پرتو بلاگ

استفاده از ماسک های مستعمل برای تقویت بتن!

استفاده از ماسک های مستعمل برای تقویت بتن!

در چند سال گذشته، ماسک های یکبار مصرف به انبوه زباله تبدیل گشته اند. با این وجود، تحقیقات اخیر نشان داده است که آنها می توانند بتن را تقویت نمایند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، مطالعات قبلی نشان داده اند که وقتی الیاف تقویت کننده ریز در ترکیب مایع تشکیل دهنده بتن ریخته شوند، احتمال ترک خوردن بتن خشک شده کاسته می شود. با در نظر گرفتن این حقیقت، دانشمندان دانشگاه ایالتی واشنگتن از پارچه پلی پروپیلن یا پلی استر موجود در ماسک های دور ریخته شده برای تأمین این الیاف استفاده کردند.
به منظور بررسی این موضوع، محققان پل های فلزی بخش بینی هر ماسک و حلقه های پنبه ای ماسک های جراحی یکبار مصرف را حذف کردند و سپس پارچه باقی مانده را به الیافی به طول ۵ تا ۳۰ میلی متر تبدیل کردند.
سپس الیاف با محلول اکسید گرافن ترکیب شدند. این کار یک پوشش اضافی به ترکیب قبلی اضافه کرد و محصول نهایی به سیمان - که ماده اتصال دهنده اجزای تشکیل دهنده بتن است - افزوده شد.
هنگامی که سیمان تقویت شده با الیاف یک ماه بعد از تولید آزمایش شد، مشخص شد که مقاومت کششی آن ۴۷ درصد بیشتر از سیمان عادی است. لازم به ذکر است که افزودن الیاف سبب کاهش جزئی در استقامت فشاری بتن شد، البته این کاهش تنها ۳ درصد بود.


منبع:

1401/02/10
12:24:59
5.0 / 5
436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog