پرتو بلاگ

بانداژ هوشمند زخم های مزمن را به سرعت بهبود می بخشد

بانداژ هوشمند زخم های مزمن را به سرعت بهبود می بخشد

به گزارش پرتوبلاگ، زخم های مزمن مانند زخم های پوستی دیابتی بسیار کند بهبود می یابند ولی یک بانداژ جدید می تواند با تحریک الکتریکی، بهبودی آنها را تسریع بخشد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، زخم های دیابتی امکان دارد به صورت بالقوه منجر به قطع عضو یا حتی گاهی مرگ شوند اما بانداژ هوشمند این خطر را برطرف می کند.
این دستگاه که توسط دانشمندان دانشگاه استنفورد ساخته شده است، از دو لایه تشکیل شده است. در بالا یک فیلم پلیمری با ضخامت فقط ۱۰۰ میکرون وجود دارد که قطعات الکترونیکی بر روی آن نصب شده اند. در بخش زیرین آن لایه دیگری وجود دارد که یک هیدروژل "لاستیکی و پوست مانند" است که در تماس با زخم قرار دارد.
حسگرهای زیستی بانداژ به صورت مداوم دمای زخم و در نتیجه شدت التهاب را کنترل می کنند. تحقیقات گذشته نشان داده که با کاهش التهاب هر زخم، دمای آن کاسته می شود.
اگر این ابزار نشان دهند که بهبود زخم رخ نمی دهد، یک محرک الکتریکی در بانداژ فعال می شود تا جریان الکتریکی کمی را به بافت زیرین برساند. انجام این کار با سرعت بخشیدن به سرعت مهاجرت کراتینوسیت ها (سلول های پوست) به محل زخم و از بین بردن باکتری ها، بسته شدن بافت را تسریع کرده و عفونت را می کاهد.
همانطور که بانداژ به کار خود ادامه می دهد، از یک آنتن رادیویی داخلی برای برقراری ارتباط بی سیم با تلفن هوشمند جفت شده با بانداژ استفاده می شود. کارشناسی که از آن تلفن همراه استفاده می نماید، می تواند وضعیت زخم را بررسی کند، بدون این که مجبور باشد مکرراً با برداشتن بانداژ روند بهبودی را مختل کند. وقتی زمان برداشتن بانداژ فرا می رسد، گرم کردن آن تا دمای ۴۰ درجه سانتیگراد سبب جدا شدن بی ضرر هیدروژل از سطح زخم می شود.
در آزمایش هایی که بر روی موش ها انجام شد، استفاده از این دستگاه سبب تسریع زمان بهبودی تا حدود ۲۵ درصد و افزایش سرعت رشد مجدد پوست تا حدود ۵۰ درصد شد. دانشمندان تاکید می کنند که امکان دارد مدتی زمان ببرد تا بتوان از این بانداژ برای افراد استفاده کرد، چونکه هنوز باید آنرا تکمیل کرده و هزینه های تولیدش را هم کم کرد.


منبع:

1401/09/08
14:53:12
5.0 / 5
454
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog