پرتو بلاگ
برای كنترل اشیاء كوچك؛

عنکبوت مرده به ربات تبدیل می شود!

عنکبوت مرده به ربات تبدیل می شود!

به گزارش پرتوبلاگ گیره های رباتیکی زیادی با الهام از حیوانات مختل ابداع شده اند، اما حالا محققان آمریکایی روشی ابداع نموده اند تا با استفاده از عنکبوت های مرده اشیای بسیار کوچک را کنترل کنند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، عنکبوت ها بر خلاف پستانداران که اعضای بدن خویش را می کشند یا منقبض می کنند، می توانند با کمک فشار هیدرولیکی پاهایشان را حرکت دهند. به صورت دقیق تر در بدن این حشره یک محفظه پروزوما (ناحیه قدامی بدن یک بی مهره) نزدیک سر قرار دارد که هنگام منقبض شدن پاها، خون را به آنجا می فرستد. این روند سبب می شود پاها کشیده شوند. هنگامیکه فشار کم می شود، پاها به عقب کشیده می شوند.
تعدادی از پژوهشگران به رهبری دانیل پرستون و فی یاپ در دانشگاه رایس ایالت تگزاس تصمیم گرفتند با انجام پژوهشی مشخص کنند آیا میتوان به صورت دستی چنین حرکاتی را در عنکبوت های گرگی ایجاد کرد یا خیر. محققان این حوزه از تحقیق را «نکروباتیک» (necrobotics) نامیده اند. فرآیند مذکور با کشتن عنکبوت شروع می شود و بعد از آن سوزنی در محفظه پروزوما قرار دادند. سپس یک قطره چسب به نقطه قرار گرفتن سوزن افزوده شد تا آنرا درجای خود نگه دارد. با استفاده از سرنگی که به سوزن متصل است، مقدار اندکی هوا به اتاقک وارد شد و در نتیجه پاهای حیوان مرده باز شدند. هنگامیکه هوا به بیرون کشیده شد، پاها جمع شدند. در آزمایش هایی که تا به حالا انجام شده گیره های نکروباتیکی توانستند باری بیشتر از ۱۳۰ درصد وزن عنکبوت را حمل کنند. به قول محققان یک لاشه عنکبوت می تواند هزار چرخه باز و بسته کردن را تحمل کند. آنها امیدوارند با افزودن پوششی پلیمری مدت زمان استفاده از این نکروبات را بالا برند. هرچند نکروبات ها کمی ترسناک هستند اما گیره هایی که با این روش ساخته می شوند، در عمل کاربردی هستند. به قول پرستون میتوان از آنها برای فعالیتهای مختلف بلند کردن و قرار دادن اجسام، فعالیتهای تکراری مانند دسته بندی یا حرکات دادن اجسام در مقیاس کوچک و حتی سرهم بندی تجهیزات میکروالکترونیک استفاده نمود. علاوه برآن عنکبوت ها در محیط زیست تجزیه می شوند، ازاین رو چالش تولید زباله هم برطرف می شود. این تحقیق به تازگی در ژورنال « ادونسد ساینس» انتشار یافته است.

1401/05/05
07:58:28
5.0 / 5
1208
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پرتو بلاگ Parto Blog