پرتو بلاگ
نگاهی به فلسفه وجودی پردیس های خودگردان و آورده مالی آنها برای دانشگاه؛

پول بده، دانشگاه دولتی درس بخون!

پول بده، دانشگاه دولتی درس بخون!

به گزارش پرتوبلاگ، چند سالی است که دانشگاه های برتر و مطرح با راه اندازی پردیس های خودگردان و تعیین شهریه های گزاف، مبادرت به جذب دانشجو کرده و بدین سان منبع درآمدی برای خود بوجود آورده اند، این در شرایطی است که گاها این دانشگاه ها از بودجه عمومی کشور هم سهم قابل توجهی دارند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، چند سال پیش "پردیس های بین الملل" در دانشگاه های تراز اول کشور بوجود آمد که هدف اصلی از تشکیل آنها پیشگیری از مهاجرت دانشجویان به دیگر کشورها و جذب دانشجو از کشورهای خارجی بود. ولی ظاهرا شرایط طبق نقشه راه ترسیم شده پیش نرفت و دانشجویان خارجی چندان جذب پردیس های این دانشگاه ها نشدند و بدین سان گاها عنوان "پردیس بین المللی" جای خویش را به "پردیس خودگردان" یا "پردیس دانشگاهی" داد.
پردیس های خودگردان شعبه هایی از دانشگاه های دولتی هستند که با هدف پذیرش دانشجو در برابر دریافت هزینه تاسیس شده اند. تحصیل در این دانشگاه ها از دو شیوه شامل شرکت در آزمون های سازمان سنجش و دیگری شرکت در آزمون اختصاصی پردیس های خودگردان، صورت می گیرد که البته هر یک از این دو روش شرایط و ضوابط خویش را دارند.
تا سال ۱۳۹۲ قبولی در پردیس های خودگردان دانشگاه ها به صورت نیمه متمرکز بود. بدین سان که در ابتدا سه برابر ظرفیت هر رشته محل، به مصاحبه دعوت می شدند و بعد از انجام مصاحبه و به شرط تسلط بر زبان انگلیسی، قبولی داوطلب قطعی می شد و وی می توانست به تحصیل ادامه دهد. اما از سال ۹۳ قبولی در این دانشگاه ها تک مرحله ای شد و پذیرش ها صرفاً با بیان سازمان سنجش صورت می پذیرفت.
نکته قابل توجه در مورد پردیس های خودگردان اینست که میتوان در آنها با رتبه های به مراتب پایین تر از دانشگاه های دولتی، در رشته های برتر پذیرش شد. اما شرط این پذیرش اینست که دانشجو باید توان مالی بالایی داشته باشد و بتواند در ازای پرداخت شهریه ای بالا در دانشگاه های برتر کشور درس بخواند و بعضاً از امکانات عرضه شده به دانشجویان نوبت روزانه بهره مند شود.
شهریه ای که از دانشجویان پردیس خودگردان دریافت می شود، به غیر از بودجه ای است که هر ساله به دانشگاه ها تخصیص می یابد.
وجود پردیس های خودگردان در حالی است که دانشگاه های غیر دولتی همچون دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه غیرانتفاعی همانطور که از اسمشان پیداست، از طرق دیگر و غالبا از راه شهریه دانشجویان بودجه خویش را تأمین می کنند و از همان ابتدای تشکیل این دانشگاه ها هم تکلیف آنها مشخص بوده و شهریه بگیر بوده اند...
امروزه حدود ۳۰۰ دانشگاه غیردولتی مبادرت به پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی می کنند که البته طی سالهای اخیر با مشکل افزایش صندلی های خالی مواجه بوده اند.
این دانشگاه ها از دانشجویان شهریه دریافت می کنند ولی باید به این نکته هم اشاره نمود که مبلغ شهریه دانشگاه های غیردولتی از پردیس های خودگردان دانشگاه های دولتی کمتر است و در بعضی از رشته ها میزان شهریه این دانشگاه ها نسبت به شهریه پردیس خودگردان تفاوتی فاحش دارد.

شهریه پردیس های خودگردان
شهریه پردیس های خودگردان از دو بخش شهریه ثابت و متغیر تشکیل شده که بر مبنای مصوبات وزارت علوم و مطابق تصمیمات هیئت امنای دانشگاه های مربوط تعیین و از پذیرفته شدگان دریافت می شود.
به طور کلی، شهریه دوره پزشکی عمومی در پردیس های خودگردان به ازای هر ترم ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان و شهریه رشته های پیراپزشکی در این دوره حدودا ۵ تا ۶ میلیون تومان است.
همچنین، مجموع شهریه یک ترم دانشجویان کارشناسی ارشد نزدیک به ۵ میلیون تومان در گروه انسانی و ۷ میلیون تومان در گروه ریاضی و شهریه پردیس خودگردان مقطع دکتری ۵ تا ۱۵ میلیون تومان در هر ترم است. رقم دقیق شهریه را هر سال هیئت امنای هر دانشگاه تعیین و در پورتال رسمی خود اطلاع رسانی می کند.
پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف
امسال شهریه ثابت پردیس خودگردان در این دانشگاه برای همه مقاطع بیشتر از ۱۶ میلیون تومان، شهریه متغیر ۱۱ میلیون تومان و هر واحد درس عملی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام شده است.
پردیس خودگردان دانشگاه تهران
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران به سه دسته نوبت دوم، خودگردان و مجازی تقسیم می شوند. گران ترین شهریه ثابت در این مقطع به سایر گروه ها به جز علوم انسانی در پردیس خودگردان با مبلغ پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان متعلق می باشد. این شهریه هم در مقایسه با سال قبل ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
مقطع دکتری در نوبت دوم و پردیس خودگردان دانشگاه تهران حکایت از آن دارد که گران ترین شهریه ثابت در ارتباط با شهریه سایر گروه ها با نرخ ۶ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان در پردیس خودگردان است. اما گران ترین مدرکی که دانشگاه تهران برای دانشجویان خود در پردیس خودگردان صادر می کند، در ارتباط با رشته های علوم انسانی و علوم رفتاری است. بر این اساس، مبلغ کل شهریه در مقطع دکتری تخصصی پردیس خودگردان ۱۵۱ میلیون تومان است و شهریه هر ترم به صورت کلی ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان آب می خورد.
بر اساس اعلام دانشگاه تهران، این شهریه بدون احتساب هزینه خوابگاه، غذا، بیمه و سایر موارد همینطور به صورت علی الحساب است. البته شهریه تحصیلی در هشت قسط مساوی در ابتدای هر نیم سال از دانشجویان دریافت می شود. اگر هم دانشجویی فکر انصراف از تحصیل در این دوره داشت، باید دور پس گرفتن شهریه را خط بکشد چون که دانشگاه شهریه را عودت نمی دهد.
پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی
بر اساس مصوبه هیأت امنای دانشگاه شهید بهشتی، شهریه ثابت پردیس خودگردان، انتقال خارج به داخل و میهمان تک درس در سایر گروه ها به جز علوم انسانی، ۱۳ میلیون تومان و برای امتحان جامع هم مبلغ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تصویب شده است.
در مقطع کارشناسی ارشد که شامل نوبت دوم، مجازی و پردیس خودگردان می شود، شهریه های ثابت از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نوبت دوم و افزایش سنوات از ترم ششم شروع می شود و به مبلغ هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در پردیس خودگردان، انتقال خارج به داخل و میهمان تکدرس می رسد.
پردیس خودگردان دانشگاه علم و صنعت
بر اساس مصوبه هیأت امنای دانشگاه علم و صنعت، شهریه ثابت هر نیم سال برای مقطع دکتری در پردیس خودگردان مبلغ ۱۲ میلیون تومان، مقطع کارشناسی ارشد پنج میلیون و ۷۶۰ هزار تومان اعلام شده است.

شهریه دانشگاه غیرانتفاعی
طبیعتا شهریه این دانشگاه هم برای رشته های متعدد با هم متفاوت می باشد. بعنوان مثال حدودا شهریه مقطع کارشناسی ارشد رشته های فنی و مهندسی: ۵ میلیون الی ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای رشته های علوم پایه: ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان الی ۵ میلیون تومان و رشته های علوم انسانی: ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار الی ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.
همچنین این میزان شهریه برای مقطع کارشناسی پیوسته برای رشته های فنی و مهندسی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار الی ۴ میلیون تومان، رشته های علوم پایه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار الی ۳ میلیون تومان و رشته های علوم انسانی ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار الی ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان است.

دانشگاه آزاد اسلامی
در دانشگاه آزاد اسلامی، میزان دریافت شهریه از دانشجویان به چند عامل بستگی دارد و بنا به تعدد واحدها و رشته های عرضه شده در این دانشگاه، نمی توان میزان واحدی برای شهریه های این دانشگاه ارائه نمود. شهریه دانشگاه آزاد از یک سو به نوع واحد و منطقه ای که خدمات عرضه می دهد(سطح واحد) و از طرفی به هزینه تمام شده رشته و میزان تقاضای رشته تحصیلی بستگی دارد و هزینه این دانشگاه از راه منابع دانشگاه و شهریه دانشجویان تأمین می شود.
حال با عنایت به این که بودجه دانشگاه های دولتی از مبالغ دریافت شده در پردیس های خودگردان مجزا است، در زمینه نحوه صرف شهریه های دریافتی از دانشجویان پردیس ابهام وجود دارد. از طرفی باید دید آیا دانشگاه های برتر کشور می توانند در رشته های پر طرفدار، در ازای دریافت پول مبادرت به جذب دانشجویانی کنند که شاید بعضی از آنها به علت رتبه های نه چندان بالا، از عیار علمی بالایی برخوردار نیستند ولی با عنایت به شرایط مالی مطلوبی که دارند، امکان نشستن بر صندلی دانشگاه های تراز اول کشور، آن هم در رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را دارند!؟ گرچه باید به این نکته هم توجه داشت که در مدرک فارغ التحصیلی دانشجویان این دانشگاه ها، عنوان" پردیس خودگردان" ذکر می شود.
با توجه به این که اسامی دانشگاه های بزرگی چون شریف، تهران و... در عنوان این پردیس های دانشگاهی مطرح است، میزان شهریه این پردیس ها قابل توجه بوده و دانشجویان و خانواده های متمول جذب این نام ها شده و به سادگی در ازای پرداخت پول می توانند امکان تحصیل فرزندان خود در پردیس این دانشگاه های تراز اول را فراهم نمایند، این مورد می تواند به مثابه زنگ خطری برای اعتبار دانشگاه های مطرح کشور تلقی شود.1401/07/27
09:55:36
5.0 / 5
394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پرتو بلاگ Parto Blog