پرتو بلاگ

آغاز رقابت بیشتر از نیم میلیون داوطلب در دومین روز کنکور

آغاز رقابت بیشتر از نیم میلیون داوطلب در دومین روز کنکور

به گزارش پرتوبلاگ دومین روز برگزاری کنکور سراسری با رقابت ییش از ۵۶۳ هزار نفر از داوطلبان دو گروه آزمایشی ریاضی و فنی و همینطور علوم انسانی از بامداد امروز پنج شنبه ۹ تیر ماه در بیشتر از ۴۱۷ حوزه امتحانی شروع شد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، رقابت داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ از روز گذشته چهارشنبه هشتم تیرماه جاری با رقابت بیشتر از ۱۶۱ هزار داوطلب گروه آزمایشی در ۴۱۷ شهرستان و بخش مختلف شروع شد.
تعداد یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب گروههای مختلف آزمایشی آزمون سراسری طی چهار روز یعنی چهارشنبه ۸، پنج شنبه ۹، جمعه ۱۰ و شنبه ۱۱ تیرماه به رقابت می پردازند و داوطلبان کنکور سال جاری، در مقایسه با سال قبل ۱۲۱ هزار و ۱۶۶ داوطلب(حدود ۹.۲ درصد) بیشتر شده اند.
کنکور ۱۴۰۱ در ۱۷ حوزه آزمونی ۱۵ کشور خارجی هم برگزار می گردد و با احتساب حوزه های فرعی مجموعا ۲۹۱۱ حوزه امتحانی، کنکور سال جاری را برگزار می کنند.
بامداد روز پنج شنبه ۹ تیرماه آزمون گروه ریاضی و فنی و گروه انسانی، بامداد فردا جمعه ۱۰ تیرماه آزمون گروه داوطلبان علوم تجربی و در نهایت بامداد روز شنبه ۱۱ تیرماه هم آزمون داوطلبان گروه زبان های خارجی برگزار می شود.
سال جاری در گروه ریاضی و فنی ۱۴۵ هزار و ۶۱۵ داوطلب، در گروه علوم تجربی ۵۷۴ هزار و ۷۵۱ داوطلب، در گروه علوم انسانی ۴۱۲ هزار و ۵۲۵ داوطلب، در گروه آزمایشی هنر ۱۶۱ هزار و ۳۷۸ داوطلب، شرکت کننده خواهند کرد و در نهایت در زبان های خارجی هم ۱۹۴ هزار و ۹۵۱ داوطلب شرکت کردند که بعد از چند سال متوالی آمار داوطلبان گروه انسانی افزایش و به تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی نزدیک شده است.
به صورت کلی تعداد داوطلبان زن در کنکور سال جاری ۹۱۵ هزار و ۴۱ نفر و تعداد داوطلبان مرد ۵۷۴ هزار و ۱۷۹ نفر می باشد که بر این اساس ۶۱ درصد کنکوری های سال جاری را زنان و ۳۹ درصد را هم مردان می سازند.
آزمون امروز، ساعت ۸ بامداد شروع می شود و درهای حوزه های امتحانی ساعت ۷ و نیم بسته شده اند و داوطلبان می بایست پیش از این ساعت در جلسه آزمون حاضر می بودند.
نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ اواسط مرداد ماه جاری از راه سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در کنکور ۱۴۰۱ با فاصله ۴ تا ۵ روز یعنی از دهه سوم مرداد می توانند انتخاب رشته خویش را شروع کنند.
نتایج همه آزمون های ملی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از نیمه دوم شهریور ماه اعلام خواهد شد.
سازمان سنجش آموزش کشور همینطور اعلام نمود که نتایج نهایی کنکور هفته آخر شهریور ماه بر روی سایت این سازمان منتشر می شود.
سال جاری برای نخستین بار تعداد پاسخنامه های کنکور مهم ترین تغییر آزمون خواهد بود که البته تعداد دفترچه ها هم تغییر پیدا کرده است.
بر این اساس یک دفترچه عمومی و در کنار آن یک پاسخنامه عمومی به داوطلب داده خواهد شد و تعداد سؤالات عمومی ۱۰۰ سؤال می باشد که ۲۵ سؤال زبان و ادبیات فارسی، ۲۵ سؤال زبان عربی، ۲۵ سؤال فرهنگ و معارف اسلامی و ۲۵ سؤال هم زبان خارجی خواهد بود. این سؤالات در یک دفترچه عمومی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان ۷۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی در اختیار خواهند داشت و پس از اتمام این زمان، پاسخنامه به همراه دفترچه از داوطلبان گرفته می شود.
در گروههای دیگر کنکور وضعیت سؤالات آزمون های اختصاصی مقداری تغییر کرده است، مثلاً در گروه آزمایشی هنر یک دفترچه اختصاصی با ۱۶۰ سؤال به داوطلب داده می شود و داوطلب باید در ۱۶۵ دقیقه به سؤالات پاسخ دهد.
در گروه علوم ریاضی هم علاوه بر دفترچه عمومی، دفترچه شماره ۲ اختصاصی به تعداد ۵۰ سؤال ریاضیات توزیع می شود که زمان پاسخگویی آن ۸۰ دقیقه می باشد.
ضمن این که دفترچه شماره سه در ارتباط با دفترچه فیزیک با ۴۰ سؤال و شیمی هم با ۳۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه به داوطلبان داده می شود. ازاین رو این گروه سه دفترچه و سه پاسخنامه را دریافت خواهند کرد.
در گروه علوم انسانی داوطلبان یک دفترچه عمومی را خواهند داشت. علاوه بر آن دو دفترچه اختصاصی که یکی از دفترچه های شماره ۲ به ۲۰ سوال ریاضی، ۱۵ سؤال اقتصاد، ۳۰ سؤال زبان و ادبیات فارسی و ۲۰ سؤال علوم اجتماعی پاسخ می دهند و در دفترچه بعدی که ۹۰ سؤال است به ۲۰ سؤال زبان عربی، ۱۵ سؤال تاریخ، ۱۵ سؤال جغرافیا، ۲۰ سوال فلسفه و منطق و ۲۰ سؤال روانشناسی در ۸۰ دقیقه پاسخ خواهند داد.
در واقع هر دفترچه با یک پاسخنامه داده می شود که پس از اتمام، پاسخنامه ها به همراه دفترچه گرفته خواهد شد.
در گروه علوم تجربی که در بامداد جمعه ۱۰ تیرماه برگزار می گردد هم علاوه بر دفترچه عمومی، دفترچه شماره ۲ هم توزیع می شود و در این دفترچه ریاضی ۳۰ سؤال، زیست شناسی ۵۰ سؤال خواهد بود که در ۹۰ دقیقه داوطلبان پاسخ می دهند و در دفترچه شماره ۳ هم که دفترچه اختصاصی دوم داوطلبان است ۳۰ سؤال فیزیک، ۳۵ سؤال شیمی و ۲۰ سؤال زمین شناسی گنجانده شده و داوطلبان هم باید در ۹۰ دقیقه به سؤالات پاسخ دهند و داوطلبانی که بهیاری در گروه علوم تجربی انتخاب می کنند دفترچه شماره ۴ را هم دریافت خواهند کرد که ۳۵ سؤال در آن با مدت پاسخگویی ۲۰ دقیقه گنجانده شده است.
آخرین گروه آزمایشی کنکور زبان است که این داوطلبان هم علاوه بر ۱۰۰ سؤال عمومی در دفترچه اختصاصی به ۷۰ سؤال در ۱۰۵ دقیقه پاسخ خواهند داد.

منبع:

1401/04/10
13:20:18
5.0 / 5
461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog