پرتو بلاگ
معاونت علمی :

نیازهای اولویت دار کشور با تولیدات ایران ساخت تامین می شود

نیازهای اولویت دار کشور با تولیدات ایران ساخت تامین می شود

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود نیازهای اولویت دار کشور با تولیدات ایران ساخت و اجرای طرح های ملی برطرف می شود.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در بین تمامی ابزارهای حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح های کلان ملی فناوری در حوزه های راهبردی و اولویت دار یکی از ابزارهای اصلی است.
محصولات دانش بنیان ایران ساخت که در چارچوب طرح های کلان ملی فناوری از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می شوند، دارای پیچیدگی های فناورانه با قابلیت تجاری سازی هستند که اجرای آنها نیازمند مشارکت گسترده نقش آفرینان بخش های متعدد همچون بخش خصوصی است.
طرح های کلان ملی فناوری بخش مهمی از فعالیتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محسوب می شوند. این طرح ها از خصوصیت های بارزی مانند اثربخشی ملی، منطقه ای و بین المللی، ایجاد هم افزایی و هماهنگی بین المللی بخش خصوصی برای انجام طرح های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه برخوردار می باشند.
شناسایی طرح های قابل عرضه و تجاری سازی
در مرکز طرح های کلان ملی فناوری، سه نسل از طرح ها قابل شناسایی و معرفی است. نسل نخست، طرح های بزرگ علمی هستند که با اینکه جنبه فناورانه دارند اما در عمل، کارکرد آنها از جنس زیرساخت فعالیتهای علمی مهم کشور است.
طراحی و ساخت شتابگر ملی و رصدخانه ملی ایران نمونه هایی از طرح های نسل اول هستند. جنبه های فنی و تخصصی این طرح ها بسیار پیچیده هستند که برای انجام این طرح ها احتیاج به همکاری بین دستگاه ها است و بنابراین عنوان ابر پروژه را به خود اختصاص داده اند. هزینه های بسیار سنگین این پروژه ها از عوامل عدم اتمام بموقع و موفقیت آنها در سالهای نخست بود، مجریان این طرح ها و بهره برداران آنها عموما دستگاههای دولتی یا افراد حقیقی شاغل در مراکز علمی بودند.
نسل دوم طرح های کلان ملی فناوری دارای خصوصیت محصول محور هستند، البته محصولاتی که میتوان نیازی درحال یا آینده برای آن قابل تصور بود. از نمونه این طرح ها میتوان به تولید مواد مؤثره دارویی، بومی سازی داروهای وارداتی و تجهیزات پزشکی اشاره نمود.
مجریان این طرح ها عموما بخش خصوصی یا شرکتهای وابسته به بخش دولتی بودند و با اینکه لزوم کاربرد آن توسط نهادهای مسئول دولتی تأیید شده است اما بهره بردار بالفعل نداشته اند. توجه جدی برای رسیدن محصولات به سطح تجاری سازی فناوری، خصوصیت خاص این نسل از طرح های کلان ملی فناوری است.
نسل سوم طرح های کلان ملی فناوری علاوه بر خصوصیت های عمومی سه گانه طرح های کلان ملی شامل پیچیدگی فناوری در کشور، نیاز بهره بردار نهایی و تولید یک محصول جدید و فناورانه، دو خصوصیت عمده دیگر هم داشتند. در این نسل از طرح ها به علت ورود محصول به بازار در مقیاس بزرگتر، بهره بردار در تأمین منابع مالی طرح ها مشارکت دارد و همینطور از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان هم در آن استفاده شده است.
بررسی های آماری نشان داده است که مرکز طرح های کلان ملی فناوری از آغاز تأسیس خود در اواخر سال ۱۳۸۷ تا انتهای خرداد ۱۴۰۰ تعداد ۳۵۹ طرح را با اعتباری بالغ بر ۱۶۸۶ میلیارد تومان مصوب کرده است. سهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این اعتبار مصوب ۷۷۵ میلیارد تومان بوده است. اعتبارات مصوب مرکز طرح های کلان ملی در سالیان گذشته رشد فزاینده ای را تجربه کرده است.
طرح های مصوب به علت اتخاذ رویکردهایی نوین در انتخاب طرح ها و تخصیص منابع توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رشد کمی و کیفی پیدا کرده اند. طبق بررسی ها از کل طرح های کلان ملی، ۲۵۸ طرح در بازه زمانی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ مصوب شده اند، به عبارت دیگر ۷۲ درصد طرح ها در این بازه زمانی فعالیت خویش را شروع کرده اند.
استفاده از تمامی ظرفیت ها
در اولویت بندی و پشتیبانی از طرح های کلانی ملی فناوری، ۱۰ حوزه کاربردی سلامت، کشاورزی و صنایع غذایی، حمل و نقل پیشرفته، صنایع راهبردی، انرژی، دیجیتال و هوشمندسازی، دانش های بنیادی، محیط زیستی، مواد، تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته مورد توجه قرار گرفته اند.
همچنین با عنایت به نیاز کشور، بیشترین میزان جذب حمایت ها پس از حوزه سلامت، حوزه های کشاورزی و صنایع غذایی، حمل و نقل پیشرفته، دانش های بنیادی، صنایع استراتژیک و حوزه انرژی هستند.
استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، قزوین و البرز به ترتیب بیشترین میزان حجم ریالی اعتبارات را به خود اختصاص داده اند. در این میان رقمی بیشتر از ۷۰ درصد از سهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اعتبارات مصوب طرح های کلان ملی فناوری به دو استان تهران و اصفهان تخصیص یافته است.
مرکز طرح های کلان ملی فناوری با اهرم کردن منابع مالی خود، بودجه سازمان های خصوصی و دولتی را به جریان می اندازد و به سمت توسعه فناوری هدایت می کند. اعتبار تخصیص یافته از جانب معاونت علمی و فناوری منجر به جذب بودجه و سرمایه سایر سازمان ها، نهادها و بخش خصوصی می شود.
ماهیت طرح های کلان ملی عموما بر اساس اهمیت راهبردی دستیابی کشور به فناوری های نوآورد و ارزش افزوده بالای آن در اقتصاد مبتنی بر دانش مفهوم پیدا می کند، در عین حال اشتغال هم بعنوان یک هدف فرعی مورد توجه قرار می گیرد. برآورد می شود منابعی که صرف طرح های کلان ملی شده، به صورت مستقیم سبب اشتغال و تداوم فعالیت بیشتر از ۳۰۰۰ نیروی انسانی تحصیلکرده دانشگاهی شده است.

1401/04/22
21:20:07
5.0 / 5
413
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog