پرتو بلاگ
توسط محقق ایرانی صورت گرفت؛

چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی با کاربردهای گسترده پزشکی

چاپ سه بعدی محصولات زیست الکترونیکی با کاربردهای گسترده پزشکی

محمدرضا عابدیان، دانشیار مهندسی پزشکی در کالج مهندسی دانشگاه هیوستون کالن استفاده از چاپگر سه بعدی چند فوتونی برای ساخت محصولات زیست الکترونیکی منعطف را ممکن کرده است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از تک اکسپلور، در جدید ترین مقاله گروه تحقیقاتی وی امکان استفاده از این تکنولوژی بررسی شده است.
این مقاله با عنوان لیتوگرافی چند فوتونی دستگاههای نیمه هادی آلی برای چاپ سه بعدی مدارهای الکترونیکی انعطاف پذیر، سنسورهای زیستی و بیوالکترونیک به صورت آنلاین در نشریه Advanced Materials منتشر گردید.
طی چند سال گذشته، چاپ سه بعدی الکترونیک به علت کاربردهای بالقوه آن در حوزه های نوظهور مانند نانوالکترونیک و نانوفوتونیک، به یک فناوری امیدوارکننده تبدیل گشته است. در بین فناوری های میکروساخت سه بعدی، لیتوگرافی چند فوتونی (MPL) با قابلیت ساخت سه بعدی واقعی، سطح عالی کنترل مکانی و زمانی و هم تطبیق پذیری مواد حساس به نور که به طور عمده از پایه آکریلات تشکیل شده اند، پیشرفته ترین روش در میان روش های میکروساخت به حساب می آید.
به گفته دکتر عابدیان در این مقاله یک رزین حساس به نور با یک ماده نیمه هادی آلی برای ساخت ریزساختارهای سه بعدی بسیار رسانا با خصوصیت های ساختاری باکیفیت بالا معرفی شده است.
آنها نشان دادند که فرایند ساخت را میتوان بر روی شیشه و بستر انعطاف پذیر ماده دی متیل سیلوزان انجام داد و استفاده از رزین بدین شیوه، به صورت قابل توجهی رسانایی الکتریکی پلیمر کامپوزیت نیمه هادی آلی چاپی را زیاد می کند.
چاپ زیستی سه بعدی میکرودستگاه های نیمه هادی آلی مبتنی بر MPL دارای کاربردهای زیست پزشکی همچون برای مهندسی بافت و ساخت محصولات بیوالکترونیکی و سنسورهای زیستی است.
گروه دکتر عابدیان با موفقیت مولکول های فعال زیستی مانند لامینین و گلوکز اکسیداز را در ریزساختارهای مرکب وارد کردند و می گویند سلول ها و سنسورهای زیستی چاپ شده بدین شیوه تا ۹۴ درصد شانس زنده ماندن و بقای پایدار دارند.


منبع:

1401/04/06
12:13:25
5.0 / 5
448
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog