پرتو بلاگ

ساخت شیشه زیست فعال با خواص قدرتمند ضد باکتری

ساخت شیشه زیست فعال با خواص قدرتمند ضد باکتری

به گزارش پرتوبلاگ محققان انگلیسی از تولید نوعی شیشه زیست فعال خاص اطلاع داده اند که اثر ضد باکتری آن صد برابر نمونه های قبلی همین محصول است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، مدتی است که یک ماده ضد میکروبی به نام شیشه زیست فعال جهت استفاده به منظور تولید ایمپلنت های پزشکی، پاکسازی سطوح بیمارستانی و پانسمان زخم عرضه شده است. حالا، دانشمندان گزارش می دهند که اثر باکتری کشی این ماده را بیشتر از ۱۰۰ برابر افزایش داده اند.
به طور معمول، شیشه زیست فعال دارای نانوذراتی از جنس یک اکسید فلزی ضد باکتری خاص است. بنابراین، میتوان فرض کرد که اگر از دو نوع اکسید استفاده شود، اثر ضد باکتری آن دو برابر می شود. با این وجود، محققان دانشگاه آستون بریتانیا کشف کرده اند که بسته به این که دو اکسید فلزی چگونه با هم ترکیب شوند، شیشه زیست فعال حاصل می تواند بسیار مؤثرتر از شیشه ساخته شده با استفاده از یکی از اکسیدها به تنهایی باشد.
این گروه به رهبری پروفسور ریچارد مارتین، نمونه هایی از شیشه های فعال زیستی را ساخته اند که حاوی روی، مس یا کبالت به تنهایی بود. سپس نمونه هایی با ترکیب دو اکسید فلز ساخته شدند و این نمونه ها هر کدام به صورت پودر در آمده، استریل شدند و سپس به مجموعه باکتری های سمی مشهور اضافه شدند.
پس از گذشت ۲۴ ساعت شیشه ای که حاوی مس و روی یا کبالت ترکیب شده بود، ۱۰۰ برابر بیشتر از نمونه هایی که حاوی یک اکسید بودند، برای کشتن باکتری مرگباری مانند E. coli مؤثر بود. شیشه ای که به صورت خاص مس را با روی ترکیب می کرد به صورت مشابه در ریشه کنی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس مؤثر بود.
از سوی دیگر، شیشه ساخته شده با ترکیب کبالت و روی، بهترین عملکرد را برای از بین بردن قارچ داشت. به قول پرفسور مارتین، اجرای آزمایش های مورد اشاره و یافتن ترکیبی که به صورت قابل توجهی برای متوقف کردن عفونت قابل استفاده می باشد و به صورت بالقوه می تواند تعداد درمان های آنتی بیوتیکی تجویز شده را کم کند، هیجان انگیز است. معتقدیم که ترکیب اکسیدهای فلزی ضد میکروبی پتانسیل قابل توجهی برای نابودی انواع باکتری ها دارد.

1400/12/08
12:50:42
5.0 / 5
553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog