پرتو بلاگ

کلیدی ترین تغییرات کنکور سال جاری چیست؟

کلیدی ترین تغییرات کنکور سال جاری چیست؟

به گزارش پرتوبلاگ معاون اجرایی آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور افزایش تعداد دفترچه ها و پاسخنامه ها را مهم ترین و کلیدی ترین تغییرات کنکور سال جاری عنوان نمود و اظهار داشت: تمامی گروههای آزمایشی در کنکور سال جاری یک دفترچه عمومی با ۱۰۰ سؤال دریافت خواهند کرد که بعد از پاسخ دهی به این دفترچه، دفترچه های اختصاصی ۱، ۲، ۳ و حتی ۴ را بسته به نوع گروه آزمایشی دریافت می کنند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر حسن مروتی معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش در نشست با خبرنگاران که امروز در ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد گزارشی از جزئیات برگزاری کنکور سال جاری عرضه داد و اظهار داشت: آزمون سراسری ۱۴۰۱ پنجاه و دومین کنکوری است که در کشور برگزار می گردد که ۴۱ آزمون پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ۱۱ آزمون هم پیش از انقلاب اسلامی در کشور برگزار شده است.
وی به آمار داوطلبان گروههای مختلف کنکور ۱۴۰۱ اشاره نمود و اظهار داشت: سال جاری یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب در گروههای مختلف کنکور شرکت می کنند که این آزمون در تاریخ های ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ تیرماه جاری برگزار می شود که در مقایسه با سال قبل ۱۲۱ هزار و ۱۶۶ داوطلب نسبت به سال قبل افزایش داشتیم. این افزایش حدود ۹.۲ درصد بوده است.
معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش همینطور تصریح کرد: کنکور ۱۴۰۱ در ۴۱۷ شهرستان و بخش مختلف کشور برگزار می گردد و ما سال جاری ۱۷ حوزه آزمونی خارج از کشور داریم که در ۱۵ کشور خارجی برگزار می شود و جمعا حوزه های امتحانی ما ۵۹۸ حوزه است و ما در نهایت در ۶۱۵ حوزه امتحانی آزمون را برگزار می نماییم و اگر حوزه های فرعی را به این اضافه نماییم ۲۹۱۱ حوزه امتحانی، کنکور سال جاری برگزار می شود.
دکتر مروتی همینطور تاکید کرد: کارت ورود به جلسه کنکور سال جاری از روز یکشنبه ۵ تیرماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می دهیم و بعضی از داوطلبان که دو رشته را انتخاب کردند باید دو کارت دریافت نمایند.
وی اظهار نمود: کنکور ۱۴۰۱ بامداد چهارشنبه ۸ تیرماه جاری آزمون رشته های هنر برگزار می گردد که در بامداد روز پنج شنبه ۹ تیرماه آزمون گروه ریاضی و فنی و گروه انسانی، بامداد جمعه ۱۰ تیرماه آزمون گروه داوطلبان علوم تجربی و در نهایت بامداد روز شنبه ۱۱ تیرماه هم آزمون داوطلبان گروه زبان های خارجی برگزار می شود.
وی تصریح کرد: تعداد افرادی که در گروههای مختلف کنکور شرکت می کنند متفاوت می باشد. مثلاً در گروه ریاضی و فنی ۱۴۵ هزار و ۶۱۵ داوطلب، در گروه علوم تجربی ۵۷۴ هزار و ۷۵۱ داوطلب، در گروه علوم انسانی ۴۱۲ هزار و ۵۲۵ داوطلب، در گروه آزمایشی هنر ۱۶۱ هزار و ۳۷۸ داوطلب شرکت کننده خواهند داشت و در نهایت در زبان های خارجی هم ۱۹۴ هزار و ۹۵۱ داوطلب شرکت کردند که بعد از چند سال متوالی آمار داوطلبان گروه انسانی افزایش و به تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی نزدیک شده است.
معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش همینطور تاکید کرد: به صورت کلی تعداد داوطلبان خانم در کنکور سال جاری ۹۱۵ هزار و ۴۱ نفر و تعداد داوطلبان آقا ۵۷۴ هزار و ۱۷۹ نفر می باشد که بر این اساس ۶۱ درصد کنکوری های سال جاری را زنان و ۳۹ درصد را هم آقایان تشکیل می دهد.
دکتر مروتی به مهم ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۱ اشاره نمود و اظهار داشت: پیش از بیان تغییرات به داوطلبان اعلام می کنم زمانبندی ورود به جلسه آزمون را در نظر داشته باشند و برایند آزمون ما ساعت ۸ بامداد شروع می شود و درهای حوزه های امتحانی ساعت ۷ و نیم بسته خواهد شد و داوطلبان باید پیش از این ساعت در جلسه آزمون حاضر باشند.
وی افزود: سال جاری برای نخستین بار تعداد پاسخنامه های کنکور مهم ترین تغییر آزمون ما خواهد بود که البته تعداد دفترچه ها هم تغییر پیدا کرده است. بر این اساس ما یک دفترچه عمومی و در کنار آن یک پاسخنامه عمومی خواهیم داشت و تعداد سؤالات عمومی ۱۰۰ سؤال می باشد که ۲۵ سؤال زبان و ادبیات فارسی، ۲۵ سؤال زبان عربی، ۲۵ سؤال فرهنگ و معارف اسلامی و ۲۵ سؤال هم زبان خارجی خواهد بود که این سؤالات در یک دفترچه عمومی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان ۷۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی در اختیار خواهند داشت و و پس از اتمام این زمان پاسخنامه به همراه دفترچه از داوطلبان گرفته می شود.
این مقام مسئول افزود: در گروههای دیگر کنکور وضعیت سؤالات آزمون های اختصاصی مقداری تغییر کرده است مثلاً ما در گروه آزمایشی هنر یک دفترچه اختصاصی با ۱۶۰ سؤال به داوطلب می دهیم که داوطلب باید در ۱۶۵ دقیقه به سؤالات پاسخ دهد. همینطور در گروه علوم ریاضی هم ما علاوه بر دفترچه عمومی، دفترچه شماره ۲ اختصاصی به تعداد ۵۰ سؤال ریاضیات را توزیع خواهیم کرد که زمان پاسخگویی آن ۸۰ دقیقه می باشد. ضمن این که دفترچه شماره سه در ارتباط با دفترچه فیزیک با ۴۰ سؤال و شیمی هم با ۳۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه به داوطلبان داده می شود. ازاین رو این گروه سه دفترچه و سه پاسخنامه را دریافت خواهند کرد.
وی تاکید کرد: در گروه علوم انسانی داوطلبان یک دفترچه عمومی را خواهند داشت. علاوه بر آن دو دفترچه اختصاصی که یکی از دفترچه های شماره ۲ به ۲۰ سوال ریاضی، ۱۵ سؤال اقتصاد، ۳۰ سؤال زبان و ادبیات فارسی و ۲۰ سؤال علوم اجتماعی پاسخ می دهند و در دفترچه بعدی که ۹۰ سؤال است به ۲۰ سؤال زبان عربی، ۱۵ سؤال تاریخ، ۱۵ سؤال جغرافیا، ۲۰ سوال فلسفه و منطق و ۲۰ سؤال روانشناسی در ۸۰ دقیقه پاسخ خواهند داد. در واقع هر دفترچه با یک پاسخنامه داده می شود که پس از اتمام، پاسخنامه ها به همراه دفترچه گرفته خواهد شد.
معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش تصریح کرد: در گروه علوم تجربی که در بامداد جمعه برگزار می گردد علاوه بر دفترچه عمومی ما دفترچه شماره ۲ که دفترچه اختصاصی اول است را توزیع خواهیم کرد و در این دفترچه ریاضی ۳۰ سؤال، زیست شناسی ۵۰ سوال خواهد بود که در ۹۰ دقیقه داوطلبان پاسخ می دهند و در دفترچه شماره ۳ هم که دفترچه اختصاصی دوم آنها است ۳۰ سوال فیزیک، ۳۵ سوال شیمی و ۲۰ سوال زمین شناسی گنجانده شده است که این داوطلبان هم باید در ۹۰ دقیقه به سؤالات پاسخ دهند و داوطلبانی که بهیاری در گروه علوم تجربی انتخاب می کنند دفترچه شماره ۴ را هم دریافت خواهند کرد که ۳۵ سؤال در آن به مدت ۲۰ دقیقه گنجانده شده است.
دکتر مروتی تصریح کرد: آخرین گروه آزمایشی ما زبان است که این داوطلبان هم علاوه بر ۱۰۰ سؤال عمومی در دفترچه اختصاصی به ۷۰ سؤال در ۱۰۵ دقیقه پاسخ خواهند داد.1401/04/02
10:56:25
5.0 / 5
376
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog