پرتو بلاگ
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور خبر داد

اعلام تازه ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲

اعلام تازه ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲

به گزارش پرتوبلاگ رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که در کنکور سال آینده سؤالات عمومی از کنکور حذف می شوند، اظهار داشت: برمبنای قانون جدید داوطلب می تواند دو بار در سال در کنکور شرکت نماید و نمره کسب شده نیز تا دو سال اعتبار خواهد داشت.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس ضمن تشریح روش اجرای مصوبه جدید سنجش و پذیرش در دانشگاه ها از سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: تغییرات کنکور مقوله ای است که از سال ۱۳۸۴ مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از همان زمان حذف کنکور نیز عنوان شد و این مساله در سالهای بعد به خصوص در سال ۱۳۹۵ مجدداً طرح شد و در نهایت به مصوبه اصلاح و تکمیل سیاست های سنجش و پذیرش در دانشگاه ها رسیدیم که از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تصویب گردید.
وی در ادامه اشاره کرد: قوانینی که در زمینه ورود به دانشگاه ها و برگزاری کنکور تصویب شده به توانمندی وزارت آموزش و پرورش در زمینه سوابق تحصیلی متکی شده است تا آزمون های سراسری و کشوری استاندارد را برگزار کند.
پورعباس اشاره کرد: در کنکور سال آینده اولا دروس عمومی نخواهیم داشت و تمامی سؤالات دروس عمومی از کنکور حذف می شوند و بررسی آنها به سوابق تحصیلی دانش آموزان منتقل خواهد شد که این سوابق در طول سالهای ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۵ بررسی و اعمال می شود. همین طور از سال آینده کنکور از دروس اختصاصی بصورت دو بار در سال برگزار می گردد و نتایج و نمره داوطلبان در این آزمون تا دو سال معتبر می باشد.
به گفته وی، یک شیوه پذیرش در دانشگاه ها نیز فقط برمبنای سوابق تحصیلی برمبنای معدل معمولی دانش آموزان است و اکنون حدود ۸۵ تا ۸۶ درصد ظرفیت دانشگاه ها را شامل می شود.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: پذیرش داوطلبان بر طبق آزمون و سوابق تحصیلی استاندارد از سال آینده حدود ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها را شامل می شود که این پذیرش برمبنای ۴۰ درصد تاثیر سابقه تحصیلی است و ۶۰ درصد نیز آزمون سراسری در پذیرش داوطلبان تاثیر دارد.
وی با اعلان اینکه از سال آینده هر داوطلب ورود به دانشگاه ها می توانند در دو نوبت آزمون سراسری شرکت نمایند، اشاره کرد: با توجه به این که نمره این آزمون ها تا دو سال معتبر است می توانند بر طبق آن برای ورود به دانشگاه ها تصمیم بگیرد و بطور طبیعی نمره ای که داوطلب از آزمون کسب می کند را بعلاوه تاثیر سوابق تحصیلی داوطلب با یکدیگر ترکیب خواهد شد و در نهایت یک نمره کل برای داوطلب در پذیرش داوطلبان اعمال خواهد شد.
معاون وزیر علوم که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، با اعلان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده بصورت قطعی اعمال خواهد شد، اظهار داشت: تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور امسال نیز بصورت مثبت اعمال می شود به این معنا است که اگر داوطلبی نمره خوبی در کنکور کسب نمود معدل پایین و سوابق تحصیلی وی نمره کنکور را پایین نمی آورد، اما معدل در صورتیکه بالا باشد، می تواند همین نمره را افزایش بدهد.
به گفته وی، از سال آینده نمره کنکور تحت تاثیر سوابق تحصیلی بالا یا پایین می رود یعنی اگر سوابق تحصیلی خوبی وجود داشته باشد نمره کنکور افزایش می یابد و اگر سوابق تحصیلی ضعیف باشد نمره کنکور نیز پایین می آید. بدین سبب نمره کنکور و سوابق تحصیلی یک نمره کل برای آزمون داوطلب را می سازد و سوابق تحصیلی در شانس قبولی داوطلبان تاثیر خواهد داشت. پس لازم است داوطلبان به دو وجه یعنی سوابق تحصیلی و نمره کنکور توجه داشته باشند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به این که از سال آینده زیرگروه ها در کنکور حذف می شوند، اظهار داشت: این تغییر بسیار مهمست و داوطلبان باید خودرا برای این تغییر آماده کنند و ما فقط یک زیرگروه خواهیم داشت و زیرگروه های دو، سه یا چهار نخواهیم داشت. افراد برمبنای یک نمره انتخاب رشته خواهند کرد. به سازمان سنجش آموزش کشور تکلیف شد این مساله را تا اختتام شهریورماه تعیین تکلیف شده و به داوطلبان اطلاع رسانی شود که امیدواریم تا خردادماه به این هدف برسیم.
دکتر پورعباس با تاکید بر این که از سال ۱۴۰۳ کنکور کاغذی حذف شده و آزمون به شکل الکترونیکی برگزار می شود، اشاره کرد: پیش بینی ما این است سالی ۶ آزمون اجرا شود که داوطلب مجاز است دو آزمون را بعنوان آزمون اصلی اعلام نماید و مابقی بصورت آزمایشی برای وی لحاظ خواهد شد.
منبع:

1401/03/18
23:43:28
5.0 / 5
380
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog