پرتو بلاگ
در گزارش پرتوبلاگ مطرح شد؛

راههای تحقق شعار سال از دید 25 بازیگر زیست بوم فناوری

راههای تحقق شعار سال از دید 25 بازیگر زیست بوم فناوری

پرتوبلاگ: مسئولان و فعالان عرصه فناوری ضمن ارائه راهکارهایی برای تحقق شعار تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرینی معتقدند با تعیین شعار امسال از طرف رهبری، مسیر تولید دانش بنیان هموارتر می شود.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، رهبر انقلاب در پیام نوروزی سال ۱۴۰۱، به نکات مهمی در زمینه های مختلف پرداختند که یکی از آنها در ارتباط با پیشرفت علم و فناوری کشور می شد. ایشان ضمن نامگذاری سال به نام «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرینی»، در تبیین شعار سال جاری تنها راه دستیابی به پیشرفت عادلانه و حل مشکل فقرا را حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان خواندند.
منظور از اقتصاد دانش بنیان از دیدگاه رهبری، دیدگاه علمی و فناورانه به تولید در همه عرصه هاست که نتیجه آن، کاهش هزینه های تولید، افزایش بهره وری، ارتقای کیفیت محصولات، رقابت پذیر شدن تولیدات در بازارهای جهانی و کاهش قیمت تمام شده محصولات در داخل خواهد بود.
انتخاب این نام از جانب رهبر انقلاب، نشان دهنده نوع نگاه و اهمیت مبحث «تولید» در منظومه فکری ایشان است. همینطور تأکیدات مقام معظم رهبری به تولیدات دانش بنیان و تعیین پیاپی شعار سالهای گذشته در خصوص گره اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان، نقش فناوران و فعالان عرصه نوآوری را بیشتر از گذشته می کند.
در راستای تأکیدات رهبری به روی کار آمدن هر چه بیشتر محققان و فعالان عرصه دانش بنیان در ریل اقتصاد و تولید کشور، درصدد بر آمدیم تا نظرات مسؤلان، کارشناسان، فعالان و مدیران شرکتهای دانش بنیان را در مورد شعار سال بدانیم.
فعالان فناور در این گزارش نظرات خویش را در چارچوب جملات کوتاهی به مهر اعلام نمودند و ارکان لازم برای تحقق شعار سال را به صورت مختصر شرح دادند.
آنها ضمن عرضه پیشنهادات و راهکارهایی برای رسیدن به تحقق شعار سال، چشم انداز حرکت در راه تولید و اشتغالزایی در خصوص دانش را ترسیم کردند و در گفتگوی کوتاهی با خبرنگار مهر به بررسی تاثیر تکنولوژی در پیشرفت کشور پرداختند.
این فعالان و مسؤلان عرصه فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، پارک فناوری پردیس، پژوهشگاه رویان، انجمن بیوتکنولوژی، ستادهای علوم شناختی، نانو، زیست فناوری، کارخانه نوآوری، مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، صندوقهای پژوهش و فناوری، مدیران شرکتهای دانش بنیان، کارشناسان و مدیران بخش های علمی و فناوری، مدیران استارت آپها فعال می باشند.
شور تازه در زیست بوم فناوری
دکتر علی وحدت، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی: «نامگذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان «تولید؛ دانش بنیان؛ اشتغال آفرین» از جانب رهبر معظم انقلاب، در ادامه تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان در واپسین روزهای ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی، شور تازه ای در میان بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری کشور به راه انداخت. ازاین رو امسال با اجرای دقیق این قانون باید مسیر توسعه «تولید دانش بنیان» را هموارتر از قبل نماییم. چونکه بدون شک تحقق این شعار به دستیابی به اهداف بلند عرصه اقتصاد دانش بنیان کمک خواهد نمود.
از این رو، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در کنار سایر بازیگران زیست بوم نوآوری کشور، با توجه به ظرفیت های قانون جهش تولید دانش بنیان، نگاههای تازه ای را در پیش خواهد گرفت و با ابزارها و خدمات مالی جدید برای توسعه اقتصاد دانش بنیان خواهد کوشید».
صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در کنار سایر بازیگران زیست بوم نوآوری کشور، با توجه به ظرفیت های قانون جهش تولید دانش بنیان، نگاههای تازه ای را در پیش خواهد گرفت و با ابزارها و خدمات مالی جدید برای توسعه اقتصاد دانش بنیان خواهد کوشید
دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری: «تولیدی که دانش بنیان نباشد گرفتار فروپاشی می شود و اگر اشتغال زا نباشد فقر زدا نیست».
ایرج روحی، رئیس پایگاه اطلاعات لرزه ای مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران: «با توجه به وقوع بحران های طبیعی مختلف بویژه وقوع زمین لرزه های مهیب و مخرب در کشور، متأسفانه آنطور که شایسته است خدمات و محصولات دانش بنیان در زمینه مدیریت بحران بویژه در مورد زمین لرزه توسعه پیدا نکرده است.
لذا لزوم دارد نخبگان علمی کشور در چارچوب شرکتهای دانش بنیان و با جذب پشتیبانی از طرف دولت، پارک های علم و فناوری و نهادهای قانون گذاری با استفاده از تکنولوژی های نوین مانند اینترنت اشیا و یا هوش مصنوعی به عرضه خدمات و محصولاتی در زمینه هایی مانند عرضه هشدار سریع پیش از رسیدن امواج مخرب به مناطق شهری و تأسیسات عمرانی و زیرساختی بپردازند. همینطور این شرکتها می توانند محصولاتی تولید کنند که در مقابل تخریب ناشی از زمین لرزه مقاوم باشد و بدین شکل صدمه های ناشی از زمین لرزه را کاهش دهند».
چند اصل برای تحقق شعار امسال
کاوه دلیری، معاون مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: «در سنت نام گذاری سال ها توسط رهبر معظم انقلاب، سال جاری ششمین سالی است که این نام گذاری حول محور «تولید» قرار گرفته است اما تفاوت آن با گذشته، همراهی این مهم با واژه «دانش بنیان» است. مفهومی که اگر به آن توجه گردد می تواند نتایجش هم متفاوت از سالهای پیش باشد.
برای تحقق شعار سال با محوریت «دانش بنیانی» اصل هایی نقش کلیدی دارند. «تعریف ساز و کارها و قوانین پویا و مانع زدا به جای بروکراسی های معمول اداری»، «استقبال از خرق عادت ها و پرهیز از برنامه های کلیشه ای و نمایشی»، «جایگزینی بازیگران مردمی، نوآور و خلاق به جای مجموعه ها و عناصر "کارمند محور"»، «اهتمام به حل مسائل و مشکلات اساسی کشور به جای پرداختن به موضوعات و مسائل مختلف غیرکاربردی»، «مطالبه صحیح رسانه ها از مسئولین و پرهیز از رسانه زدگی و شوآف های مرسوم "مدیران رسانه دوست"»، «ارزیابی برنامه ها و اقدامات دستگاه ها با شاخصهای قائل لمس برای مردم به جای عرضه آمارهای بعضاً ساختگی، استنباطی بر مبنای "شاخص های من در آوردی"»، «حذف مدیران و کارشناسان اداری "عاشق کاغذ بازی" از فرآیندهای اصلی تحقق شعار سال» بعضی از اصول اجرایی شدن شعار سال در جهت تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرینی هستند.»
پرویز کرمی، مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری: «به واسطه حمایت ویژه رهبری فرزانه از دانش بنیان ها و تولید، ابلاغ سند تحول دولت مردمی و تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان در سالجاری راه هموار شرکتهای دانش بنیان ها شروع شده است»
دکتر فرود شریفی، مدیر کارگروه خشکسالی ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی معاونت علمی و فناوری: «تحقق «تولید دانش بنیان اشتغال زا»، منجر به استقلال، سربلندی و پرکردن شکاف عملکردی و بعد اشتغال زایی آن منجر به عدالت و رونق در سطح گسترده و به طور کلی «عملی» اقتدار آفرین و مبارک برای ملت بزرگ ایران خواهد بود».
نفوذ فناوری به ساختارهای سخت جامعه تسهیل می شود
محمد اکبرزاده، از مدیران ستاد توسعه فناوری نانو: «تأکید ویژه بر تولید دانش بنیان به نظر بنده می تواند دو تاثیر عمده داشته باشد. اول فناوران را امیدوار می کند که نفوذ فناوری به ساختارهای بعضاً صلب و سخت فعلی تسهیل خواهد شد و دوم موضع مجموعه هایی که به واسطه خو گرفتن با اقتصاد نفتی با هرگونه نوآوری مبارزه می کنند را تضعیف کرده و به تبع سبب افزایش بهره وری می شود.»
سید علی حسینی، معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری: «امیدوار هستیم که در جهت شعار سال که توسط رهبری با عنوان تولید، دانش بنیان، اشتغالزایی تعیین شده، با همت و تلاش کارآفرینان و متخصصان ایرانی داخل و خارج کشور شاهد رشد و توسعه بیشتر محصولات شرکتهای دانش بنیان و ایجاد کسب و کارهای جدید باشیم و همینطور بتوانیم بر این اساس، سال جاری را با تمرکز بر صادرات بیشتر محصولات دانش بنیان به کشورهای هدف، سهم بزرگ تری را برای اقتصاد کشور رقم بزنیم».
مهدی دیلم صالحی، مدیرعامل صندوق سرمایه گذاری زیست فناوری: «حمایت از شرکتهای کوچک و متوسط و سرمایه گذاری در صنایع دانش بنیان و تمرکز بر تکمیل و توسعه زنجیره تأمین آنها و پیوند دادن رسوخ محصولات دانش بنیان در صنایع بزرگ و سرمایه محور، رمز موفقیت کشور است و اشتغال پایدار هم از ثمرات این اقدام خواهد بود».
مرصاد جعفری، کارشناس علم نجوم: «توسعه پایدار کشور میسر نمی گردد مگر در شرایطی که همواره ارتباط دانشگاه و صنعت دوسویه و تکاملی باشد. این همان تحقق شعار نخستین سال قرن جدید خورشیدی است».

محسن پیلان نژاد، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور اقتصادی پارک فناوری پردیس: اصل مبحث شعار سال جاری که توسط رهبری تعیین شد، پیدا کردن راه سریع برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی می باشد. فاکتور اصلی برای این برون رفت تسهیل فرایند تولید و رونق کسب و کارهای مولد در کشور است. ایجاد شتاب در این مورد و هدفمند کردن آن در شرایط فعلی احتیاج به یک اقدام مؤثر دارد و آن هم تولید بر اساس دانش نوین می باشد که هم مولد است و هم اشتغال آفرین هم در بعد کارآفرینی و هم در بعد اشتغال عام. در نهایت و در نتیجه جاری سازی این جریان، افزایش رشد اقتصادی و درآمد سرانه، کاهش تورم و ایجاد رفاه عمومی را خواهیم داشت.»
دکتر محمود تولایی، مدیر انجمن ایمنی زیستی ایران و رئیس انجمن ژنتیک ایران: «تحقق شعار سال، سکوی پیشرفت، رفاه و کاهش دغدغه های اجتماعی خواهد بود. ان شاءالله»
علی رسولی، مدیر ترویج و فرهنگسازی مرکز راهبردی فناوری های همگرا: «به نظر بنده انتخاب این نام برای سال ۱۴۰۱ کار بسیار هوشمندانه ای بود. یکی از مهم ترین نیازهای کشور رونق تولید است. بخصوص رونق تولید در شرکتهای دانش بنیان؛ البته این شرکت ها باید بتوانند به خوبی رشد کنند و با توسعه سبد محصولات یا خدمات خودشان، سهم خودشان را در بازار داخل و خارج کشور بالا برند. این امر باعث به کارگیری نیروی انسانی بیشتری خواهد شد که به اشتغال زایی بیشتر کمک بزرگی خواهد نمود. در سالهای قبل حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت توسعه شرکتهای دانش بنیان بسیار تاثیر گذار بود. اما این حمایت ها کافی نیست و هنوز دولت می تواند تاثیر گذاری بیشتری برای رونق این حوزه داشته باشد. ان شاءالله در سال آینده شاهد توسعه حمایت ها و اثر گذاری بیشتر دولت برای توسعه این شرکت ها باشیم.»
امین خالقیان، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل پارک فناوری پردیس: «بسیاری از مشکلات اقتصادی موجود با دانش بنیان شدن تولید حل خواهد شد. اشتغال آفرینی پایدار هم از همین طریق محقق خواهد شد».
دانش بنیان ها تنها راه رسیدن به اقتصاد پایدار
امید توکلی، مدیر بانک ملی جلبک ایران: «در سال و قرن جدید برای دستیابی به تولید، اشتغال آفرینی و اقتصاد پایدار هیچ راهی مطمئن تر و قابل دسترس تر از مسیر دانش بنیان ها نیست. حمایت و تقویت دانش بنیان ها موتور محرکه پیشرفت پایدار کشور.»
دکتر امیرحسین عبدالغفاری، مدیر یک شرکت دانش بنیان: «تولید بر اساس ایجاد دانش در داخل کشور و اتکای به آن سبب اشتغال آفرینی، حرکت چرخه تولید و اقتصاد و خودکفایی می شود. پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان جهت چرخش صحیح اقتصاد و اشتغالزایی لازم و ضروری می باشد.»
مهدی عظیمیان، مدیر کارخانه نوآوری: «امسال مسئولیت بزرگ تر و خطیرتری بر دوش زیست بوم نوآوری و کارآفرینی کشور قرار داده شد و امیدوارم بخش های فعال در اقتصاد دانش بنیان کشور، از این فرصت برای اثبات خودشان استفاده کنند و نقش تأثیرگذاری در پیشرفت ایران عزیز داشته باشند»
آرش خانباشی، رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی معاونت علمی و فناوری: «شعار سال جاری که توسط رهبری با عنوان تولید، دانش بنیان، اشتغالزایی تعیین شده همان تولید بر اساس دانشی و دانش بنیانی است که به اشتغال آفرینی منتهی می شود؛ تولید بر اساس اشتغال آفرینی به ناچار باید بخش زیادی از نیازهای موجود در صنعت و جامعه را پوشش دهد.
همچنین این اقدام تولید بر پایه دانش که به اشتغالزایی می رسد نشان دهنده اهمیت نگاه به بازار توأم با ایجاد فناوری است. تولید محصول فناورانه (دانش بنیان) که بتواند اشتغال آفرین و کارآفرینی ایجاد نماید در اولویت است.»
محمد جلیلی، مدیرعامل شرکت کارگزاری ارزیابی و نظارت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری: «حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان تحقق دو خصوصیت تولید یعنی اتکا به دانش جدید و اشتغال آفرینی دانشی است».
دکتر محمد حسین فلاح مهر آبادی سخنگوی مؤسسه تحقیقات و واکسن سازی رازی: «موسسه رازی بعنوان یکی از بزرگترین و مهم ترین مراکز علمی و تولیدی کشور، علاوه بر تولید علم و تولید محصول، بسترساز شرکتهای دانش بنیان در عرصه تولید واکسن هم می باشد. تحقق عملی شعار سال جاری با پشتیبانی از مراکز علمی کشور که اندوخته و تراکم علم و تجربه در آنها وجود دارد و حرکت به سمت تقویت شرکتهای دانش بنیان قابل دستیابی است.»
کارآفرین ایرانی: برای تحقق شعار سال تلاش خویش را صد چندان کنم
داود وحدت، مدیر تیم استارت آپی و کارآفرین: چند سالی است رهبری معظم انقلاب در شکل شایسته ای به تولید و نقش آن در اقتصاد تاکید می کنند، اما سال جاری این مساله را بشکلی متفاوت بیان نمودند. نکات جالبی از فرمایشات ایشان میتوان برداشت کرد: اول این که نباید صرفا شعار باشد و بایستی به آن عملیاتی و اجرایی نگریست. دوم این که تولید هدفمند باید باشد، و مبتنی بر دانش (لذا به نقش پر رنگ دانشگاه و اساتید در صنعت توجه ویژه ای باید بشود.) سوم این که تولید بایستی در جهت کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال در سطح عموم کشور باشد. (لذا بایستی به نیازهای کارفرمایان و کارگران در کلیه واحدهای صنعتی و غیر صنعتی توجه کرد).
بنده به عنوان کارآفرین می بایست برای تحقق شعار سال تلاش خویش را صد چندان کنم، هم به ایجاد تحول در مجموعه خود به ارتقا دانش مجموعه با کمک دانشگاه ها و اساتید باید بپردازم و هم به توسعه کارگاه و شرکت با بکارگیری نیروهای جوان و توانمند و تازه نفس و فارغ التحصیل اقدام کنم. وقتی همه تلاش کنند و همینطور مصرف کنندگان کالا و خدمات دانش بنیان که مردم عزیز کشورمان هستند هم همراهی کنند و کالا و خدمات داخلی را به مشابه خارجی ترجیح بدهند، مسلماً در انتهای سال شاهد تحقق عملی «شعار سال» خواهیم بود و نتیجه آنرا در اقتصاد کشور و رفاه بیشتر بعد از سال ها تحمل تحریم های ظالمانه در جهت اقتصاد مقاومتی خواهیم دید.
وقتی همه تلاش کنند و همینطور مصرف کنندگان کالا و خدمات دانش بنیان که مردم عزیز کشورمان هستند هم همراهی کنند و کالا و خدمات داخلی را به مشابه خارجی ترجیح بدهند، مسلماً در انتهای سال شاهد تحقق عملی «شعار سال» خواهیم بود و نتیجه آنرا در اقتصاد کشور و رفاه بیشتر بعد از سال ها تحمل تحریم های ظالمانه در جهت اقتصاد مقاومتی خواهیم دید
محمد صالح خالقی دبیر شبکه ملی فن بازار: «تولید مبتنی بر دانش، فناوری و نوآوری به مراتب ارزش افزوده فراتری نسبت به تولید سنتی دارد ک یکی از نتایج این نوع تولید را اساسا در اشتغال آفرینی خواهیم دید.
دکتر عباس جمالی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد انستیتو پاستور ایران: «شعار سال جاری در خصوص (تولید، دانش بنیان، اشتغالزایی) که توسط رهبری تعیین شده برای فناوران جوان در شرکتهای دانش بنیان امیدآفرین است.»
اباذر دهقان، از مدیران سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و دبیر شورای روابط عمومی منطقه یک وزارت علوم: «حمایت از تولید داخل و اشتغال با گسترش حمایت رسانه ای از فعالیتهای دانش بنیان امکان پذیر می شود».
مهرداد میرمعنا از مدیران صندوق پژوهش و فناوری: «تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی، تنها راه دستیابی به اقتصاد مقاومتی بعنوان مهم ترین عنصر در جهت بهبود اقتصاد و استقلال کشور است».
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، آنچه از برآیند اظهارات بازیگران زیست بوم نوآوری و فناوری مشخص است، تاکید مستقیم مقام معظم رهبری در ابتدای سال جدید بر تولید مبتنی بر دانش، شور و اشتیاقی را در بین فعالان این عرصه بوجود آورده که ادامه مسیر تولید را برای آنها با انگیزه بیشتری همراه خواهد نمود.
اما قطعا این تنها محرک برای رسیدن و تحقق شعار سال نیست چون که دستیابی به این مهم همت همه مسؤلان بخصوص در عرصه صنعت را می طلبد.


منبع:

1401/01/03
14:17:58
5.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پرتو بلاگ Parto Blog