پرتو بلاگ

کمباین بادی ارزانقیمت از نسیم ملایم برق تولید می کند

کمباین بادی ارزانقیمت از نسیم ملایم برق تولید می کند

به گزارش پرتوبلاگ، سیستم های تولید انرژی بادی معمولا بسیار بزرگ و گران قیمت هستند، ولی دانشمندان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور کمباین بادی ارزان قیمتی ساخته اند که از نسیم ملایم برق تولید می کند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، خیلی از محققان بر روی راهکارهای کم هزینه تولید برق کار می کنند. پژوهشگران سنگاپوری یک دستگاه ارزانقیمت ساخته اند که به اندازه کافی حساس است تا انرژی را از یک نسیم ملایم گرفته و آنرا به الکتریسیته تبدیل کند و به اندازه کافی برای یک سنسور تجاری کوچک برق تولید نماید.
این کمباین کوچک و کم هزینه است و ابعادی در حدود ۱۵×۲۰ سانتی متر دارد. این ابزار شامل یک کنسول است و صفحه میانی آن دارای لایه هایی است که انرژی را از راه اثر تریبوالکتریک (الکتریسیته مالشی) دریافت و مهار می کند. برق در این ابزار با جدا شدن بار الکتریکی از لایه های صفحات میانی تولید می شود که این امر هم ناشی از ارتعاشات بعد از وزش باد است.
استفاده از این نوع فناوری تریبوالکتریک در سایر ماشین های بادی پیشرفته، مانند دستگاههای پوشیدنی متداول می باشد که هنگام راه رفتن افراد از باد انرژی تولید می کنند.
ابزار مذکور برای نصب در بیرون ساختمان ها در محیط های شهری طراحی شده است. دانشمندان در آزمایش خود نشان دادند که می تواند انرژی برق را از یک نسیم ملایم هم به دست آورند و از این طریق میتوان تا ۲۹۰ میکرووات برق تولید کرد. این رقم تا سه ولت قابل افزایش است و همینطور برق را میتوان جهت استفاده در مواقعی که باد وجود ندارد ذخیره کرد.
در یک آزمایش دیگر، از این دستگاه برای تغذیه ۴۰ لامپ ال ای دی به صورت مداوم با بادی که با سرعت چهار متر در ثانیه می وزید استفاده شد. گروه سازنده به کار برای بهبود عملکرد دستگاه ادامه می دهد و درحال تجاری سازی این فناوری هستند.


منبع:

1401/07/22
13:15:42
5.0 / 5
366
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog