریتی که شب گذشته انجام شد برای اولین بار یک بوستر هوی باردیگر تنظیم شد و بعنوان قسمتی از موشک فالکون۹ به فضا پرتاب شد. چنین موارد استفاده باردیگر از بوستر قسمتی از اهداف طولانی مدت اسپیس ایکس برای کاهش هزینه سفرهای فضایی است. بدین سان اکتشافات بلندپروازانه ای مانند شهرک سازی روی مریخ از لحاظ اقتصادی قابل اجرا می شود.


منبع:

1400/11/13
10:29:14
5.0 / 5
654
تگهای خبر: اقتصاد , پروژه , فضا , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog