پرتو بلاگ
دكتر طهرانچی در پیام نوروزی تأكید كرد

بسترسازی برای اشتغال دانش بنیان، از برنامه های آموزشی دانشگاه آزاد است

بسترسازی برای اشتغال دانش بنیان، از برنامه های آموزشی دانشگاه آزاد است

به گزارش پرتوبلاگ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این که یکی از محورهای برنامه های آموزشی این دانشگاه، بسترسازی برای اشتغال دانش بنیان است، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تحقق شعار سال جدید که از جانب رهبر معظم انقلاب «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری شده، از همه ظرفیت ها و توانمندی های خود بهره می گیرد تا برنامه ها و اهداف بر این اساس تنظیم و اجرا گردد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، متن پیام دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت فرارسیدن نوروز بدین شرح است:
بسمه تعالی

یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال

فرارسیدن سال ۱۴۰۱ خورشیدی، عید نوروز و بهار پرطراوت که نشانه ای از آیات الهی و نعمت لایزال پروردگار است را به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی تبریک و شادباش می گویم.

بهار، جشن و فصل شکفتن طبیعت است که با دمیده شدن روح حیات در کالبد طبیعت، جریان تازه ای در جهان هستی ایجاد می‏ ‏شود؛ گویی فصل جدیدی برای موجودات و انسان در زندگی شکل گرفته که می تواند منشاء تغییر و تحول باشد. امیدوارم سال جدید که با ماه پرفضیلت شعبان مصادف شده، سبب خیر و برکت برای همگان و گشایش در کارها باشد.

در سالی که گذشت، تلاشهای مجدانه کادر درمان برای مقابله با ویروس کرونا و انجام واکسیناسیون باعث شد تا این بیماری در سطح مقبولی کنترل شود. جا دارد از زحمات خستگی ناپذیر و فداکاری جامعه پزشکی کشور خصوصا دانشگاه آزاد اسلامی، در راه خدمت به مردم تشکر و قدردانی کنم و یاد و خاطره همه شهدای مدافع سلامت را گرامی می دارم و به روحشان درود می فرستم.

طی سال سپری شده، مبحث آموزش عالی با وجود کاهش برخی محدودیت ها عموما به صورت مجازی برگزار شد و دانشگاه آزاد اسلامی هم به پشتوانه تجارب اندوخته شده در این زمان، کوشید در ارتقای این روش آموزشی خدمات شایسته ای عرضه نماید، البته به لطف خداوند متعال در سال جدید، آموزش حضوری دانشجویان با رعایت تمامی دستورالعمل های ستاد کرونا و برداشته شدن محدودیت ها از سرگرفته می‏ شود که می توانیم شاهد پویایی بیشتر فضای دانشگاهی باشیم و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی هم مشتاقانه به استقبال پذیرش حضوری دانشجویان خواهد رفت.

مایه مباهات است که دانشگاه آزاد اسلامی در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس خود، به بلوغ سخت افزاری و نرم افزاری رسیده و خدمت به مردم را سرلوحه اقدامات و برنامه هایش قرار داده است. رویداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی با شعار «هزار گروه پژوهشی و زیرساخت، هزار ایده و استارت آپ و هزار شرکت فناور و خلاق»، معرفی دستاوردهای فناورانه و نوآورانه دانشگاه با هدف تأمین نیازهای کشور، مسئله محوری و اشتغال زایی بومی تهیه شده و امید داریم که این رویداد در سال پیش رو به بهترین شکل ممکن عملیاتی شود.

سال ۱۴۰۰ با وجود همه فراز و نشیب هایش، نقطه عطفی برای دانشگاه آزاد اسلامی بود و برنامه های مهمی در این مجموعه تدوین و به مرحله اجرا درآمد. مجموعه دانشگاه با همتی مضاعف آن هم در شرایط کرونایی، توانست با برنامه ریزی موثر، زمینه حضور بیشتر از پیش داوطلبان ورود به این دانشگاه را فراهم آورد که اقدام موثر و مبارکی بود؛ بدین وسیله از همه دست اندرکاران و همکاران در جذب گسترده دانشجو تشکر و قدردانی می کنم.

دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر است که برای اولین بار توانست با رونمایی از سند تحول و تعالی، راهبردهای کلان خویش را شناسایی کند. به واقع سه رکن مهم دانشگاه، پرورشگر قوه عاقله و گسترش دهنده فضای انقلابی، دانشگاه سرآمد و پاسخگو و دانشگاه کارآمد و پایدار می باشد. این سه رکن در تحول مستمر که در بیانات مقام معظم رهبری هم مورد تاکید قرار گرفته، تاثیر دارد. ازاین رو، در تدوین سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی که در چارچوب برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی و به منظور تحقق سند دانشگاه اسلامی و سایر اسناد بالادستی در حوزه علم و فناوری تهیه و تدوین شد، این ارکان مدنظر است.

یکی از محورهای برنامه های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی بسترسازی برای اشتغال دانش بنیان است. همینطور اقدام موثر دیگر در دانشگاه آزاد اسلامی، توسعه فعالیتهای دانش بنیان، افتتاح سراهای نوآوری متناسب با شرایط زیست بوم منطقه‏ ای، پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان از راه صندوق سرمایه گذاری دانشگاه و هدفمند کردن فعالیت های تجاری سازی محصولات دانشگاه بود که با تلاشهای خستگی ناپذیر، این برنامه با جدیت در حال انجام می باشد. توسعه دانشکده های مهارت افزایی و تخصصی شدن آموزش و توجه بیشتر به اجرای طرح آمایش سرزمینی یکی دیگر از اقداماتی است که در دانشگاه هدفگذاری شده است.

یکی از برنامه های مهم در سالجاری، پیگیری تحقق برنامه‏ های این سند است. «کیفیت بخشی، رشد علمی و کارآمدسازی نظام آموزشی و تلاش در جهت نزدیکی به مهارت های مورد نیاز بازار کار و انطباق حداکثری رشته های تحصیلی و محتواهای آموزشی با نیازهای آمایشی»، «توانمندسازی علمی واحدهای دانشگاهی»، «تقویت قابلیت پاسخگویی به نیازهای آمایشی و کنشگری فعال شبکه واحدهای دانشگاهی در توسعه محلی و پیشرفت اقتصادی»، «توسعه فعالیت ها در زمینه فناوری، نوآوری و کارآفرینی با نقش آفرینی فعال در زیست بوم های محلی» و افزایش درآمدزایی از پژوهش و نوآوری همچون برنامه هایی است که از واحدهای دانشگاهی مطالبه می شود و مطمئنا با کوشش مسؤلان واحدها این مهم به نتیجه خواهد رسید.

دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم خود و برپایه سند تحول و تعالی، حل معضلات اجتماعی را در دستور کار قرار داده است. بنا داریم بعنوان یک دانشگاه گام دومی، با نگاه حل مساله ای و با تأسی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، در راه توسعه پایدار کشور حرکت نماییم. به بیان دیگر، نمای دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم، نمای فناورانه است. بر همین اساس، دانشگاه مبتنی بر آمایش های اجتماعی هر یک از استان ها، اسناد «اجتماعی فرهنگی» و «اجتماعی اقتصادی» را تهیه کرده و در هر استان، هسته های فکری صدمه های اجتماعی و کانون های دانشگاه و جامعه را ایجاد کرده و از راه دانشکده های موضوعی سلامت و رشد اجتماع، به حل این مسائل کمک خواهیم کرد.

بسیار خرسندم که فرصتی حاصل شد، سال قبل را سال مطالعات راهبردی مهدویت قرار دهیم و ظرفیت طرح پایش را برای مطالعات راهبردی و تحقیق و پژوهش در این عرصه بکار بگیریم. یکی از برنامه هایی که در این عرصه اجرا شد، اولین جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و مهدویت بود و برگزاری این جشنواره، یک اتفاق نادر در حوزه آموزش عالی کشور است، چون که تابحال دانشگاه ها به موضوعات دینی و مبنایی کشور ورود نکرده بودند و دانشگاه آزاد اسلامی در کنار توجه به بحث تقریب مذاهب اسلامی، جشنواره امامت و مهدویت را با نگاه مبتنی بر مودت فی القربی بعنوان یکی از برنامه های اصلی خود مدنظر قرار داده است. تاکید ما بر این است که هویت اسلامی باید بعنوان یک زیرساخت فکری، مورد توجه جدی دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرد.

دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تحقق شعار سال جدید که از جانب رهبر معظم انقلاب «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری شده، از همه ظرفیت ها و توانمندی های خود بهره می گیرد تا برنامه ها و اهداف بر این اساس تنظیم و اجرا گردد.

اینجانب ضمن تبریک مجدد به مناسبت فرارسیدن عید نوروز و سال ۱۴۰۱، از خداوند منان برای همگان آرزوی سالی پربرکت، همراه با عزت، سلامتی، عاقبت به خیری، موفقیت و آرامش قلبی مسئلت دارم و امیدوارم در سال پیش رو خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر از پیش در راه اعتلای ایران اسلامی گام بردارد.

منبع:

1401/01/04
11:18:12
5.0 / 5
467
تگهای خبر: اقتصاد , پزشكی , پژوهش , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog