پرتو بلاگ
مدیر گروه رشته روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی تشریح كرد

جزئیات پذیرش دانشجوی ارشد روابط عمومی برای نخستین بار

جزئیات پذیرش دانشجوی ارشد روابط عمومی برای نخستین بار

به دنبال اضافه شدن مقطع ˮکارشناسی ارشدˮ رشته روابط عمومی با دو گرایش به دفترچه انتخاب رشته گروه علوم ارتباطات اجتماعی در سال ۱۴۰۱، یکی از تدوین کنندگان برنامه درسی این مقطع، توضیحاتی در این حوزه عرضه داد.


دکتر حسینعلی افخمی، مدیر گروه رشته روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به چارت درسی این رشته اظهار داشت: مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی شامل ۶ درس پایه، معادل ۱۲ واحد درس تخصصی الزامی، ۸ واحد درس تخصصی (اختصاصی گرایش)، ۸ واحد درس اختیاری (انتخابی گرایش) و ۴ واحد رساله است. علاوه بر این، دانشجویان باید ۶ واحد درس زبان پیش نیاز را بگذرانند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه دانشجویان همه گرایش ها باید دروس پایه و رساله را بگذرانند، عنوان کرد: قسمت دوم چارت به درس های تخصصی و اختیاری تقسیم می شود. دانشجویان هر یک از گرایش ها ۸ واحد درس تخصصی می گذرانند که با سایر گرایش ها کاملا متفاوت می باشد و از بین ۲۰ عنوان درس اختیاری هم می توانند ۸ واحد درسی خویش را انتخاب کنند. دانشجویان رشته روابط عمومی به مدت دو سال تحصیل می کنند و برپایه قوانین کلی می توانند دوره تحصیلی خویش را تا یک ترم تمدید کنند.
وی درباره دروس تخصصی این دو گرایش اظهار داشت: گرایش روابط عمومی و امور بین الملل چهار درس تخصصی با عناوین رسانه های بین المللی، دیپلماسی رسانه ای و فرهنگی، روابط عمومی بین المللی، روابط عمومی و جهانی شدن دارد. دروس تخصصی گرایش روابط عمومی صنعت و بازرگانی هم شامل ارتباط با مشتریان، ارتباطات بازاریابی، روابط انسانی در سازمان و ارتباطات سازمانی است.
وی افزود: ما برای همه گرایش های مقطع ارشد روابط عمومی دو واحد درس کارآموزی در نظر گرفتیم تا بتوانیم دانشجویان را به سازمان هایی بفرستیم که آینده شغلی آنها را مشخص نماید. به صورت مثال تا جایی که بتوانیم دانشجویانی که در گرایش امور بین الملل تحصیل می کنند را به دفاتر سازمان هایی مانند یونیسف و یونسکو در تهران، وزارت امور خارجه، وابسته های مطبوعاتی در نمایندگی های ایران در خارج از کشور یا خبرگزاری های بین المللی و شرکت هایی که فعالیتهای برون مرزی دارند معرفی می نماییم تا با فعالیتهای روابط عمومی در عرصه بین المللی آشنا گردند. درس دیگری که ما برای همه گرایش های مقطع ارشد روابط عمومی در نظر گرفتیم یادگیری از راه سمینارهای تخصصی است. به صورت مثال دانشجویان گرایش امور بین الملل ما گرچه نمی توانند به خارج از کشور بروند و فعالیت کنند، اما میتوان به صورت سمینار زمینه آشنایی را برای آنها فراهم نمود.
وی درباره شرایط کارآموزی در مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی تصریح کرد: با عنایت به محدودیت هایی که وجود دارد این درس فعلاً اختیاری است اما به علاقه دانشجویان و امکاناتی که دانشگاه می تواند فراهم آورد هم بستگی دارد. اعتقاد من این است که اگر دانشجویان دوره کارآموزی را بگذرانند و در جای مناسبی کار کنند نسبت به گذراندن دو واحد یادگیری بیشتری خواهند داشت. اما اگر فردی شاغل باشد و چند سال سابقه کار داشته باشد این فرد دیگر نیازی ندارد که دوره کارآموزی بگذراند چون ما در دوره کارشناسی ارشد فرض را بر این می گیریم که بعضی دانشجویان سابقه فعالیت در روابط عمومی را دارند. ازاین رو دلیل دیگری که این درس را اختیاری گذاشتیم همین است.
افخمی در پاسخ به این سوال که آیا در سالهای آینده زیر گروه مجزایی به رشته روابط عمومی در مجموعه امتحانی علوم ارتباطات اجتماعی اختصاص پیدا می کند یا خیر؟ اظهار داشت: آینده کاملا متفاوت خواهد شد. ما سال جاری هم برای متفاوت شدن مواد امتحانی و ضریب درس ها پیشنهاد داده بودیم. مطابق برنامه درسی مصوب وزارت علوم، پنج مبحث امتحانی برای رشته روابط عمومی وجود دارد که سه مبحث مبانی کلی ارتباط جمعی، روش تحقیق و آمار و زبان عمومی و تخصصی با کل دروس مجموعه علوم ارتباطات اجتماعی مشترک است. ضریب این درس ها در زیر گروه علوم ارتباطات یک است اما در رشته روابط عمومی برای آنها ضریب دو قائل هستیم. همینطور برای دو مبحث دیگر با عناوین فنون عملی روابط عمومی و مباحث تخصصی روابط عمومی که مختص این رشته است ضریب سه قائل هستیم. تعداد سؤالات هم معمولاً بین ۲۵ تا ۳۰ سوال خواهد بود. هم اکنون رشته های زیادی زیر یک عنوان قرار گرفتند، اما بطور قطع در آینده یک زیر گروه مجزا برای رشته روابط عمومی در نظر گرفته می شود. ما سال آینده این مورد را به سازمان سنجش اعلام می نماییم و امیدوار هستیم که موافقت این سازمان را هم بگیریم.
وی درباره شرایط دانشجویانی که از سایر رشته ها وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی می شوند اظهار داشت: وزارت علوم در همه رشته ها به دانشجویانی که رشته تحصیلی کارشناسی آنها با رشته کارشناسی ارشدشان غیر مرتبط می باشد اجازه می دهد تا سقف ۱۲ واحد درس جبرانی بگذرانند. سال جاری استثنائا به علت تاخیری که به وجود آمد نتوانستیم سؤال های امتحانی مختص رشته روابط عمومی را در دفترچه آزمون قرار دهیم اما منابع آزمون کسانی که می خواهند وارد رشته روابط عمومی شوند، با سایر رشته های گروه علوم ارتباطات اجتماعی کمی متفاوت می باشد. برای دانشجویان ورودی سال جاری در صورتیکه از رشته های نامرتبط باشند، باید تا سقف ۱۲ واحد از درسهای تخصصی دوره کارشناسی رشته روابط عمومی را بگذرانند. در این حالت به طول مدت تحصیل مجاز آنها یک ترم اضافه خواهد شد.
مدیر گروه رشته روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه علاوه بر دو گرایش موجود، سه گرایش دیگر شامل روابط عمومی و امور اجتماعی، روابط عمومی و امور فرهنگی و روابط عمومی و شبکه های اجتماعی هم به تصویب وزارت علوم رسیده است، اضافه کرد: دانشگاه علامه طباطبایی سال جاری در هر یک از گرایش های روابط عمومی و امور بین الملل و روابط عمومی صنعت و بازرگانی هشت تن دانشجو می پذیرد و فعلاً برای سه گرایش دیگر پذیرش ندارد. همینطور سال جاری در دوره شبانه پذیرش دانشجو نداریم.
وی در پاسخ به این سوال که احتمال پذیرش دانشجو در سه گرایش دیگر این رشته برای سال آینده وجود دارد اظهار داشت: دراین مورد پاسخ صریحی ندارم. اما، چون طراحی این برنامه درسی از ابتکارات همکاران دانشگاهی ما بوده که بیشتر از ۵۰ سال تجربه تدریس دوره کارشناسی را در کارنامه خود دارند، نسبت به راه اندازی و پذیرش در سه گرایش دیگر هم جای امیدواری وجود دارد.
وی افزود: درمورد سایر دانشگاه ها اطلاع دقیقی ندارم که کدام یک آمادگی پذیرش دانشجو دارند. هم اکنون به غیر از دانشگاه گلستان هیچ دانشگاه دولتی دیگری مقطع کارشناسی رشته روابط عمومی را ندارد. بنابراین، بدون تجربه دوره کارشناسی راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد دشوار به نظر می آید.
افخمی در انتها تصریح کرد: به کسانی که قصد دارند این رشته را انتخاب کنند سفارش می کنم که حتما کتابچه برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد رشته روابط عمومی را که از سایت وزارت علوم قابل دسترس است ملاحظه کنند و برای انتخاب رشته علاقه و انگیزه خودشان را در نظر بگیرند.
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، گروه آموزشی روابط عمومی یکی از سه گروه آموزشی دانشکده علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی است که در کنار گروههای آموزشی روزنامه نگاری و ارتباطات اجتماعی قرار دارد. همینطور تدریس رشته های علوم ارتباطات، روزنامه نگاری و مدیریت رسانه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای علوم ارتباطات نزدیک به سه دهه در این مرکز دانشگاهی پیشینه دارد.
منبع:

1401/04/07
10:03:28
5.0 / 5
433
تگهای خبر: جهان , دانشگاه , سازمان , سایت
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog