پرتو بلاگ

معرفی بالاترین دانشگاه های آلمان در سال ۲۰۲۳

معرفی بالاترین دانشگاه های آلمان در سال ۲۰۲۳

پرتوبلاگ: نظام رتبه بندی ˮتایمزˮ بتازگی دانشگاه های جهان و هر کشور را رتبه بندی کرده است. در این گزارش 10 دانشگاه برتر آلمان در سال 2023 معرفی می گردند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از وب سایت رسمی تایمز هایر اجوکیشن، دانشگاه های آلمان در سطح جهان عملکرد تقریباً خوبی دارند. به نحوی که بیش از ۱۰ دانشگاه این کشور در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.
در آخرین رتبه بندی "تایمز هایر اجوکیشن"(Times Higher Education) برای سال ۲۰۲۳ میلادی، دانشگاه های مختلف جهان برمبنای ۱۳ شاخص با دقت مورد بررسی قرار گرفتند و عملکرد آنها در چهار حوزه شامل: "آموزش"، "تحقیق"، "انتقال دانش" و "چشم انداز بین المللی" ارزیابی شد.
اما در این میان دانشگاه ها به تفکیک هر کشور نیز مورد بررسی قرار گرفتند که رتبه بندی دانشگاه های آلمان به شرح زیر است:
۱- دانشگاه "فنی مونیخ"(Technical University of Munich)
دانشگاه فنی مونیخ یک دانشگاه تحقیقاتی در مونیخ آلمان است. این دانشگاه یکی از بزرگترین و برجسته ترین موسسات فناوری آلمان است. دانشگاه فنی مونیخ (TUM) یکی از دانشگاه های برتر اروپا و متعهد به تعالی در تحقیق و تدریس، آموزش بین رشته ای و ارتقاء فعال دانشمندان جوان است. این دانشگاه همین طور پیوندهای محکمی با شرکتها و موسسات علمی در سراسر جهان دارد و از اولین دانشگاه های آلمان شمرده می شود.
رتبه جهانی: ۳۰


۲- دانشگاه "لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ"(Ludwig Maximilian University of Munich)
از بزرگترین دانشگاه های آلمان و یکی از دانشگاه های برتر آن کشور است که در شهر مونیخ قرار دارد. این نخستین دانشگاه ایالت بایرن بوده که در سال ۱۴۷۲ میلادی در شهر اینگولشتات (۸۰ کیلومتری شمال مونیخ، که در آن زمان دهکده کوچکی بود) بنیان گذاری شد و بعد از اشغال شهر توسط ارتش فرانسه در سال ۱۷۹۹ به شهر لاندزهوت و سپس به شهر مونیخ منتقل گشت.
رتبه جهانی: ۳۳


۳- دانشگاه "هایدلبرگ"(Heidelberg University)
دانشگاه هایدلبرگ قدیمی ترین و برجسته ترین دانشگاه آلمان و در زمرهٔ مشهورترین دانشگاه های دنیا به شمار می آید. این دانشگاه در سال ۱۳۸۶ میلادی تأسیس شد.
دانشکده پزشکی هایدلبرگ از بهترین دانشکده های پزشکی اروپا و دنیا بشمار می رود و سالیانه مقالات خیلی از این دانشگاه در مجلات معتبر دنیا به چاپ می رسد. این دانشگاه در خیلی از رشته ها رتبه ای برابر و حتی بالاتر از دانشگاه آکسفورد و دیگر دانشگاه های مطرح دنیا کسب کرده است.
رتبه جهانی: ۴۳


۴- "شاریته - دانشگاه پزشکی برلین"( Charité)
دانشگاه پزشکی برلین یکی از بزرگترین بیمارستان های دانشگاهی اروپاست که در سال ۱۷۱۰ میلادی تأسیس شد و وابسته به دانشگاه هومبولت برلین و دانشگاه آزاد برلین است.
این بیمارستان آموزشی همکاری گسترده ای با بنیاد پژوهش آلمان دارد و یکی از بزرگترین مراکز پژوهش های پزشکی در آلمان است. بیش از نیمی از برندگان جایزهٔ نوبل پزشکی آلمان، از حمله امیل آدولف فون برینگ، روبرت کخ و پاول ارلیش از پزشکان این بیمارستان بودند.
رتبه جهانی: ۷۳


۵- دانشگاه "هومبولت برلین"(Humboldt University of Berlin)
این دانشگاه که در شهر برلین قرار دارد، طی دو قرن گذشته جایگاه خیلی از بزرگان و اندیشمندان آلمانی بوده است. دانشگاه هومبولت یکی از ۱۱ برنده جایزه بالاترین دانشگاه های قدیمی آلمان است و همیشه یکی از بهترین دانشگاه های اروپا و از بالاترین ها در حوزه هنر و علوم انسانی در سطح جهان بوده است.
رتبه جهانی: ۸۶۶- دانشگاه "توبینگن"( University of Tubingen)
دانشگاه توبینگن با تاسیس در سال ۱۴۷۷ میلادی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های آلمان است که در شهر توبینگن واقع شده است. این دانشگاه در رشته های مختلف پزشکی، علوم طبیعی و علوم انسانی فعال است.
این دانشگاه دارای دانشکده های دانشکده علوم دینی پروتستان، دانشکدهٔ علوم دینی کاتولیک، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی و بیمارستان های دانشگاهی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم اقتصاد و علوم اجتماعی و دانشکده علوم است.
رتبه جهانی: ۸۶ ( مشترک با دانشگاه هومبولت برلین)


۷- دانشگاه "بن"(University of Bonn)
دانشگاه بن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در ایالت نوردراین وستفالن آلمان است که در ۱۸ اکتبر سال ۱۸۱۸ تأسیس شده است. این دانشگاه با بیش از ۳۶ هزار دانشجو، یکی از بزرگترین دانشگاه های آلمان است.
دانشکده های این دانشگاه شامل دانشکده حقوق، دانشکده الهیات کاتولیک، دانشکده الهیات پروتستان، دانشکده اقتصاد، دانشکده کشاورزی، دانشکده ریاضی و علوم طبیعی، دانشکده هنر، دانشکده پزشکی می شود.
رتبه جهانی: ۸۹


۸- دانشگاه "آزاد برلین"(Free University of Berlin)
این دانشگاه که یکی از بزرگترین دانشگاه های برلین است و در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی و علوم پایه دانشجو می پذیرد، در سال ۱۹۴۸ میلادی در دوران جنگ سرد و با حمایت آمریکایی ها راه اندازی شد.
دانشگاه آزاد برلین با داشتن ۳۰ درصد استادِ زن، بیشترین عضو هیات علمی "زن" را در اختیار دارد.
دانشگاهیان این دانشگاه تا حالا ۵ مرتبه موفق به کسب جایزه بزرگ نوبل شده اند.
رتبه جهانی: ۹۱


۹- دانشگاه "فنی آخن"(RWTH Aachen University)
دانشگاه فنی" آخن" دانشگاهی پژوهشی در حوزه فناوری، واقع در آخن آلمان است که با بیش از ۴۵ هزار دانشجو در ۱۵۷ رشته، بزرگترین دانشگاه آلمان در رشته های فنی و مهندسی بشمار می رود.
دانشگاه آخن در حوزه های مهندسی و فناوری خصوصاً مهندسی مکانیک، برق، صنایع، علوم کامپیوتر، فیزیک و شیمی شهرت جهانی دارد. این دانشگاه دارای بیشترین بودجه تحقیقاتی و بالاترین درآمد سرانه هیئت علمی در رابطه با صنعت در بین تمام دانشگاه های آلمان است.
دانشگاه آخن در حوزه های مختلفی در مهندسی و فناوری خصوصاً مهندسی مکانیک، برق، صنایع، علوم کامپیوتر، فیزیک و شیمی نیز شهرت جهانی دارد. این دانشگاه دارای بیشترین بودجه تحقیقاتی و بالاترین درآمد سرانه هیات علمی در رابطه با صنعت در بین تمام دانشگاه های آلمان است.
رتبه جهانی: ۹۹


۱۰- دانشگاه "فرایبورگ" (University of Freiburg)
این دانشگاه در سال ۱۴۵۷ توسط خاندان هابسبورگ به عنوان دومین دانشگاه در قلمرو اتریش-هابسبورگ بعد از دانشگاه وین تأسیس شد. امروزه، دانشگاه فرایبورگ پنجمین دانشگاه قدیمی آلمان است. این دانشگاه دارای تاریخی طولانی در تدریس علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی و فناوری است و از اعتبار علمی بالایی در سطح ملی و بین المللی برخوردارست.
دانشگاه فرایبورگ در سال ۲۰۰۷ به عنوان دانشگاه برتر آلمان برگزیده شد. مارتین هایدگر فیلسوف معاصر نیز در این دانشگاه به تحصیل و تدریس پرداخته است.
رتبه جهانی: ۱۱۳


منبع:

1401/08/12
15:01:57
5.0 / 5
435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog