پرتو بلاگ

دیوان محاسبات بر دانشگاه آزاد نظارت خواهدنمود

دیوان محاسبات بر دانشگاه آزاد نظارت خواهدنمود

پرتوبلاگ: نمایندگان مجلس در بررسی های بودجه ای امروز دانشگاه آزاد اسلامی را مکلف کردند هر سه ماه یک دفعه نسبت به ثبت و بروزرسانی اطلاعات خود در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام نماید.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنب نوبت بامداد امروز (یکشنبه) مجلس در بررسی های بودجه ۱۴۰۱ در بخش درآمدی، ضمن تصویب بند «د» و «هـ» تبصره ۲ با پیشنهاد علی خضریان درباب اصلاح جزء بند «هـ» این تبصره موافقت کردند.
برمبنای بند «د» این تبصره؛ به دولت اجازه داده می شود نسبت به تجدید ارزیابی دارایی های بانک های دولتی اقدام و مازاد منابع حاصله (با نرخ صفر مالیاتی) را صرف افزایش سرمایه دولت در این بانکها نماید.
بند «هـ» نیز می گوید:
سازمان برنامه و بودجه کشور حداکثر تا اختتام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی بخشنامه انتظام بخشی شرکت های دولتی را در خصوص نحوه تشکیل مجامع عمومی/ شورای عالی و نظام بودجه ریزی و بررسی صورتهای مالی را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برساند.
۱- کلیه شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره(۳) این قانون شامل شرکتها و مؤسسات دولتی که شمول قوانین و مقررات عمومی به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است نظیر شرکتهای تابعه وزارت نفت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکتهای تابعه، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکتهای تابعه و دانشگاه آزاد اسلامی مکلفند بعد از ابلاغ این قانون، هر سه ماه یک دفعه نسبت به ثبت و بروزرسانی اطلاعات خود و شرکتها و مؤسسات تابعه و وابسته، در سامانه یکپارچه اطلاعات شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام نمایند. وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است امکان دسترسی به اطلاعات سامانه مذکور را بصورت برخط برای سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و دیوان محاسبات کشور فراهم آورد.
وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان بورس و اوراق بهادار مکلفند اقدامات لازم را برای برقراری ارتباط سامانه های الکترونیکی مرتبط (اعم از سامانه جامع بودجه، پـایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری (پاکنا)، سامانه ملی ساختار، سامانه حقوق و مزایا، و سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور) با سامانه یکپارچه اطلاعات شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و تبادل اطلاعات به عمل آورند.
۲- شرکتهای موضوع این بند همچون شرکتهای تابعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی، مکلفند آمار نیروی انسانی خودرا مطابق شیوه نامه جزء(۳) بند(الف) تبصره(۲۰) این قانون، حداکثر تا سی و یکم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ در پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری(پاکنا) ثبت کرده تا مبنای محاسبه هزینه های نیروی انسانی(پرسنلی) در اصلاحیه احتمالی قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور قرارگیرد.
سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف است دسترسی لازم را بصورت برخط برای أخذ گزارشهای لازم به سازمان برنامه و بودجه کشور و دیوان محاسبات کشور بدهد.
۳- سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف است با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی، دستورالعمل احراز صلاحیت مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره/ هیأت عامل و همین طور افرادی را که به نمایندگی صاحب سهم در شرکتها بعنوان عضو هیأت مدیره / هیأت عامل معرفی می گردند و همین طور دستورالعمل ساماندهی حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضاء هیأت مدیره/ هیأت عامل شرکتهای موضوع این بند را، با در نظر گرفتن اندازه و پیچیدگی فعالیت شرکت و نیز معیارهایی نظیر میزان تحصیلات، رشته تحصیلی، سوابق تجربی و مدیریتی، تهیه و حداکثر تا اختتام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ ابلاغ نماید.
تمامی شرکتهای دولتی این بند موظفند با رعایت تبصره (۳) ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴/ ۱۲ /۱۳۹۵ حقوق و مزایای مدیران مذکور را از زمان ابلاغ مصوبه، بر طبق دستورالعمل مربوط پرداخت نمایند. تخلف از این بند در حکم تصرف غیرقانونی در اموال عمومی شمرده می شود.
مفاد این بند درباب شرکتهایی که دولت سهامدار اصلی نبوده اما مدیریت بر طبق نظر دولت تعیین می گردد، نیز جاری است.
۴- رؤسای مجامع عمومی شرکتهای در حال تصفیه مندرج در پیوست شماره (۳) این قانون، و شرکتهای آب و فاضلاب روستایی استانی، سازمان انرژی های نو ایران، و سازمان راندمان انرژی ایران مکلفند حداکثر تا پانزدهم مردادماه سال ۱۴۰۱ نسبت به اعلام ختم پروسه تصفیه یا ختم فعالیت آنها اقدام نمایند و صورتجلسه مجامع عمومی فوق العاده در خصوص خاتمه تصفیه و غیرفعال شدن شرکت را در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسانند. رؤسای مجامع عمومی مسؤولیت اجرای این حکم را دارند و هرگونه اقدام مغایر با رویه فوق تخلف محسوب می گردد.
۵- عضویت همزمان مقامات موضوع ماده(۷۱ ) قانون مدیریت خدمات کشوری و معاون آنان و مدیران دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (۵) قانون محاسبات عمومی کشور و همین طور کارکنان شاغل درکلیه پست های مدیریتی در هیأت مدیره، مدیریت عاملی و سایر مدیریت های اجرائی شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و سازمان ها شامل زیر مجموعه خود و زیرمجموعه سایر دستگاهها ممنوع می باشد. سازمان ها و شرکتهای دولتی و سازمان ها و شرکتهای وابسته به مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری ها که به سبب اساسنامه آنها، اشخاص موضوع این جزء عضو هیأت مدیره هستند از شمول این حکم مستثنی می باشند.
شرکت های زیرمجموعه نیروهای مسلح تابع قوانین و مقررات خود می باشند.
اشخاصی که بر طبق قوانین و مقررات از ممنوعیت حکم این بند مستثنی شده اند حق دریافت هیچگونه حق الزحمه تحت هر عنوان جهت شرکت در جلساتی که بر طبق قانون موظف به حضور در آن هستند، را ندارند.

منبع:

1400/12/16
20:41:39
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog